אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: מיכל אביאור

מצוות הצניעות אף פעם לא היתה מצווה פשוטה ובשנים האחרונות היא הפכה קשה אף יותר, איך מחנכים את הילדות שלנו לצניעות, כשהחצאיות הקצרות הן הטרנד של השנים האחרונות והטייצים שמתחת עוד לא נעלמו מן העולם?

ניסיתי לחשוב מה הן 'טעויות ההסברה' שלנו בנושא הצניעות, מדוע זה לא מחלחל בצורה הנכונה והגעתי למספר תובנות. הראשונה, היא שמצוות הצניעות נתפסת כמשהו שנועד אך ורק לאישה, אבל האמת היא שהמצווה הזו לא מיוחסת רק לאישה, אלא לא פחות מכך, לגבר. הגבר עובד את הקדוש ברוך הוא לא פחות מהאישה, ומתוקף כך גם הוא מחויב להראות בצורה מכובדת, של תלמיד חכם ואין זה ראוי שיהיה בחוסר צניעות.

אין זה מכובד שגבר יכנס בלי בגדים כמעט, באמצע טיול למעין כשיש מטיילים בסביבה שצופים בו, מתי שהאישה תשמור על כבודה ולא תכנס אל המים. הגיע הזמן להכריז ולהודיע גם לגברים, אין הבדל. זה לא מכובד לאישה ולא לגבר שעובדים את ה' להתלבש ולנהוג בחוסר צניעות.

התובנה השנייה היא נגזרת מהראשונה, בתקופתי היתה דעה רווחת שאישה מתלבשת בצניעות למען הגבר. טעות יסודית שמקוממת הרבה בנות צעירות ובצדק. אישה, קודם כל, צריכה להתלבש בצניעות למענה, למען שמירה על כבודה. הבנות אשר נמצאות בפוסטרים, בשלטי חוצות כשהן מתלבשות שלא בצניעות לא מכבדות את עצמן ויתייחסו אליהן בדיוק כמו שהן מתייחסות לעצמן ולגופן. ולכן, הצניעות נועדה למען הבת, אם היא תכבד את עצמה, יכבדו גם אותה. אחזק את הנקודה הזו ואוסיף, שיש בנות שגם בין החברות שלהן שומרות על צניעות, לא בהכרח אם יש גבר בסביבה.

התובנה האחרונה היא שהצניעות זוהי אינה מצוה חיצונית בלבד אלא כזו שדורשת עבודה פנימית. כשהייתי באולפנה שאלה אותי חברה, מה עדיף בחורה שמתנהגת בצורה לא יפה ומתלבשת בצניעות או בחורה בעלת מידות טובות שמתלבשת בחוסר צניעות? לא אהבתי את השאלה, כי בעיניי, זה לא צריך לסתור.

הצניעות החיצונית צריכה להיות מלווה בעבודה פנימית, עם הבנה שזה לא מספיק להתכסות מבחוץ, אלא זה חלק מתהליך פנימי בו צריך לשמור על ענווה, לא להשתחצן ולהוציא הכל החוצה. נקודה חשובה, בטח בגיל הנעורים, אז לעיתים מחפשים 'אישור' מהחברה על כל מיני מעשים. נראה, שהצניעות מחנכת אותנו גם לחוסן נפשי.

אני הרבה פעמים מדמיינת את הרגע בו אצטרך להסביר לבתי למה צריך להתלבש צנוע, אני בטוחה שאתחיל בנקודה ראשונית חשובה, אנחנו מאמינים בה', בכך שהוא הביא לנו הלכות כיצד לנהוג פה בעולם בשביל לחיות חיים טובים, אם מצוות הצניעות נכנסת לכך כנראה שיש סיבה טובה, בין נבין אותה ובין אם לא. אחרי ההבנה הבסיסית והיסודית הזו, ניתן לנסות להבין למה מצוות הצניעות חשובה בדורנו ולעסוק בכל הדברים שכתבתי קודם לכן.