אריה קינג: טעות מרה של עיריית ירושלים

חבר מועצת העיר יחרים היום את טקס קריאת הרחוב על שמו של ישעיהו ליבוביץ' בגבעת רם. "פיו הפיק טינופת והפיץ דיבה על חיילי צה"ל".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ח באב תשע"ד

פרופ' ישעיהו ליבוביץ'
פרופ' ישעיהו ליבוביץ'
צילום: פלאש 90

אריה קינג, חבר מועצת העיר ירושלים מטעם סיעת "ירושלים מאוחדת", הודיע כי לא ישתתף היום (ראשון) בטקס קריאת רחוב על שמו של פרופ' ישעיהו ליבוביץ' ז''ל בגבעת רם בבירה.

"טעות מרה תעשה מחר עיריית ירושלים, העירייה שזכיתי להיות מחברי הנהלתה", אמר קינג. "הצעירים בטח לא יודעים מי הוא ישעיהו ליבוביץ', זכיתם שגדלתם בדור שלא שמע את הגיגיו הרדודים''.

לדברי קינג, ליבוביץ' "רכש" את תשומת הלב הציבורית לא בגלל כתביו, מאמריו וספריו שללא ספק היו יחודיים ותרמו רבות ללומדי היהדות. "ישעיהו 'רכש' את תשומת הלב הציבורית בארץ ובעולם ב'זכות' פיו שהפיק טינופת והפיץ דיבה על חיילי צה"ל, אותם הוא כינה 'יודונאצים' ואת המסתערבים השווה ללא פחות ולא יותר מלארגון החמאס", טען.

קינג תקף את חברי ועדת שמות הרחובות בירושלים ואמר כי הם מנותקים מהציבורי הישראלי והירושלמי. "ציבור שמחבק את צה"ל בכל הזדמנות, לא יגיע לטקס קריאת הרחוב על שמו של אחד מאחרוני המוהיקנים שידעה ישראל ושצמח מתוך הציבור הדתי".

"אם יש משהו שמנחם אותי בטקס מחר", הוסיף קינג, "זה המיקום שבו יונצח שמו של ליבוביץ'. ברחוב בקמפוס האוניברסיטה העברית בגבעת רם. אין מקום מתאים יותר להנצחת שמו. האוניברסיטה העברית מסמלת יותר מכל מוסד אחר את השתלטות הפוסט-ציוניות על מוסדות ההשכלה האקדמית בישראל, האוניברסיטה העברית היא אחת מהמוסדות הציוניים שהוקמו בתקופת טרום-המדינה למטרה ציונית ובעשורים האחרונים פועלת כגוף פוסט ציוני לכל דבר ועניין.

"אז אל תחפשו אותי שם בטקס בקמפוס גבעת רם של האוניברסיטה הערבית", סיכם אריה קינג וקרא לחברי מועצת העיר להיעדר מהטקס, "להנצחת אדם שאת פרסומו קנה תוך תקיפת חיילי צה"ל, תוך הוצאת לשון הרע על חיילים והשוואתם לנאצים, לא פחות".

בטקס יישאו דברים נשיא האוניברסיטה העברית, הפרופ' מנחם בן ששון, ונכדו של ליבוביץ', יוחאי עופרן. במהלך הטקס יעניק ראש העיר ניר ברקת את שלט הרחוב ממוסגר לבני משפחתו של ליבוביץ' ויוסר הלוט משלט הרחוב.

''כשהייתי סטודנט צעיר באוניברסיטה העברית היה קורס אחד שהיה אהוב עלי במיוחד, 'הפילוסופיה של הביולוגיה'", סיפר ברקת. ''המרצה היה לא פחות מפרופ' ישעיהו ליבוביץ' ז"ל ובשל כך עד היום אני זוכר כמעט את כל תוכנו של הקורס המרתק ואת דרך ההוראה הייחודית לו.

פרופ' ליבוביץ נחשב לבולט שבין הוגי הדעות במאה ה-20, מדען רב תחומי במדעי הטבע ובביוכימיה, הוא שימש כעורך האנציקלופדיה העברית וכפרופסור באוניברסיטה העברית. בשל היותו איש אקדמיה ומדעים הוחלט כי הרחוב על שמו ייקרא בגבעת רם", הסביר ראש העיר.