ח"כ משה גפני
ח"כ משה גפניצילום: פלאש 90

לקראת הדיון הצפוי להתקיים היום (א) בממשלה לאישור הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה, תוקף ח"כ משה גפני (יהדות התורה) את הממשלה ואומר שהחובבנות בניהול תקציב המדינה - מסכנת את כלכלת ישראל ופוגעת בכל אזרחי המדינה.

לדבריו, הקיצוץ הצפוי יפגע בכל השירותים החיוניים הניתנים למעמד הביניים והשכבות החלשות. "שר האוצר לפיד פועל באופן מעוות לחלוטין. בשעה שהוא פוגע במעמד הביניים והשכבות החלשות בכל השירותים החברתיים באמצעות הקיצוץ הרוחבי הדורסני בכל משרדי הממשלה, כולל בתחבורה, חינוך, השכלה גבוהה, בריאות ושיכון ושאר השירותים החיוניים, ובאותה עת נלחם שר האוצר להביא עוד השבוע את חוק המע"מ אפס שיעלה לקופת המדינה 2.4 מליארד שקל כאשר אפילו לדברי לפיד - מדובר בקבוצה קטנה שתשתמש בחוק, כאשר כל הכלכלנים בישראל ובעולם קבעו שמשובר בחוק רע שיגרום למחירי הדיור לעלות".

גפני אומר שמדובר בהגיון מעוות והיה מצופה שנתניהו והשרים יעצרו את הטירוף הזה. "בשעה שיש לממשלה הוצאות בעקבות ירידה בהכנסות עוד קודם למבצע צוק איתן ועתה בעקבות המבצע - נדרש היה מהממשלה וממשרד האוצר שייכנסו למשטר תקציבי נורמלי. בניגוד למצופה מכל ממשלה - מתנהג שר האוצר באופן ילדותי וחובבני כשמחליט שלמרות המצב הכלכלי, הוא חייב ליישם את מה שהחליט לפני חודשים, גם אם העיתוי אינו מאפשר זאת. אני קורא לראש הממשלה ולשרים להתעשת ולא לאשר קיצוץ רוחבי שיפגע בכל הציבור ולא לאשר את חוק מע"מ אפס שהוא חוק רע".

הממשלה תדון מחר בקיצוץ רוחבי של כשני מליארד שקלים במשרדי הממשלה לכיסוי עלויות מבצע צוק איתן. לפי ההצעה, יקוצצו שני אחוזים מבסיס התקציב של כל משרד, למעט משרד הביטחון. על פי המסמך שהכין האוצר, מתקציב משרד החינוך יקוצצו חצי מליארד שקלים, כשישים ושלושה מליוני שקלים יקוצצו ממשרד הרווחה, וכארבעים ושלושה מליון - בבריאות.

לאחר שיאושר בממשלה, יובא הקיצוץ הרוחבי, שנאמד בכמיליארד ותשע מאות מליוני שקלים, לאישורה של ועדת הכספים של הכנסת.