רק מי שעבר גיור. אילוסטרציה
רק מי שעבר גיור. אילוסטרציהפלאש 90

מספר שיא של כ- 300 רבנים בהם בכירי רבני הציונות הדתית הצטרפו וחתמו בימים האחרונים על עצומה לראש הממשלה בנימין נתניהו, הקוראת להשאיר את תחום הגיור תחת אחריותה של הרבנות הראשית.

העצומה מתפרסמת היום בעיתוני ועלוני סוף השבוע השונים.

במסגרת העצומה נכתב "אנו הרבנים החתומים מטה מצטרפים לעמדת מועצת הרבנות הראשית המאוחדת סביב העמדה הנחרצת כי האחריות על הגיור במדינת ישראל צריכה להישאר באחריותם של הרבנים הראשיים לישראל", כותבים הרבנים. "על כן, אין להעביר את ענייני הגיור לעשרות רבנים שיפעלו ללא יד מכוונת ומפקחת, אלא כל ענייני הגיור יעשו אך ורק במסגרת מערך הגיור שנמצא בסמכותו של נשיא בית הדין הרבני הגדול".

כזכור, לאחר שהמפלגה הגיעה להסכמה עם מפלגת התנועה בנוגע לחוק הגיור במתכונתנו הנוכחית מעל ל-100 רבנים שלחו בשבוע שעבר מכתב ברוח דומה לראש הממשלה נתניהו. מסתבר שהמכתב גרם להדים רבים בקרב מאות רבנים וראשי ישיבות בציונות הדתית וכבר השבוע הצטרפו לעצומה למעלה מ-200 רבנים נוספים, ועיקרה דרישה מראש הממשלה למנוע פגיעה בסמכותה וכוחה של הרבנות הראשית בנושאי הגיור כפי שלטענתם עולה מחוק הגיור במתכונתו הנוכחית. 

כזכור, הרב שמואל אליהו הסביר בשבוע שעבר את עמדתו בנושא "החוק מהווה צעד לפירוק הרבנות מסמכויותיה, מנטרל את הרבנות הראשית מסמכותה בנושאי גיור, ומעביר אותה לגוף אחר שמתמנה על ידי המדינה. גוף שכזה אי אפשר לדעת מיהם האנשים שימונו בו מחר, ומה תהיה הסמכות ההלכתית שלהם. זהו למעשה ניסיון לביטול הרבנות בגניבה, וזו טעות לבטל את הרבנות הראשית לישראל".