בנימין נתניהו
בנימין נתניהורויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אמש עם ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי, והבהיר לו כי יינתן סיוע גם לרשויות מקומיות בטווח של 40 קילומטרים. כך דווח הבוקר בקול ישראל.

לפי הדיווח, גובה הסיוע ייקבע בוועדה מיוחדת שהוקמה לצורך זה ומסקנותיה יובאו לאישור של הממשלה.

נזכיר כי היום צפויה הממשלה לאשר סיוע שיינתן לישובי עוטף עזה. לפי ההצעה, יקוצצו שני אחוזים מבסיס התקציב של כל משרד, למעט משרד הביטחון. על פי המסמך שהכין האוצר, מתקציב משרד החינוך יקוצצו חצי מליארד שקלים, כשישים ושלושה מליוני שקלים יקוצצו ממשרד הרווחה, וכארבעים ושלושה מליון - בבריאות.

לאחר שיאושר בממשלה, יובא הקיצוץ הרוחבי, שנאמד בכמיליארד ותשע מאות מליוני שקלים, לאישורה של ועדת הכספים של הכנסת.

כמו כן יתווספו מיליארד ו-300 מיליון שקלים לחיזוק היישובים הסמוכים לרצועת עזה.

מפת ההטבות הובילה לזעם רב בערים וישובים דוגמת אשקלון ואשדוד שמצאו את עצמן מחוץ למפת ההטבות. ראש עיריית אשקלון אבנר שמעוני הביע את מחאתו גם בשיחת טלפון עם ראש הממשלה ואולם נתניהו הבטיח לו, כך לדבריו, כי אשקלון והישובים המרוחקים יותר ישולבו במפת החיזוק בתוך שבועיים.

לדברי שמעוני אם אכן זו המגמה הרי שהדברים מקובלים עליו אך אם מדובר בזניחתה של עירו, הרי שהדבר מעיד על אבדן ערכי הערבות ההדדית של מדינת ישראל כלפי ערים וישובים שספגו וסבלו במהלך ימי הלחימה, ובסופו של יום אינם מקבלים דבר.

שמעוני מוסיף הבוקר ואומר כי במידה ואכן יורחב מעגל הישובים הכלולים בסיוע הרי שלא ברורה ההתנהלות שאינה מעניקה את הסיוע באופן מיידי. לטעמו אין עילה לדחיית הדיון בסיוע לעוד שבועיים כפי שהבטיח ו נתניהו. שמעוני מעלה חשש שמא השבועיים יהפכו לחודשיים, ומכאן ועד ליישום ההחלטה הדברים עשויים להימשך זמן ארוך, אם בכלל.