ג'רבי לא מתחרט

מנכ"ל השירות הלאומי אזרחי: 'בצלם' חרגו מביקורת - להסתה. טעיתי כשלא קיימתי שימוע לאנשי הארגון. ראיון

שמעון כהן , כ"א באב תשע"ד

לא חושש.ג'רבי
לא חושש.ג'רבי
פלאש 90

מנכ"ל השירות הלאומי אזרחי, שר שלום ג'רבי, משיב לתוקפיו הדורשים ממנו לחזור בו מהחלטתו שלא לאפשר מתן תקני שירות לאומי אזרחי למתנדבים בארגון השמאל הקיצוני 'בצלם'.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר ג'רבי כי השר אורי אורבך, השר הממונה עליו והשר שאליו הופנתה הדרישה להורות לג'רבי לבטל את החלטתו, מעניק לו גיבוי מלא מתוך ראייה נכוחה של המציאות.

בדבריו מדגיש ג'רבי ואומר כי מותר וניתן לבקר את המדינה הן מימין והן משמאל אך לא ניתן לשלב בין הסתה נגד המדינה לבין בקשה של תקני שירות לאומי. ג'רבי מזכיר בדבריו את אמירותיהם של נציגי הארגון בכלי התקשורת ולפיהן מדינת ישראל וצה"ל מבצעים פשעי מלחמה. לדבריו קביעה שכזו אינה אלא הסתה לשמה. "אשר על כן קיבלתי החלטה ש'בצלם' מכיוון שחצו את הקו האדום והסיתו נגד מדינת ישראל והצבא המוסרי ביותר, לא יקבלו תקני שירות לאומי".

"אין כאן מחלוקת פוליטית. אני לא מערב דעות פוליטיות", הוא אומר ודוחה את הטענות לפיהן החלטתו אינה אלא מעורבות פוליטית של פקיד בניגוד לסמכויותיו, "אסור לי לבטא דעות פוליטיות. גם אם היה מדובר בארגון ימני או ארגון ממרכז שהיה מסית נגד המדינה הייתי מקבל את אותה החלטה".

מנכ''ל 'בצלם' מסרב לכנות את חמאס ארגון טרור

ג'רבי שב וקובע כי "יש הבדל בין ביקורת לגיטימית שהיא מהותה של מדינה דמוקרטית לבין הסתה". לטעמו עד כה נקט 'בצלם' בביקורת סבירה ומקובלת, אבל במהלך 'צוק איתן' עברו אנשיו את הגבולות לעבר ההסתה. זאת בראיונות לתקשורת הזרה בהם האשימו אנשי הארגון את ישראל בביצוע פשעי מלחמה. לדברים אלו הצטרף הראיון שקיים מנכ"ל 'בצלם' אצל שרון גל ובו סירב להגדיר את חמאס כארגון טרור. לדבריו אמירה כזו היא אמירה מהותית המצטרפת להאשמת חיילי צה"ל בפגיעה מכוונת באזרחים.

עם כל זאת נשאל ג'רבי אם לא נכון היה לקיים שימוע לאנשי 'בצלם' טרם ההחלטה. לדבריו אכן נכון היה לבצע שימוע שכזה. "הייתי צריך לעשות שימוע ובזה טעיתי", הוא אומר ומוסיף כי "אולי הייתי פזיז בעניין. כתבתי מדם ליבי". עם זאת הוא מציין כי זימן את אנשי הארגון לשימוע ובמידה והם יחזרו בהם מאמירותיהם ההחלטה תשונה.