ח"כ חסון: ברחתי מסוריה - לא בורח יותר

שגרירי דנמרק, שבדיה והולנד בישראל, כמו גם נציגי שגרירויות בריטניה, הונגריה, אוסטריה, גרמניה, בלגיה ואיטליה הגיעו לכנסת הבוקר לדיון דחוף בוועדת העלייה והקליטה בנושא מצב הקהילות היהודיות באירופה.

השגרירים הזרים הקשיבו בסבר פנים חמור לדברי התוכחה של חברי הכנסת ונציגי הקהילות היהודיות בחו"ל.

ח"כ ישראל חסון, מי שכיהן שסגן ראש השב"כ, אמר לשגרירים, "בגיל 7 סחבו אותי כילד קטן כשברחנו אני ומשפחתי מסוריה לישראל ומאז אני לא בורח יותר. נאט"ו הפציצה 5000 אזרחים בקוסובו רק כי העליבו אותה; 27 אלף אזרחים עיראקיים הופגזו בכניסה של ארה"ב לעיראק כי סיכנו את ארה"ב, אין מדינה אחת בעולם שיכולה לעמוד מולנו ולדבר איתנו על מוסר. דם יהודי לא יהיה הפקר. אני מודיע לכם שאם מדינות אירופה לא יגנו על היהודים בתחומן מדינת ישראל תעשה זאת. דם יהודי הוא לא דם זול".

ח"כ חסון התייחס לבעיה הישראלית ואתגר את השגרירים: "דמיינו לכם עולם ורוד שבו אין מדינת ישראל. איזו בעיה במזרח התיכון תיפתר? האם השלטון של המולות בלבנון יסתיים? האם השחיטה בסוריה תפסק? האם המאבק שגרר למעלה מ-100 אלף קורבנות בעיראק יגמר? אין מדינת ישראל ואף בעיה במזרח התיכון לא נפתרה, ראו זה פלא. אם לא תעמדו לצידנו לא ירחק היום שהטרור האיסלאמי יגיע אליכם – לבתיכם, למיטותיכם ולגני הילדים שלכם".

ח"כ שמעון אוחיון

ח"כ שמעון אוחיון התייחס להפגנות הפרו-פלסטיניות ואמר: "לא מדובר כאן במאבק הומני ולוקאלי. מדינת ישראל נמצאת בחזית שלכם – אירופה, ונלחמת את מלחמתו של העולם החופשי והנאור אל מול החושך של האיסלאם. אם העולם באמת היה מוטרד, היינו רואים הפגנות בכל אירופה כנגד המעשים הנוראים שמתרחשים בסוריה שם נרצחו, נאנסו ונטבחו כ-200 אלף אזרחים".

ח"כ אברהם מיכאלי סינגר על מוסריותה של מדינת ישראל: "בבית החולים בצפת, רבע מן המטופלים הם פצועים ממלחמת האזרחים בסוריה. אנחנו דואגים גם לבריאותם של האויבים שלנו".

נציגי הקהילות היהודיות שהגיעו בסיוע הקונגרס היהודי-ישראלי, דיברו על תחושה של חוסר ביטחון. "צעקות 'מוות ליהודים' ו'לשרוף את היהודים בתאי גזים' נשמעות באופן תדיר ברחובות", סיפרו הנציגים. הם קבלו על חוסר האיזון בתקשורת. "ממש דיכאון לראות את הטלוויזיה בבלגיה", אמר רפאל וורנר, יו"ר היהודים הפלמיים בבלגיה. הוא פנה אל חברי הכנסת וביקש מהם שיתראיינו יותר לרשתות הזרות.

נתן הורמן גלברט מהקהילה היהודית בברלין תיאר את המצב בעירו, "יש לנו הפגנות פרו פלסטינים חריפות מאז התחלת מבצע צוק איתן. אלה מפגינים פרו-פלסטינים שלא יודעים להגיד שלום בגרמנית אבל יודעים טוב מאוד לצעוק שישראל פשיסטית ואכזרית".

השגרירים ממדינות אירופה גינו את ההתקפות האנטישמיות בארצותיהם ותיארו את הכלים בהם משתמשות הממשלות למיגור האנטישמיות. ז'אן מארי דראוטה, נציג שגרירות צרפת, אמר כי "אנחנו מבטיחים אפס סובלנות כלפי גילויי אנטישמיות. כל התקפה על יהודי צרפת היא התקפה על צרפת כולה. חיזקנו את הביטחון סביב הקהילות היהודיות עוד לפני ההפגנות האחרונות והיה ברור ששום אירוע אנטישמי לא יתקבל. צרפת לא שוללת ולא מכחישה יש בעיה. אנחנו נחושים בדעתנו לבחון את הדברים לאשורם. כל צורה של אנטישמיות תילקח בחשבון והמאמצים שנעשו על ידי ממשלת צרפת כנגד גילויי גזענות רק ילכו ויגברו".

