השגריר האמריקני הצדיע ל-50 חסידי אומות העולם

בטקס מרגש בוורשה, בירת פולין, זכו חמישים חסידי אומות העולם לשבחים על עזרתם בהצלת יהודים בזמן מלחמת העולם השניה.

ניסן צור , ט"ז בתמוז תשע"ד

כפר בפולין
כפר בפולין
פלאש 90

50 "חסידי אומות עולם" פולנים התארחו ביום ראשון האחרון לטקס מרגש על מנת לקבל את הכבוד המגיע להם לאחר שסייעו בהצלת יהודים במלחמת העולם השנייה.

הטקס המרגש, שנערך במלון "מריוט" בוורשה, היה יוזמה של "הקרן היהודית לחסידי אומות העולם" הממוקמת בניו יורק ומסייעת לחסידי אומות העולם ברחבי העולם.

שגריר ארה"ב בפולין, סטיבן מול, נאם בפני חסידי אומות העולם ושיבח אותם על גבורתם במהלך מלחמת העולם השנייה ועל סיועם בהצלת יהודים, פעמים רבות תוך סיכון חייהם.

''חסידי אומות העולם הפולנים סיכנו את חייהם על מנת להציל אחרים. ידעתם שאנשיו של היטלר הורגים אנשים, לפעמים משפחות שלמות, על כך שסייעו ליהודים במהלך הכיבוש הנאצי של פולין. למרות זאת, החלטתם לעזור לאחיכם ואחיותיכם היהודים", אמר מול.

סטנלי סטאהל, סגן נשיא "הקרן היהודית לחסידי אומות העולם" אמר כי "אדישותו של העולם לרוע הפכה לדבר נורמלי במהלך השואה. כל אחד מכם מייצג חלק יוצא דופן בחברה הפולנים – את הגיבורים. כל אחד מכם הציל את כבודה של האנושות".

אחד מחסידי אומות העולם שהתארחו בטקס המרגש היה לשק מיקולייקוב. בראיון לרדיו הפולני הוא סיפר כי הוא היה "מעט נבוך" מהטקס והכבוד הרב שהורעף עליו ועל חבריו חסידי אומות העולם, אך הוסיף כי הוא מבין את הצורך בקיום טקסים כאלו. "בסופו של דבר הם היו השכנים שלנו. היינו חייבם להציל אותם, זו היתה התגובה המיידית והראשונית שלנו" אמר מיקולייקוב.

על פי רישומי יד ושם, עד היום זכו כ 6454 אזרחי פולין בתואר "חסיד אומות העולם" על עזרתם בהצלת יהודים במהלך השואה.