מאות פרות כבר מתו ב''צוק איתן''

רפת קיבוץ נירים ספגה פגיעה ישירה של פצמ"ר.
6 פרות נהרגו ו-40 נפצעו חלקן במצב קשה. "רפתני הדרום עובדים תחת אש כדי לספק חלב טרי".

ניר הר זהב , כ"ח באב תשע"ד

הפרה ''יוקל'' מרפת סעד
הפרה ''יוקל'' מרפת סעד
איתן הימן

רפת קיבוץ נירים ספגה אחר הצהריים (ראשון) פגיעה ישירה של פצצת מרגמה בסככת הרפת בה שהו באותה עת 90 פרות.

מהפגיעה הישירה מתו 6 פרות ונפצעו 40, כאשר 17 מהן מטופלות עדיין במצב קשה על ידי וטרינרים שהוזעקו למקום ונשקפת סכנה לחייהן. נזק כבד נגרם לסככה, לשוקת סמוכה ולתשתיות מים וחשמל.

מנהל הרפת בקיבוץ נירים, מרסלו וסר סיפר כי סמוך לשעה 16:00, בשעה שעבד ברפת עם צוותו, נשמעה אזעקה ומיד אחריה פגעה פצצת מרגמה בסככת הפרות. "שמעתי את האזעקה בזמן שערכתי סיור ברפת לבדוק שהכל תקין. כיוון שהייתי במרחק רב מהמיגונית, הנמצאת בסמוך למכון החליבה נשכבתי על הרצפה, מיד לאחר מכן פגע הפצמ"ר בסככת הפרות, בסמוך אלי, 15 מטר ממני.

"הפצמ"ר פגע באחד מהעמודים של הסככה והתפוצץ, כאשר הרסיסים עפים לכל עבר ופוגעים בעשרות פרות. ממש במזל לא נפגעתי, אבל לצערי 6 מהפרות שלנו מתו מהפציעה הקשה ועוד 40 פרות נפצעו וייתכן שחלקן לא ישרדו, מדובר במחצית מהפרות שלנו ששהו באותו הזמן בסככה", הדגיש.

וסר העיד כי הנזק שנגרם למבנה כבד ביותר. "הסככה, השוקת, וצינורות מים וחשמל התפוצצו וניזוקו קשות וכמובן הפרות שלנו. אנשי מס רכוש כבר הספיקו לבקר אותנו, אבל אני מעריך שהנזק האמיתי יתגלה בהמשך, יש עוד המון פרות פצועות שאנו לא יודעים אם ישרדו ונזקים נוספים לסככות וציוד חקלאי שאני מעריך שנגלה בימים הקרובים".

לדבריו גם תפוקת החלב נפגעת באירועים מסוג זה. "אני מעריך כי הנזק הכולל לרפת יסתכם בסופו של דבר במאות אלפי שקלים", מוסיף וסר.

מנכ"ל התאחדות מגדלי בקר לחלב אביתר דותן אמר כי צר לו על הפגיעות ברפתות. עד כה במהלך הלחימה נפגעו חמש רפתות ומתו מאות פרות. "רפתני הדרום ועוטף עזה עובדים סביב השעון תחת אש כדי לספק חלב טרי לתושבי וילדי ישראל במועד ואינם יכולים לנטוש את הישוב כמו שאר בעלי המקצוע.

"העבודה עם בעלי חיים דורשת טיפול והשגחה כל היממה ובמקרה של רפת, חובה לחלוב הפרות כדי לא להזיק לבריאותן. אני מצדיע לרפתנים שלנו, שעובדים כל ימי הלחימה ללא לאות", הוסיף דותן.