כל האמת מאחורי בחירתו של מסי לשחקן המצטיין

אמנם נבחרת ארגנטינה הפסידה בגמר המונדיאל לגרמניה, אך זה לא מנע ממסי לזכות בתואר מצטיין הטורניר על אף שהיה חלש במאני-טיים.

נרי וייס - ערוץ 7 , ט"ז בתמוז תשע"ד

מסי. זכיה מפוקפקת
מסי. זכיה מפוקפקת
רויטרס

הנה נגמר לו מונדיאל 2014, וכבר כשחשבנו שנגמרו להם הסקנדלים שמועות ושלל שערוריות, מסתבר שזהו לא סוף הסיפור במונדיאל שהתקיים בברזיל.

אחרי שבברזיל מנסים להשתקם מההשקעה הגדולה בטורניר שנכשלה בו נבחרתם הלאומית ואחרי שערוריות וסקנדלים שצצו בכל יום, מתגלה שערוריה חדשה. שוב האחראים עליה הם לא אחרים מאשר ראשי ארגון הכדורגל העולמי, פיפ"א.

אמש, בסיומו של משחק גמר המונדיאל בין נבחרות ארגנטינה וגרמניה, נערך טקס מצטייני הטורניר על כר הדשא שבברזיל. בתואר החשוב ביותר בטורניר הנוכחי, זכה ליונל מסי, שחקנה של נבחרת ארגנטינה שהפסידה בגמר לגרמנים העדיפים בהרבה בתוצאה 0:1. מסי זכה בתואר השחקן המצטיין של הטורניר, תואר שהוא בעצמו יודע כי לא הגיע לו כלל וכלל, זאת מאחר שלא רק שלא הצליח לגרום לנבחרתו להניף את גביע העולם, אלא שהחל משלב שמינית הגמר לא הצליח השחקן המופלא לבוא לידי ביטוי במשחקה של הנבחרת התכולה לבנה.

אפילו דייגו מראדונה הגדול, מי שנחשב כאלילו של מסי וגדול שחקני ארגנטינה, אמר עם זכייתו המפוקפקת של הפרעוש כי "הייתי נותן לליאו כל פרס בעולם, אבל אנשי השיווק של פיפ"א רצו לתת לו פרס שהוא לא זכה בו, משהו לא מוצדק. אני חושב שגם הוא לא רצה ללכת לקחת את הפרס".

אז מדוע אם כן נבחר מסי לזכות בתואר זה?

בכדי להבין את המגמה של תואר המצטיין במונדיאלים השונים לאורך ההיסטוריה, נחזור 12 שנים אחורה. במונדיאל 2002, מי שזכה בתואר המצטיין של הטורניר היה שוערה של נבחרת גרמניה, אוליבר קאן. זאת על אף שהפסיד במשחק הגמר לנבחרת ברזיל הגדולה כשספג שני שערים היישר מרגליו של רונאלדו הברזילאי.

ארבע שנים אחר כך במונדיאל 2006, שוב בצעד הזוי ובעייתי, נבחר לתואר המצטיין של הטורניר השחקן הצרפתי האדיר - זינדין זידאן. נחשו מה? נכון, גם הוא לא ניצח את משחק הגמר הגדול ואף הורחק במהלכו אחרי שנגח בבלם איטליה מטרצי. איטליה ניצחה בגמר וזכתה בגביע וזידאן התנחם בתואר המצטיין של הטורניר.

כעבור ארבע שנים, במונדיאל 2010 שהתקיים בדרום אפריקה, זכו בגמר הגביע הנבחרת הטובה בעולם באותם ימים וגם אלה שאחר כך, נבחרת ספרד. הספרדים ניצחו בגמר את נבחרת הולנד, ותאמינו או לא התואר המפוקפק לא הלך לשחקן הולנדי ובטח שלא לספרדי. התואר הלך לשחקן נבחרת אורוגוואי, דייגו פורלאן.

ועכשיו, שוב התואר הולך לשחקן הנבחרת המפסידה ועוד לא השחקן הטוב ביותר של אותה הנבחרת לאורך הטורניר. אמנם בשלבים המוקדמים מסי הציל את הארגנטינאים ממשחקי שפל אך גם זה לא מסביר את הבחירה ההזויה בשחקן הארגנטינאי שנעלם ככל שהטורניר הגיע לרגעים המכריעים ביותר.

אם כן, מהו המשותף לכל ארבעת הזוכים המאושרים? לא תאמינו, אבל מי שמאמצת את כל ארבעת השחקנים היא חברת "אדידס". אותה חברה שנותנת את החסות הרשמית לטורניר העולמי בכל שנה, החל משנת 2002. מישהו אמר משחק מכור מראש?

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il