קספר ולדקם, השגריר ההולנדי, ציין כי "משרד התובע הכללי פתח בחקירה נגד 40-50 משתתפים בהפגנה רדיקלית בהולנד שקראו קריאות אנטישמיות. מקרי אנטישמיות מחייבים אמצעים נוקשים כי אם לא כן נתדרדר כולנו במורד. אירופה היתה צריכה לייצא עמדה של כבוד הדדי ולא לייבא אליה את השנאה ואת הסכסוך הישראלי-פלסטיני. דגל השנאה לא צריך להתנוסס מעל החברות שלנו".

ג'ספר ואהר, שגריר דנמרק, סיפר כי "ראינו דברים ממש מגונים ואנחנו כחברה וכמדינה איננו מוכנים לסבול אנטישמיות ועמדות שכאלה, אך דנמרק כמדינה אשר מכבדת את חופש הביטוי אנחנו מאפשרים לאנשים בדנמרק להביע את מחאתם כנגד הפעולות שמתרחשות בשטח. עמדת הממשלה שלי היא שאנחנו מגבים את זכותה של ישראל להגן על עצמה".

ח"כ יואל רזבוזוב, יו"ר הוועדה אמר כי יש להבדיל בין חופש ביטוי להסתה: "עליכם לשמור על בטחון היהודים במדינותיכם. אם לא תעשו כן הטרור יגיע בסופו של דבר אליכם".

סימון קריי, מזכיר ראשון בשגרירות גרמניה, הדגיש כי "אנחנו מאוד מוטרדים ממה שקורה בגרמניה. השרים שלנו מגנים את הדרכים האלימות הללו והקריאות האנטי-ישראליות והאנטישמיות. זה ניסיון לערער את הסדר החברתי שלנו שמבוסס על סדר וחופש. ידוע לי שיש חקירות פליליות שהחלו בתחום והסתה של אנשים היא דבר שאנחנו תובעים בגינו. אנחנו ראינו את ההצלחה בימים האחרונים כשכוחות המשטרה בברלין עצרו סיסמאות נגד ישראל ונגד הודים בהפגנות".

נציג משרד החוץ, עקיבא תור אמר כי משרד החוץ מתייחס ברצינות ובדאגה לממדים האנטישמיים באירופה. "אנו רואים תוצאה של תהליכים דמוגרפיים שלצערנו מעמיקים ואולי אף מחריפים את המגמות. עמדת משרד החוץ היא שהתפקיד של ממשלות אירופה לדאוג לקהילות היהודיות. לא יכול להיות שלקהילות לא תהיה האפשרות להפגין ולבטא את חופש הביטוי ואת ההזדהות שלהם עם ישראל בלי שיהיה חשש שיפגעו בהם. דיברנו על אירופה, אך יש מדינה נוספת שמשיקה לאירופה שמצבם של היהודים שם הוא לא טוב וזו תורכיה, שם מתבטאים בצורה אנטישמית בצורה גלויה".

ח"כ יואל רזבוזוב סיכם את הדיון ואמר כי מדינת ישראל לא תפקיר אף יהודי אחד בעולם והיא מחויבת לדאוג לכל יהודי שנמצא בתפוצות. הוא פנה לנציגים הזרים ואמר: "קחו בחשבון שאם הטרור יניח את נשקו יהיה שלום, אך אם ישראל תניח את נשקה, לא תהיה עוד מדינת ישראל. זוהי האמת המצערת".

עוד אמר רזבוזוב, כי הוועדה מוקיעה את עליית המדרגה באלימות הפיזית והמילולית של ההפגנות המביאה להתגברות האירועים האנטישמיים בעולם ומתרשמת מכך שמדינות רבות באירופה ובראשן גרמניה וצרפת מוקיעות את התופעות האנטישמיות בהפגנות הפרו- פלסטיניות בשטחן. וכן קרא בשם ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות למשרדי ראש הממשלה-ההסברה, ירושלים והתפוצות והחוץ להעמיק את הפעילות למיגור האנטישמיות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו