ארדן בתחנת מד"א אשדוד
ארדן בתחנת מד"א אשדודבאדיבות מד"א

בשעות הצהריים (שני) בעוד קריאות רבות מגיעות ומטופלות במוקד מד"א המרחבי באשדוד הגיע לביקור בתחנה שר התקשורת, גלעד ארדן, שבא לעמוד מקרוב על פועלם של כוחות מד"א במבצע 'צוק איתן'.

במהלך ביקורו במקום, פגש השר את עובדי ומתנדבי התחנה, סייר במוקד המרחבי של מד"א מרחב לכיש, שמע סקירה נרחבת על היערכות ופעילות הכוחות לאורך כל ימי המבצע ואף ביקר במשאית החפ"ק המתקדמת של מד"א, שהוצבה במקום.

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין, סקר בפני השר את פעילות כוחות מד"א בכל הגזרות בארץ, ודיווח על כמות הנפגעים שטופלה בידי הכוחות בשבועיים שחלפו, בדגש על האירועים באזור אשדוד. עוד סקר המנכ"ל את סדר עבודת הכוחות בחירום, והסביר כי כוחות מד"א מבצעים סריקות נרחבות בכל אזורי הנפילה, על מנת לוודא כי כל הפצועים והנפגעים טופלו במהירות האפשרית.

לאחר הסיור בתחנה ובמוקד המרחבי הנמצא במקום, סייר השר גם במשאית החפ"ק המתקדמת של מד"א, שם הוסברו לשר והודגמו יכולותיו של הרכב המתקדם והטכנולוגיות החדשניות שהותקנו בו. "המשאית, על שלל יכולותיה, היא אחד מלקחי אסון הכרמל. היא מאפשרת פעילות מלאה גם בשעות חירום קשות, ובמצבים שבהם יש צורך לפעול בזירות שנפגעו בצורה קשה במיוחד", הסביר גיל מושקוביץ, מנהל אגף המבצעים במד״א. 

מנכ״ל מד״א הסביר לשר את אופן העבודה במוקד. ״יש 11 מוקדים מרחביים המקבלים את הקריאות בכל רחבי הארץ. בקרית אונו פועל מוקד המבצעים הלאומי של מד״א (הממל"מ) והוא עוקב אחר כל הפעילות ברחבי הארץ״. עוד ציין המנכ״ל כי על מנת לתת מענה מהיר ככל האפשר לקריאות המתקבלות, כל שיחה שאינה נענית בתוך 9 שניות במרחב המיועד, ׳מדלגת׳ מיד למוקד הארצי של מד״א המטפל בה. 

תוך כדי הביקור במוקד, התקבלה קריאה נוספת במוקד על יציאת רקטה לעבר המרחב והשר נחשף לפעילות מד״א בזמן אמת.

לאחר מכן, פגש השר ארדן את חמשת הרופאים שהגיעו היום מצרפת לישראל במטרה להצטרף ולסייע לכוחות מד״א. השר ארדן הביע את הערכתו לרופאים וביקש מהם לבחון את האפשרות לעשות ׳עלייה׳ לישראל ולהצטרף באופן קבוע לכוחות הרפואה הישראליים.

״אני מאוד שמח וגאה לבקר כאן ורוצה להודות לכם, על העבודה שאתם עושים 24 שעות ביממה. אני מגיע לכאן אחרי ביקור בבית החולים ברזילי באשקלון, שם ביקרתי את החיילים הפצועים. בחזית באמת מתחוללים קרבות קשים ואני חייב לומר, גם כשר להגנת העורף לשעבר וכמי שמכיר את מערך החירום של מדינת ישראל, שאנחנו תמיד יודעים שכאשר הקריאות של אזרחי המדינה מגיעות למד"א, אנחנו יכולים להיות שקטים", אמר ארדן.

"נבנתה כאן מערכת מרשימה שנועדה לתת מענה מיידי לכל שיחה, לכל אזרח ואזרחית שנמצאים במצוקה ואנחנו יודעים שהטיפול הוא הכי מסור, הכי מקצועי והכי מהיר שיכול להיות. האמצעים שלכם, היכולת שלכם באמת לתפקד תחת כל מצב  והיכולת לרתום רופאים מתנדבים שיגיעו מרחבי העולם כדי להתגייס ולסייע לרפואה הדחופה- הם חלק מרכזי בחוסן הלאומי של אזרחי מדינת ישראל וגם שלי כחבר קבינט וחבר ממשלה. אין לי מילים להביע את הערכתי אליכם. אני מבקש להודות לכם, מתנדבות ומתנדבי מד"א ועובדי הארגון המופלא הזה, תמשיכו להציל חיים, אנחנו מצדיעים לכם, זקוקים לכם ואוהבים אתכם״, סיכם השר את הביקור במד״א. 

מנכ"ל מד"א אמר לשר ארדן כי "אני מבקש להודות לך על פועלך- הן בממשלה הנוכחית, והן בתפקידך הקודם כשר להגנת העורף. תמיד ידעת לדאוג למד״א, כדי שמד״א יוכל להמשיך לפעול בשטח, ולהיות ערוך לכל תרחיש. נמשיך לעשות את המוטל עלינו ככל שיידרש. כוחות מד"א הפועלים בשטח חדורי משימה, נחושים לבצע כל משימה על הצד הטוב ביותר ומהווים את העורף החזק של מדינת ישראל. כל עובדי ומתנדבי מד"א עושים עבודתם באהבה רבה, חלקם אף עזבו את משפחותיהם הנמצאות באזורים המטווחים והם כאן- עוסקים בהצלת חיים״.