171 שערים ב-64 משחקים: סיכום גביע העולם

ה-11 של הטורניר, המאמן, שחקן מצטיין אמיתי והתגלית. עושים לכם סיכום של מה שהיה ומה שיקרה רק בעוד ארבע שנים מהיום.

נרי וייס - ערוץ 7 , י"ז בתמוז תשע"ד

גרמניה. הנבחרת הטובה בעולם
גרמניה. הנבחרת הטובה בעולם
רויטרס

6,000 דקות של כדורגל ב-64 ימים, לא כולל תוספות זמן ופנדלים, זה מה שהיה לנו במהלך החודש האחרון בטורניר גביע העולם שהתקיים בברזיל. אם לחבר את סך הדקות לכדי ימים מרוכזים, יוצא שבמשך 3 יממות וחצי רבים מהעולם כולו וגם פה בישראל הקטנה היו מרותקים למסך הטלוויזיה, ולא בכדי לשמוע איפה נפלה רקטה והאם נכנסים למבצע קרקעי או לא. רק לשם הצפייה בכדורגל נדיר מרתק ומעניין.

אז למי שהפסיד, פיספס או סתם לא התעניין במיוחד, הנה לכם סיכום קצר של הדברים שהיו במונדיאל 2014 שבברזיל.

הנבחרת הטובה: אין עוררין על כך שנבחרת גרמניה היא הטובה ביותר בכל הטורניר הנוכחי. זה התחיל מהתבוסה שהנחילו לפורטוגלים עם כריסטיאנו רונלאדו בתוצאה 0:4, והמשיך ממש עד לחצי הגמר כשפירקו בתוצאה היסטורית והיסטרית את המארחים מברזיל בתוצאה 1:7. תוצאה שתיזכר לדורות. אמנם אין מגיע בכדורגל, אבל אם היה מגיע, בהחלט שלנבחרת גרמניה מגיע היה לזכות במונדיאל הנוכחי ואכן כך גם עשו כשניצחו בגמר את ארגנטינה של מסי עם שער בדקה ה-114.

איך אומרים? כדורגל משחקים 120 דקות, ובסוף גרמניה מנצחת. הגרמנים הציגו משחק מושלם של מסירות ותנועה, ובעיקר של קבוצתיות נדירה. רבים קראו לה אמש לאחר הזכיה: ספרד החדשה. בעוד ארבע שנים נדע זאת יותר טוב.

השחקן המצטיין: אחרי זכייתו הלא מוצדקת של ליונל מסי, אנחנו כאן כדי לעשות סדר מחדש ולהעניק את הפרס היוקרתי לשחקן שבאמת היה גדול מעל כולם. אם ניימאר לא היה נפצע ומושבת יכול להיות שברזיל הייתה הולכת עד הסוף על אף שגם בלעדיו ברזיל לא הייתה גדולה מאוד.

גם שוער הנבחרת המקסיקנית ושאר השוערים של הנבחרות האחרות לא יכולות לקבל את התואר המצטיין מאחר שלא הגיעו עד לסוף. לכן, בוודאי שהתואר האמיתי יילך לשחקן שהוליך את נבחרתו עד הסוף ורצוי שיהיה אחד כזה שהוליך אותם עוד מההתחלה.

אין ספק כי השחקן המצטיין של הטורניר הנוכחי היה לא אחר מאשר תומאס מולר. החלוץ שהוכפש כבר שנים רבות ותמיד מדברים על כך שאינו חלוץ אמיתי השתיק רבים כשהוביל את נבחרת גרמניה עד לגמר הגדול. אמנם במשחק הגמר לא בלט במיוחד, אבל הסיומת שלו וההימצאות שלו ברגעים הנכונים ברחבת היריבה פירקו לחלוטין את שתי הנבחרות הגדולות בטורניר - פורטוגל וברזיל. חמישה שערים ושלושה בישולים באמתחתו של החלוץ הגרמני, עם הספק כזה גוברים סיכוייו לעקוף את חברו לחוד הנבחרת, קלוזה שכבש 16 שערים והפך למלך שערי המונדיאל בכל הזמנים.

