כיפת ברזל
כיפת ברזלצילום: פלאש 90

הפעם יהיה שקט? הלילה בחצות נכנסה לתוקף הפסקת אש בת 72 שעות בין ישראל לחמאס, במהלכה יתקיים משא ומתן בין הצדדים - בתיווך מצרים - על הפסקת אש לזמן ארוך.

רבע שעה בלבד לפני כן נשמעו אזעקות באזור קריית מלאכי, מועצות שפיר, באר טוביה ומרחבים. מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל קריית מלאכי. רקטה אחת נורתה לעבר תל אביב והתפוצצה בשטח פתוח, גולשים רבים דיווחו על הדי פיצוצים שנשמעו היטב ברחבי גוש דן.

כשעה לפני כן נשמעה אזעקה ביישובי מועצת אשכול, אחת הרקטות גרמה נזק למבנה ציבורי. אזעקה נשמעה גם באשדוד וביישובי הסביבה ומערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות.

במהלך היום שיגרו מחבלי החמאס למעלה מ-50 רקטות לעבר יישובי הדרום. חיל האוויר תקף היום 36 יעדי טרור ברצועת עזה. ארבעה מחבלים נפגעו. 160 מטרות הותקפו מאז הסתיימה הפסקת האש ביום שישי האחרון.

גורמים מדיניים הבהירו מוקדם יותר כי רק אם הפסקת האש תישמר על ידי החמאס, צוות המשא ומתן יצא מחר בבוקר לקהיר כדי לדון על הסכם הפסקת אש לזמן ארוך.

משיחות עם גורמים המעורים במשא ומתן עולה כי ישראל מתנגדת באופן נחרץ להקמת נמל ימי או שדה תעופה ברצועת עזה. בירושלים תומכים בפתיחת מעבר רפיח ומסכימים ככל הנראה להרחבת אזור הדיג של הרצועה. בנוסף, ישראל דורשת פיקוח על הכספים שיועברו לשיקום עזה כדי שלא יגיעו לידי החמאס.

שר הכלכלה נפתלי בנט באירוע של "בשבע"

שר הכלכלה נפתלי בנט אמר הערב כי כל עוד לא חזר השקט ליישובי הדרום - ישראל לא השיגה את היעד שהוגדר בתחילת מבצע ''צוק איתן''. "צריך להסתכל בפיקחון בתמונה ולומר לעצמנו שהיעד לא הושג. אני קורא מפה ואומר לתושבי הדרום - עד שאתם לא יכולים לחזור הביתה ולחיות יום יום בביטחון, אנחנו לא רואים את המשימה כמושגת".

לדבריו, החזרת השקט לדרום תיבחן במעשים ולא בהצהרות. "זה מבחן של האמא מנתיב העשרה, האם אנחנו יכולים להסתכל לה בעיניים ולהגיד לה 'את יכולה לחזור הביתה ולחיות בביטחון'? לכן אנחנו צריכים עוד אורך רוח ויכול להיות שיש מחלוקות כאלה ואחרות, אבל כל עוד המלחמה מתחוללת אנחנו עומדים מאחורי המשימה כפי שהגדיר אותה ראש הממשלה בנימין נתניהו - השבת הביטחון לדרום".