ההודעה (לא) נמסרה למשפחות

בגלי השמועות הראשונים ברשתות הוואטסאפ, הרשעים היו מולידי השמועות. כיום האחריות היא על כל מפיץ שמועה חסר אחריות. דעה.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ג בתמוז תשע"ד

1. גלי שמועות היו כאן משחר ימי האנושות, אבל רשתות המסרים המיידיים ובראשן הוואטסאפ הפכו את גלי השמועות לויראליים הרבה יותר ומטורפים הרבה יותר.

גלי השמועות המטורפים רצים מקבוצה לקבוצה, ומגיעים גם לקבוצות כמו "הורי גן חבצלת", וכך גם מי שאיננו עיתונאי איש כוחות הביטחון או איש ציבור נחשף למידע אמיתי או פיקטיבי שפעם היה נחלתם של מעטים בלבד.

2. האירוע הראשון שבו גלי השמועות הפכו לאסון של ממש היה אירוע חטיפת שלושת הנערים בגוש עציון. השמועה המפוברקת על חילוצם של הנערים בפעולה צבאית מורכבת הגיעה עד למשפחת שער בטלמון, שהיתה בטוחה שהבן בדרכו חזרה הביתה.

תוך זמן קצר התברר שמדובר בשמועה מצוצה מהאצבע, והסוף היה ארוך, קשה ומר. אשמת כאבה של המשפחה שלרגעים מספר קיוותה שהסוף הטוב כבר כאן והתבדתה, מוטל כולו על כתפיהם של ממציאי השמועה הנוראית.

3. אתמול (ראשון) שטף את מדינת ישראל עוד גל שמועות. גל השמועות התבסס הפעם על אירועים אמיתיים לחלוטין, ובמובן הזה הוא היה שונה מאוד מגל השמועות של אותו יום שישי נורא למחרת חטיפת שלושת הנערים.

אז למה גל שמועות? מכיוון שלא היה מדובר בהודעות צבאיות רשמיות, וכמו שהתברר מאוחר יותר הפרטים, ובעיקר שמות החללים, היו לא מדויקים. אחד השמות שהופיעו ברשימת החללים שרצה בקבוצות הוואסטאפ חי איתנו, אי"ה עד זקנה ושיבה. גם השמות האחרים, שבאמת היו שמות החללים, היו אמנם מבוססים, אבל נדמה לי שאין מי שנראה לו הגיוני שבן משפחה של חייל שנהרג יגלה את זה בהודעה ויראלית שרצה בוואטסאפ.

4. שני גלי השמועות האלו כאמור דומים בדברים מסוימים ושונים באחרים. אולם ההבדל העיקרי בין שניהם הוא במעגל האשמים.

בגל השמועות הראשון, לפני חודש ושבוע, מפיצי ההודעות היו תמימים. מרביתם עדיין לא הבינו את הנזק הגדול שנגרם מהפצת שמועה שאיננה מבוססת די הצורך. מאז חווינו לפחות עוד שני גלי שמועות ונדמה לי שאין מי שלא מבין את הנזק הגדול שגורמת ההפצה.

למרות זאת הטבע האנושי גורם גם לאנשים שמבינים את הנזק להיות חלק מהחגיגה הרעה. אנשים נורמליים ונורמטיביים הופכים להיות מפיצי שמועות ולא מסוגלים להתאפק.

אולם, מותר האדם הוא היכולת להתגבר על הטבע ולא להסתתר מאחורי הטבע האנושי. הנזק שנגרם למשפחות ולעם ישראל כולו הוא נורא כל כך שאתם חייבים להתאפק. מי שלא מתאפק מלהפיץ הודעה שכזו הוא פושע ורשע. לא פחות. תחשבו לרגע על בני המשפחות, תחשבו על החיילים ותעצרו את עצמכם שניה אחת לפני השליחה. עם ישראל כולו יודה לכם. באמת!