בקרוב: רכבל בירושלים חזקי עזרא

רכבל חדש מתוכנן לקום בירושלים, שייצא ממתחם תחנת הרכבת הישנה אל הכותל המערבי, גת שמנים והר הזיתים. 

הרכבל המתוכנן עליו שוקדים צוותי התכנון של עיריית ירושלים, המשרד לירושלים והתפוצות, הרשות לפיתוח ירושלים ומשרד התחבורה, יפעל הלוך-חזור במסלול הכולל מספר תחנות: החאן, שער האשפות (סמוך לכותל המערבי), כנסיית גת שמנים, הר הזיתים. הרכבל החדש יוכל להסיע כ-4,000 נוסעים בשעה, וזמן הנסיעה בו מקצה לקצה יארך כחמש דקות במסלול של 2.3 ק"מ.

אחד היתרונות המרכזיים של הרכבל הוא זמן הקמה קצר (בניגוד לכלי לאמצעי הסעת המונים אחרים) שהקמתו לא תפגע בשגרת החיים בעיר. הוא אינו גורע נתיבים מכלי תחבורה אחרים ועלות הקמתו זולה באופן יחסי. זמני הנסיעה ברכבל קבועים והא אמצעי תחבורה ירוק וידידותי לסביבה המפחית רעש וזיהום אוויר וחוסך פקקים המתאים לטופוגרפיה המיוחדת של האגן הדרומי של העיר העתיקה.

הרכבל הינו חלק מתכנית רב שנתית שמובילה הרשות לפיתוח ירושלים ביחד עם המשרד לירושלים והתפוצות ועיריית ירושלים לפיתוח העיר העתיקה והר הזיתים. במסגרת תכנית זו מקדמת הרשות את פיתוח התשתיות והתיירות בעיר העתיקה, מפתחת את המרחב הציבורי במגוון פרויקטים: פיתוח שער יפו, פיתוח רח' הגיא, טיילת סובב חומות ועוד.

במהלך שנת 2013 נרשם שיא של מבקרים בעיר העתיקה בירושלים, כ-10 מיליון מבקרים (מתוכם 3.4 מיליון תיירים מחו"ל). הרכבל ייתן מענה לביקוש ההולך וגדל של תיירות באגן העיר העתיקה, ובהם האתרים: הכותל המערבי, הר הזיתים, כנסיית גת שמנים, אוגוסטה ויקטוריה, כנסיית העמים, מורדות הר הזיתים, עמק המלך ועיר דוד.

ניר ברקת, ראש העיר ירושלים ציין כי "הרכבל ייתן מענה תחבורתי למספר ההולך ועולה של מיליוני המבקרים, התושבים והתיירים המגיעים לאורך כל ימות השנה לכותל ולעיר העתיקה, יגביר את הנגישות של התושבים לאזור וישתלב כמענה תחבורתי משלים לקווי הרכבת הקלה הבאים שיוקמו בעיר. הרכבל כפתרון תחבורתי יאפשר את עליה משמעותית בכמות התיירים המגיעים לירושלים".

אודי בן דרור, מ"מ מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים הסביר כי "חיבור אתרי התיירות והגעה מהירה לעיר העתיקה הופכים אותה לנגישה יותר ואטרקטיבית, ומאפשרים לתיירים ולמבקרים זמן נוסף לבילוי וסיור בסמטאות הקסומות של העיר העתיקה. הרכבל מקודם ע"י הרשות לפיתוח ירושלים המשרד לירושלים והתפוצות ועיריית ירושלים כחלק מפתרונות התנועה המתחייבים לעיר העתיקה, והוא מתווסף לשירות נוסף שהשקנו לאחרונה - שירות שאטלים חינמי, היוצא מחניון מתחם התחנה הראשונה ומגיע עד לעיר העתיקה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו