אישום: "מכרו" ליהלומן בית שלא היה שלהם

תושב ת"א ותושב חולון מואשמים בהונאה כפולה של יהלומן. תחילה "מכרו" לו יהלומים ולא סיפקו את הסחורה, ואח"כ "מכרו" לו בית במרמה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , א' באב תשע"ד

אישום: "מכרו" ליהלומן בית שלא היה שלהם-ערוץ 7
השכר עלה
פלאש 90

כתב אישום הוגש הבוקר (שני) לבית המשפט המחוזי בת"א נגד שמואל בירן, תושב חולון בן 34, ויהודה מזרחי, תושב ת"א בן 33.

כתב האישום הוגש בגין עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לבצע פשע (קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות) ועבירות נוספות.

על פי כתב האישום שהוגש ע"י עו"ד לילך כץ, במהלך חודש ספטמבר 2013 תכננו השניים להונות יהלומן ולהוציא ממנו כספים במרמה, זאת מאחר שמזרחי הכיר את היהלומן וידע שהוא אדם אמיד.

מזרחי פנה לאדם נוסף והציע לו לסייע בהונאת היהלומן באמצעות הצעה פיקטיבית למכירת יהלומים. בהמשך, נפגשו השניים עם האדם הנוסף וסיכמו כי בירן יעמוד בקשר עם היהלומן תמורת עמלה מסכום הכסף שיעביר היהלומן לידיו.

לאחר מכן, התקשר בירן ליהלומן, הזדהה בפניו בכזב כחוקר שב"כ וטען בפניו כי הוא חוקר את הצתת רכבו שאירעה יום לפני כן. במסגרת פגישה משותפת שערכו יום לאחר מכן, אמר בירן ליהלומן כי ברשותו יהלומים יקרי ערך בכספת של שירות הביטחון הכללי וכי הוא מעוניין למכור לו אותם עבור 250,000 ש"ח.

לאחר פגישה זו, התקשר בירן ליהלומן ואמר לו בכזב כי הממונה עליו בשב"כ מעוניין להיפגש עימו על מנת לבחון את התאמתו לעסקה. בחודש ספטמבר האחרון נפגשו בירן, היהלומן ואדם נוסף שהציג את עצמו בכזב כבכיר בשב"כ.

במהלך הפגישה אמר ה"בכיר" ליהלומן כי הוא נבחר על ידם מבין שלושה אנשים, וכי עליו להמשיך את העסקה ישירות מול בירן. בימים שלאחר מכן ובמספר הזדמנויות, העביר היהלומן לבירן סכומי כסף שונים ובסך הכל 1.5 מיליון ש"ח, לאחר שבירן הבטיח כי יביא לו יהלומים רבים בתמורה. לאחר מכן, בירן העביר 1.5 מיליון ש"ח לידי מזרחי וקיבל מתוך זה סכום מסוים.

היהלומן ניסה לשווא לקבל את היהלומים שהובטחו לו תוך כדי שבירן מתחמק ממנו ואף מאיים עליו.

בינואר 2014 החליטו בירן ומזרחי לרמות את היהלומן פעם נוספת, זאת באמצעות מצג כוזב לפיו ימכרו לו נכס בהרצליה פיתוח שלא היה שייך להם, וכך יקבלו ממנו כספים נוספים.

לאחר תיאום עם מזרחי, יצר בירן קשר עם היהלומן ואמר לו כי ברצונו להחזיר לו את הכסף במסגרת עסקה נוספת. זאת, כשבפועל מטרתו הייתה לקבל כספים נוספים במרמה. במסגרת העסקה טען בירן, כי אם היהלומן יחזיר את חובו לאדם שהציג כדודו, לכאורה בעל הנכס, הוא יעביר את הנכס ליהלומן ובכך יסגרו את החוב. לאחר מכן, היהלומן בדק את שוויו של הנכס וגילה שהוא מוערך בכ-4.75 מיליון ש"ח. לאור זאת, הסכים לעסקה והעביר לבירן כ- 1.1 מיליון ש"ח.

לאחר שהיהלומן פנה למשטרה התחמקו השניים מחקירה ובכך שיבשו מהלכי משפט.