המאמן: הדקה - 120, הנבחרות הולכות לפנדלים מכריעים שיקבעו מי תעלה לחצי גמר המונדיאל היוקרתי ותפגוש את נבחרת ארגנטינה. מה עושה המאמן ההולנדי הוותיק ואן חאל? מבצע חילוף ומחליף את השוער הראשון יספר סילסן בטים קרול שוערם השני של ההולנדים. הסיבה לחילוף זה היא הסיבה שסילסן אינו מוכשר דיו להדוף בעיטות עונשין מ-11 מטרים, קרול דווקא מצטיין בתחום זה.

החילוף ההזוי והתמוה הזה התברר כגניבת המונדיאל ובעיקר הבהיר אחת ולתמיד כי לואיס ואן חאל הוא אמנם מאמן מהאסכולה הישנה והפחות חביבה עלינו, אך מה לעשות? כשזה עובד זה עובד. בשנה הבאה ואן חאל יאמן את מנצ'סטר יונייטד וכבר הצהיר כי הוא רוצה לראות בקבוצתו החדשה שבאנגליה מודל דומה לזה שעבד והצליח לו בנבחרת הולנד בטורניר הנוכחי. 

התגלית: ג'יזרמו אוצ'ואה, השוער של הנבחרת המקסיקנית הוא האחראי הבלעדי לכך שהנבחרת סוף סוף עלתה לשלבים מתקדמים בטורניר גביע העולם לדורותיו. קיילור נבאס הקוסטה ריקני אמנם הצליח להוביל את נבחרתו להישג מרשים יותר כשכמעט עלו לחצי גמר המונדיאל, אבל נבאס משחק כבר בליגה הראשונה בספרד וזה זמן לא מועט שנמצא בפנקסי הסקאוטים השונים. רק שעכשיו הוא קפץ לראש הפנקס. בניגוד אליו, אוצ'ואה המדהים ירד לאחרונה לליגה השניה בצרפת, ונראה שאינו ישחק שם בעונה הקרובה כשמספר קבוצות מנסות לשכנעו לעבור לשחק במדיהן.

המשחק: ללא שום ספק וללא שום מתחרים, משחק חצי הגמר הנדיר בין המארחים מברזיל למכונה הגרמנית, הוא המשחק הטוב ביותר בטורניר כולו. בטח שמשחק חצי הגמר השני הסתיים בדו קרב פנדלים משמים ומרדים. חמישה שערים בתום 29 דקות זהו דבר שקשה יהיה לשחזר שוב אי פעם, ועוד בחצי הגמר? הזוי. משחק מדהים ומלא שערים. עזבו אתכם משחק שקול ותחרותי, כמות שערים כמו שראינו במשחק חצי הגמר הראשון ספק אם נראה עוד פעם.

השער: אמנם גרמניה כבשה שבעה שערים במשחק אחד וחלוצה קלוזה הפך למלך שערי הטורניר היוקרתי אבל מי שכבש הכי הרבה שערים בטורניר הנוכחי, שישה במספר, הוא חאמס רודריגס הקולומביאני. שער אחד מתוך השישה לא השאיר מקום למתחרים כשבמשחק שמינית הגמר מול אורוגוואי קיבל את הכדור במרחק של 20 מטרים מהשער, הוריד את הכדור לחזהו, הסתובב ובעט מהאוויר אל המשקוף ופנימה. שער מדהים לכובש המצטיין של הטורניר הנוכחי שבכלל הגיע מעמדת הקשר ההתקפי. מדהים.

ה-11 שלנו: נוייר (נבאס מחליף), מרקוס רוחו, מאטס הומלס, טיאגו סילבה, פיליפ לאם, חאבייר מסצ'ראנו, טוני קרוס, חאמס רודריגס, אריאן רובן, ניימאר ומולר. 

ואף מילה על מסי.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il