'הצעת ארה"ב - שערורייה חסרת אחריות'

מזכיר הממשלה בתקופת 'עופרת יצוקה' מספר על התנהלות ישיבות קבינט מול הצעות הפסקת אש ומגדיר את ההתנהלות האמריקאית "שערורייה".

שמעון כהן - ערוץ 7 , א' באב תשע"ד

לוחמי צה''ל ב"צוק איתן"
לוחמי צה''ל ב"צוק איתן"
פלאש 90

מזכיר הממשלה בתקופת 'עופרת יצוקה', היועץ האסטרטגי עובד יחזקאל, התייחס ביומן ערוץ 7 להצעות האמריקאיות להפסקת אש והגדיר את מהלכי ארה"ב בסוגיה זו כהתנהלות שערורייתית.

בראשית הדברים תיאר יחזקאל את ישיבות הממשלה העוסקות בסוגיית הפסקת האש, ישיבות שנפתחות בהליך מקצועי שהוסדר ונקבע באופן רשמי בדו"ח וינוגרד. בשלב הראשון עוברים השרים יישור קו מודיעיני, כהגדרתו ולאחר מכן מקבלים סקירות נוספות של גורמים ייחודיים העוקבים אחר ההתפתחויות. בשלבי ההמשך של הדיונים נפרסות ההצעות ונבחנת האפשרות של היענות מול המשך הלחימה.

באשר להתנהלות האמריקאית בפרשה הנוכחית, אומר יחזקאל כי מדובר ב"התנהלות שערורייתית באופן כללי. לא רק בהקשר שלנו אלא בהקשר הכולל של היחס האמריקאי לאיסלאם הקיצוני גם בנקודות אחרות בהיסטוריה של שש שנות כהונת אובמה, זו אסטרטגיה שמעמידה את העולם האיסלאמי המתון מוצא את עצמו מול כוח מערבי גדול ביותר שמשבש את האינטרסים שלו ומייצר העצמה של האיסלאם הקיצוני. זו התנהלות חסרת אחריות בעיני".

להערכתו של יחזקאל המתווה המצרי הוא היחיד שעומד על השולחן מבחינתה של ישראל. לדבריו לא רק א-סיסי יכול להציג עמדה קשוחה מול החמאס ומול ארה"ב ולטעון שאין בכוונתו לבטל ולו סעיף אחד מההצעה, אלא גם ישראל מסוגלת לעשות זאת כפי שעד כה אומר זאת ראש הממשלה בדרכו שלו.

יחזקאל מציין כי ההישג הגדול של הלחימה היא ההבנה שחמאס אינו רק בעיה ישראלית אלא בעיה אזורית. להערכתו חמאס עוד ישלם מחיר יקר על התנהלותו מול ההצעה המצרית והבושה שהמיט על ראשו של הנשיא המצרי כשסירב להצעה.

עוד מוסיף יחזקאל ומציין כי ישראל חייבת לחבור לאינטרס המצרי הסעודי והירדני משום שקיים בין המדינות הללו שיתוף תפיסתי על היות החמאס פושע מלחמה המסכן לא רק את ישראל אלא את כל הגורמים השפויים באזור.

יחזקאל מעיר ומזכיר כי ישראל נמצאת לקראת סופו של סיבוב שלישי בעימות מול חמאס כאשר בכל פעם חמאס קבע את המפגש הצבאי, כלומר את האיום, ובהמשך יצאו הצדדים לפרק זמן שבו התעצם החמאס כפי שראינו באיום המנהרות. כמו כן, מציין יחזקאל, כי בסבבי הלחימה הללו מצאה ישראל את עצמה חותמת על הסכם בתיווך זר מול חמאס, וזאת גם כאשר מדובר באדם כבנימין נתניהו המתנגד לשיח עם חמאס. לדבריו של יחזקאל המציאות הזו נובעת מכך שישראל לא ידעה לנצל את השגרה שלאחר האירועים כדי לטפל בעניינים המהותיים ועוסקים בעימותים וויכוחים פנימיים במקום לראות בחמאס יעד להעלמה, כלשונו.

בדבריו אלה מציין יחזקאל כי להערכתו כל אותם הדוגלים בשיח עם חמאס נטשו את עמדתם לנוכח המציאות הקיימת. "אני מקווה שאנשים הללו שהעלו על דל מחשבתם שנכון לדבר עם ארגון טרור שטובח בבני עמו ואחר כך טובח בנו, יבינו שאמירות מסוג כזה מעודדות את הפעילות האלימה שלהם. אין מה לדבר עם הארגון הזה. לארגון הזה יש עתיד אחד והוא כליה, שימדון והיעלמות. אין אפשרות להחיל כללי משחק שכאלה במזרח התיכון ואנחנו צריכים לאמץ את המאמץ המשותף עם הגורמים הנוספים כדי להביא לתוצאה הזו".

באשר לטעויות העבר נשאל יחזקאל אם כמזכיר הממשלה בתקופת אהוד אולמרט הוא מעריך כי גם תומכי ההתנתקות מקיימים הליך של מחשבה מחודשת ואולי חזרה בהם מעמדתם זו. לדבריו "התהליך הזה שייך להיסטוריה ובהחלט צריך להפיק לקחים לגביו ולקבוע מה הרווחנו ומה הפסדנו. במדינאות לכל מהלך יש הישגים והפסדים. אנחנו מנהלים כאן את הסכסוך המורכב בעולם והטעות היא צמצום הסכסוך לעימות ישראלי עזתי. זו טעות. האינטרס של העולם הוא לפחות כמו של ישראל. נתניהו עשה עבודה יוצאת מן הכלל בסיפור האיראני וכיום העולם מטפל באיום הזה". לטעמו של יחזקאל על ישראל להעצים בעיני העולם את הבעיה החמאסית כמו גם את בעיית ההתמודדות מול חיזבאללה ולהבהיר לעולם כולו כי ישראל היא קדימון וכל שארגונים אלה מפנים כלפי ישראל מופנה בסופו של מהלך גם כלפיהם.