לבדוק בעצמנו. צה"ל בעוטף עזה
לבדוק בעצמנו. צה"ל בעוטף עזה פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 קובע הפרופ' עמיחי כהן, איש המכון הישראלי לדמוקרטיה ומחבר הספר 'יורים ושופטים – ביטחון ומשפט ישראלי', כי מדינת ישראל יכולה להיערך מראש בשני מסלולים למתקפה המשפטית הצפויה נגדה בעקבות 'צוק איתן'.

המסלול הראשון בו יש להתמודד, לטעמו של פרופסור כהן, הוא הזירה הפנימית. לדבריו על ישראל להודיע לעולם כי היא עצמה בוחנת את עצמה באופן שקוף ועצמאי ומקימה ועדה אובייקטיבית לבחינת האירועים. המסלול השני הוא קבלת החלטה ישראלית אם לשתף פעולה עם הועדה הבינלאומית אם לאו.

פרופ' כהן מזכיר כי "למדינת ישראל יש היסטוריה שבה היא מודיעה שהיא לא משתפת פעולה עם ועדות בינלאומיות ובסופו של דבר היא נגררת להגיב כי לא הגיוני להשאיר את הזירה לאחרים". לטעמו יש לשנות את הגישה הזו ולהחליט כיצד מגיבים מלכתחילה ולא להביא למצב שבו גם מסרבים להגיב וגם מגיבים. לדבריו ההיגיון שליווה את הסירוב הישראלי אינו מוכיח את עצמו. אם התחושה הייתה שהחרמה ישראלית תפגע בלגיטימציה הבינלאומית של הועדה הבוחנת הרי שהדבר אינו קורה והעולם אינו מבחין בהיעדרה של התגובה הישראלית אלא רק במסקנות הועדה עצמה.

בדבריו מבהיר כהן כי לטעמו הועדה שהוקמה על יד האו"ם מוטה והעומד בראשה מוכר בעמדותיו האנטי ישראליות,  אך עם זאת על ישראל "לא לשחק משחק הגנה", כלשונו ולהרחיב את חלקה ואמירתה הציבורית ולשם כך יש להקים פורום חלופי שבו תוצג העמדה הישראלית.

לספקנים שבינינו אומר פרופ' כהן כי תקדים ועדת טירקל מוכיח שכאשר מוקמת ועדה עצמאית ושקופה בפיקוח בינלאומי של אישים מכובדים ואובייקטיבים המסקנות שלה מתקבלות בעולם. כך היה בחקר אירועי המרמרה שלמעט התגובה הטורקית הצפויה בחר העולם לקבל ולהסכים למסקנות ועדת טירקל. כך באו"ם וכך באירופה ובארצות הברית.

לטעמו של פרופ' כהן ההחלטה להטיל את בדיקת אירועי 'צוק איתן' בידיו של מבקר המדינה היא צעד בכיוון הנכון, אם כי הוא אינו בטוח שלמבקר ישנם הכלים והיכולות לקיים בדיקה מקפת שתהיה מקובלת גם על העולם.

דוגמא נוספת לוועדה שהוכיחה את עצמה היא הועדה שהוקמה לאחר חיסול סלאח שחאדה לפני למעלה מעשור. בחיסולו של הארכי מחבל נהרגו גם אזרחים שהיו שכניו וועדה שהוקמה בראשותה של שופטת העליון בדימוס הצליחה לבחון את הדברים, לבקר מהלכים מסויימים ולהפיס את דעתו של העולם גם מבלי שאיש הועמד לדין.

כהן מוסיף ומציין כי אם יתברר שהיו אירועים חריגים ובלתי מקובלים ואם מישהו נהג שלא כשורה הרי שגם ישראל עצמה רוצה לדעת על כך.