צוואה מסמך נייר
צוואה מסמך נייר Thinkstock

סכסוך משפחתי עז על ירושת מיליונים הוכרע לאחרונה - לאחר שצוואה אותה הציגו שניים מבניו של המנוח, נפסלה על ידי בית המשפט למשפחה בתל אביב.

על פי הצוואה, רק שני בנים זכו במירב רכושו של האב המנוח, הכולל נכסים בשווי מיליונים, בעוד יתר הילדים הודרו כמעט לחלוטין מהצוואה, וזכו לאלפי שקלים בודדים.

ילדי המנוח הנפגעים מהצוואה הגישו התנגדות לביצועה, באמצעות עו"ד אבי גפן, וטענו כי הצוואה כולה נחתמה ע"י 3 עדים לאחר שאביהם הלך לעולמו.

בדיון בביהמ"ש התגלה כי אכן, הליך החתימה על הצוואה, מסירתה והשמירה עליה – לוטים בערפל. השופטת קבעה כי רק עד אחד חתם על הצוואה בנוכחות המנוח, בעוד שני עדים נוספים, אחיו של המנוח, חתמו עליה לאחר מותו.

האח שרצה בקיום הצוואה, ואף תבע את ביצועה, טען כי קיבל לידיו את הצוואה מאביו לאחר שהובהל לבית חולים - אך לא צירף כל ראיות לאירוע. כמו כן, לא נגבו תצהירים מאחיו שהתלווה אליו, לדבריו, לבית החולים, ולא מאשתו, ששמרה לדבריו על הצוואה מעת הוצאתה ועד לפטירתו של המנוח, שנים לאחר מכן.

לשאלת השופטת כיצד הבין האח כי עליו להחתים עדים נוספים על הצוואה, מאחר וזו נמסרה לו, והוא לדבריו, לא עיין בה כלל - אמר האיש כי הרעיון "הגיע אליו בחלום".

"פסילת צוואה הוא עניין נדיר בבית המשפט. כתוצאה מההחלטה יחולק רכושו של המנוח לפי רצונו האמיתי של המנוח בין ילדיו ומשפחותיהם" אומר עו"ד אבי גפן אשר ייצג את הילדים שהודרו מהצוואה שנפסלה.

מחקירת עדים ומתצהירים שנמסרו לביהמ"ש, עלה כי הצוואה נרשמה על ידי רואה החשבון של המנוח, שהיה מקורבו, אך הוא היחיד שחתם עליה בעת חיבורה, ולדבריו, אמר למנוח כי עליו להחתימה בשני עדים נוספים. לדברי רואה החשבון, אין הוא יודע מה עשה המנוח, ובאיזה מעמד נוספו שתי חתימות נוספות, של אחיו של המנוח, לצוואה.

מתצהירי אחיו של המנוח, עלה כי האחים חתמו על הצוואה לאחר פטירת אחיהם, כאשר בנו, האח התובע, העביר להם את הצוואה לחתימה. השופטת מירה דהן פסקה כי מאחר מהחתימות התווספו לצוואה לאחר מות המצווה – בצוואה נפל פגם מהותי על פי דיני הצוואות והירושות. דהן לא הסתפקה רק בפגם זה בצוואה, וניסתה לברר האם הצוואה הביעה את רצונו האמיתי של המנוח, והאם יש סימוכין ליתר טענות האח שתבע את ביצועה.

בחקירת השופטת, התקשה האח להביא סימוכין לכך שהצוואה נמסרה לו בבית החולים, כשנתיים לפני פטירת של אביו, וכמו כן, התקשה האח להוכיח שאירוע בית החולים ארע, ושאביו בכלל אושפז בבית החולים באותה עת, מאחר והוא נפטר בנסיבות אחרות לגמרי, כשנתיים אחר כך.

לאור נסיבות אלו פסקה השופטת דהן, כי הצוואה פסולה, וכי עיזבונו של המנוח יחולק שווה בשווה בין כל ילדיו ובני משפחותיהם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו