הזעם חוזר. שפיר
הזעם חוזר. שפירצילום: פלאש 90

חברת הכנסת סתיו שפיר תוקפת בחריפות את הניסיונות העיקשים של שר האוצר יאיר לפיד להעביר את חוק המע"מ ביומיים האחרונים למושב הקיץ.

"כשעם ישראל כולו שרוי בחרדה והתמודדות בלתי פוסקת עם אימי המלחמה, מתעקש שר האוצר על קבלת החלטות שהשלכותיהן יהיו מרחיקות לכת מבלי לאפשר דיון אסטרטגי וענייני", אומרת ח"כ שפיר.

לדבריה, "תשובותיהם של נציגי האוצר לשאלותיי היו אומללות. לא נמסרו לחברי הכנסת המקורות התקציבים למימון החוק, לא נמסר יעד הגירעון לשנה הבאה, וכל זה בשעה שדיוני התקציב הוקפאו לחלוטין ואין לוועדת הכספים קצה של מידע לגבי אופיו של התקציב הבא, שעלול לכלול קיצוצים רבים בשירותים החברתיים. על רקע הערפל הזה, אי אפשר להצביע על חקיקה כל כך משמעותית".

"רק שעה לפני הדיון הבוקר, בתום מריבות ילדים בין יו"ר ועדת הכספים ושר האוצר, קיבלנו עדכון כי החוק אכן יעלה היום – זו התנהלות שמתאימה לקרקס ולא לפרלמנט", טוענת שפיר.

שפיר מוסיפה כי קצרה היריעה בשביל למנות את כל הבעיות של החוק שעלותו היא 3 מיליארד שקלים בשנה, אך הוא יועיל רק למעטי מעט. "לפיד בחר קבוצה מצומצמת מאוד של 'מובחרים' והחליט להעניק להם הטבה ענקית על חשבון כלל משלמי המסים, תוך שהוא מעלה בשוגג את מחירי הדיור ליתר האוכלוסייה".

"בשבועות האחרונים הגשתי מאות הסתייגויות לחוק בדרישה להעביר את החוק כמענק דיור מיוחד לחיילים משוחררים, כך שכל החיילים המשוחררים יוכלו להשתמש בו, מי לשכירות ומי לרכישה, ולא רק החיילים שלהוריהם יש מספיק כסף בשביל דירה. ביקשתי להכניס לחוק אוכלוסיות שהחוק הדיר במכוון (ערבים, חרדים, נשים, עולים חדשים, נכים, עניים), ודרשתי להשתמש בכסף כדי לממן את פתרונות הדיור שהמליצה הוועדה למלחמה בעוני (ששר האוצר מינה בעצמו, ואז זרק לפח)", מוסיפה שפיר.