השר שמיר בחרמש, אמש
השר שמיר בחרמש, אמשיוסי גרינברג

היישוב חרמש שבשומרון חגג אמש (חמישי) שלושים שנים להיווסדו במעמד שר החקלאות יאיר שמיר.

חרמש, ישוב קצה בצפון השומרון, מונה נכון להיום 75 משפחות. לאירוע הגיעו מאות ב,ני אדם מכל יישובי הסביבה. יו"ר מזכירות הישוב הודיע על 2,000 דונם לחקלאות המוצעים לחקלאים המעוניינים בחלקת אדמה באחד האזורים היפים בארץ.

על רקע הלחימה בדרום הארץ החשיבות של ישובים מסוגו של חרמש מתחדדת", אמר שר החקלאות שמיר. "חרמש הוא אבן יסוד לקיומנו בארץ הזו. ואני אוסיף שהאיום עלינו הוא בעיקר פנימי ולא חיצוני. התנועה הציונית ידעה מראשית דרכה לחנך לאמונה בצדקת הדרך, דרכנו צודקת ולכן תנצח". שמיר סיים בברכה לישוב "כרע שכב כארי וכלביא מי יקימנו, מברכיך ברוך ואורריך ארור".

ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה אמר באירוע כי "הישוב חרמש הוא ישוב שעצם נוכחותו היא הוכחה לכוחו של השומרון ולכוחו של עם ישראל. למרות הקשיים הצליח ישוב קטן, להרים ראש ולהיאחז בקרקע. היום הפך הישוב למקום מבוקש בזכות האנשים הטובים שבו המושכים תושבים מכל רחבי הארץ, לאיכות החיים הקהילתית ולנוף יוצא הדופן של המקום הייחודי הזה".

רוני מזרחי, יו"ר המזכירות בחרמש הודיע באירוע על פתיחת מכינה קדם צבאית במקום שתחזק את הישוב המכינה תפתח בסוף החודש וכבר נרשמו אליה 26 בחורים צעירים. מזרחי גם הודיע על 2,000 דונם לחקלאות, המוצעים לחקלאים מכל רחבי הארץ, והוסיף כמה מילים על היתרונות הבולטים של הישוב בכל הנוגע להשקעה בחקלאות, הן בשל האדמה הפורייה והן בשל האזור המיוחד.  

יוסי דגן, מ"מ ראש מועצת שומרון דיבר באירוע על חווית הגירוש האישית שלו מביתו בשא-נור, גם הוא בצפון השומרון ואמר "היום י"ח אב - לפני 9 שנים בדיוק, גורשתי מביתי בשא-נור שבצפון השומרון יחד עם אשתי, ודווקא ביום הקשה הזה, אני זוכה לחגוג אתכם, תושבי חרמש, את פריחתו של הישוב היקר הזה בצפון השומרון, ישוב שחשיבותו עבור מדינת ישראל לא תסולא בפז".