בריקסטון באחת מעמדות ההסברה
בריקסטון באחת מעמדות ההסברהההסתדרות הציונית

בהסתדרות הציונית נערכים למערכת ההסברה ביום שלאחר 'צוק איתן' ולקראת מערכה זו הנפיקו שם חוברת ובה שאלות, חלקן פרובוקטיביות, שתיירים ישראליים כמו גם יהודים בחו"ל נתקלים בהן ביומיום ודרכי המענה לכל שאלה ושאלה.

על מיזם החוברת שיצאה לאור בחמש שפות ומחולקת בשערי נתב"ג שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם ד"ר דוד בריקסטון, סגן יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית העומד מאחורי המיזם כולו.

לדבריו היעד הוא הפיכתו של כל ישראלי היוצא לחו"ל וכל יהודי בעולם לשגריר הסברתי של ישראל. בריקסטון מספר על מתקפות יומיומיות שקהילות יהודיות בעולם חוות כאשר הן מואשמות שוב ושוב בכל המתרחש בישראל ובכל ההאשמות שהעולם מאשים בהן את ישראל.

ברוח זו הוא מספר על קריקטורה שפורסמה בימים האחרונים באוסטרליה ובה נראה יהודי סטריאוטיפי כשכיפה גדולה לראשו, אפו ארוך ומגגן דוד מעטר אותו, יהודי ברוח הקריקטורות של ימי טרום מלחמת העולם השנייה, כשהוא ישוב על כיסא נוח ובשלט שבידו הוא מפוצץ בתים בעזה. זהו לדבריו האופן שבו מתקבלת ישראל בעולם וברוח זו ההתקפות שחווות קהילות בעולם כמו גם תיירים ישראלים.

"בחוברת שקראנו לה 'שאלות קשות תשובות ישירות' אנחנו מסבירים מה אנחנו עושים בעזה ולמה. אנחנו לא מתעלמים מהסבל לתושבי עזה אבל עם זאת אנחנו מסבירים למה המבצע הכרחי".

בריקסטון נשאל אם הסברה כזו לא צריכה להישמע קודם כל בישראל שבה עולות שאלות פנימיות ברוח זו ורק לאחר מכן לצאת עם התשובות החוצה. לדבריו אמנם כעת צפות שאלות על אופן ביצוע המבצע הצבאי ברצועה, אך בימיו הראשונים של המבצע הייתה בישראל אחדות יוצאת דופן בהבנת הצורך בקיומו של המבצע ולהערכתו הישראלי הממוצע אכן מבין היטב את נחיצותו של המבצע. לזאת הוא מוסיף ואומר כי גם המשוכנעים בצדקת המבצע אינם מכירים את העובדות והנתונים ומשום כך יש להציג בפניהם את הדברים ולאפשר להם לעשות בהם שימוש הכרחי מול מבקרים, תוקפים ושואלי שאלות בעולם.

בין השאלות המועלות בין דפי החוברת עולה גם השאלה שנשאלים רבים בעולם כיצד זה שעם כל המכשור המדויק של צה"ל עדיין מספר ההרוגים בעזה רב כל כך. כמענה מציגים מנסחי התשובות נתונים של אונר"א אודות השימוש של מחבלי החמאס בבתי ספר לאיחסון אמל"ח ולירי. לדבריו דווקא כאשר הדברים מופיעים מארגון שעד כה הרבה לתקוף ולבקר את ישראל הרי שכעת יש לנתונים משנה תוקף.

בדבריו מציין ד"ר בריקסטון כי ישראלים רבים כמו גם יהודים בקהילות רבות מגיבים בהתלהבות לחומר ההסברה שהופך עבורם מגן הכרחי מול מתקפות וביקורת יומיומית שהם חווים.