הבטחה של אלוף

אלוף פיקוד הדרום נפגש עם ראשי היישובים בעוטף עזה. "נתקוף קרקעית כל מנהרה שתתגלה". דובר צה"ל הבהיר: אנחנו נמצאים משני צדי הגדר.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ז' באב תשע"ד

הבטחה של אלוף        -ערוץ 7
האלוף תורג'מן (מימין) והרמטכ''ל גנץ
פלאש 90

על רקע נסיגת כוחות צה"ל מרצועת עזה לאחר ימים ארוכים של לחימה קשה, נפגש הערב (א') אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן עם ראשי היישובים בעוטף עזה, שחוששים מאיום המנהרות שטרן הושמדו במלואן.

אלוף הפיקוד ביקש להרגיע אותם, והבטיח כי צה"ל ינקוט פעולה מיידית עם כל מנהרת טרור שתתגלה. "על כל מנהרה שתתגלה בעתיד - נתקוף קרקעית בעזה", אמר תורג'מן על פי דיווח בערוץ 2.

האלוף תורג'מן הבטיח עוד לתושבים כי "יהיה תגבור מאסיבי של מרכיבי הביטחון ביישובים - גם בכוח אדם וגם באמצעים".

דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, התראיין הערב למהדורות החדשות ואמר כי צה"ל נערך מחדש לקראת המשך הפעילות במבצע "צוק איתן". "אנחנו ממשיכים בפעילות כנגד המנהרות, ומחזיקים ברוב אלה שאנו יודעים עליהן. אנו קרובים להשלמת יעד זה, ומדובר בהישג מאוד משמעותי", אמר.

לדבריו, חלק מהכוחות יצאו מהרצועה להתארגנות לקראת המשך המשימה, בכפוף להערכת מצב שתיערך בתום הפעילות נגד המנהרות. "במידה ונצטרך להמשיך את הפעילות - נמשיך אותה. אנו ערוכים לכל האפשרויות, מתואמים עם הדרג המדיני ונמצאים איתו בקשר על בסיס יום יומי. יש הלימה בין הנחיות הדרג המדיני למה שהצבא מציג, ואנו נערכים מחדש", הדגיש תא"ל אלמוז.

דובר צה"ל התייחס להמשך הלחימה נגד ארגון הטרור חמאס וקבע כי "הוא מנסה למקסם את ההישגים שלו. ההישג שצה"ל מחזיק בו מול היעדים שקבע מתחילת המבצע הם משמעותיים, ואנו ממשיכים את המבצע באחריות. אנחנו נערכים להגן על יישובי הדרום, ואנחנו לא הולכים לאחור. אנחנו בוחנים את התפר שמתחתיו יש מנהרות, כדי לוודא שאנו קודם כל משלימים את ההישג - וממשיכים משם".

פיקוד הדרום עמל בחודשים האחרונים בהכנות למבצע "צוק איתן", וכלל היחידות בשטח מחזיקות בתוכניות אופרטיביות להמשך. "כל היחידות מחזיקות תוכניות מבצעיות קונקרטיות להמשך הפעילות במידה ויצטרכו לבצע זאת. החיילים מתארגנים ומטפלים בעצמם, המתח המבצעי לא נופל ויש כוחות שנמצאים בצד השני של הגדר. במידה שיצטרכו לפעול - הם יפעלו", טען דובר צה"ל.

המאמצים להחזיר את השקט והביטחון ליישובי הדרום נמשכים. "יש חלק גדול מתושבי הדרום שנמצאים איתנו כאן. צה"ל לא הולך לשום מקום, ואנחנו נביא את השקט. אנחנו נמצאים משני צדי הגדר, עסוקים בפעילות מבצעית וברגע שנוכל להגיד שהמבצע יסתיים נודיע זאת", סיפר תא"ל אלמוז.

בשבועיים האחרונים, לטענתו, ניתן לראות ריכוז מאמצים של חמאס לירות ממוקדים אזרחיים. "כמעט רוב הירי שלו מתבצע רק ממקומות אזרחיים. אנו פועלים מול ארגונים בינלאומיים ומול מוסדות האו"ם כדי לנסות ולהפריד. אין לנו שום עניין לפגוע במוסדות האו"ם וכל פעם מחדש אנחנו רואים את הדפוס הזה. אנו חוזרים ומדגישים אין לנו שום עניין לפגוע באזרחים ומצרים על כל אזרח שנפגע", הבהיר דובר צה"ל.

"הניסיון לירות מתוך סביבה אזרחית מחייב את צה"ל למשנה זהירות - וכך אנו עושים", הוסיף.

בהתייחסו להכרזה על סגן הדר גולדין כחלל, ציין דובר צה"ל כי "הוא נפגע ככל הנראה מהיתקלות. מטבעו של אירוע מהסוג הזה, אנו נוקטים ברגישות גדולה מול המשפחה. עד שלא הבנו מה קרה - פעלנו בהתאם למה שאנו מבינים. הרב הצבאי הראשי ניתח את הממצאים וקבע את החלטתו, ומיד נסע עם ראש אכ"א לבית המשפחה".