קרנפית נולדה בספארי
(צילום: נטע גוואטה)

המטפלים בספארי ברמת גן ציפו להמלטה הזו יותר מאי פעם. הם ראו שטנדה הקרנפה משמינה והבחינו בעטיניה המתמלאים, אבל לא ידעו אם מדובר בזכר או בנקבה.

טנדה שסובלת מדלקת כרונית בעינה, נמצאת בחודשים האחרונים באזור מגודר בשטח הפתוח, כדי שניתן יהיה להעניק לה טיפול רפואי קבוע. עד כה שהתה בחצר המגודרת עם טרקל הגור הצעיר שלה, אך כשימיי ההמלטה קרבו, היא ניסתה להרחיק את טרקל מהאזור והמטפלים סייעו לה והוציאו אותו משם. 

לבסוף, המליטה טנדה באחד מהלילות והמטפלים גילו את הגור בבוקר שלמחרת. תוך כמה דקות הצליחו להבחין כי מדובר בנקבה והשמחה הייתה גדולה מאוד.

"20 שנים עברו מאז נולדה כאן קרנפה נקבה, המשמעות של המלטת נקבה היא שהגורה תוכל להישאר אצלנו בספארי גם לאחר שתתבגר וזו שמחה גדולה מאוד". אמר רמי תם ראש מחלקת השטח האפריקני הפתוח.

בשנים האחרונות נולדו בספארי שני זכרים, טיבור וטרקל. כאשר יתבגרו הם יעברו לגני חיות אחרים שלוקחים חלק בפרויקט ריבוי הקרנפים רחבי השפה. הקרנפית שנולדה לאחרונה תישאר בספארי ותמשיך את השושלת.

כעת הקרנפית ואמה טנדה נמצאות עדיין באזור המגודר, בקרוב יצאו אל השטח הפתוח ולחבור לכל הקרנפים ולכל בעלי החיים האחרים. עד אז, מחפשים בספארי שם מתאים עבור הגורה החדשה, שיתחיל באות ט', כנהוג במסורת המקומית לכנות את הגורים על שם האות הראשונה בשמה של האם.

יצוין כי קרנפים רחבי שפה, הם בעלי חיים הנמצאים בסכנת הכחדה חמורה, 98.8% מהקרנפים הללו נמצאים בארבע ארצות: דרום אפריקה, נמיביה, זימבבווה וקניה.

קרנפים רחבי שפה נקראים גם קרנפים לבנים ומהם נותרו כ- 20,000 הם נמצאים בקטגוריית - "עתידו בסכנה" NT. 

צייד בלתי חוקי של קרנפים עלה בדרום אפריקה בלבד מ- 83 קרנפים בשנת 2008 ל- 1004 קרנפים בשנת 2013, כאשר רוב הצייד מתרחש בתוך שמורות טבע. בשנת 2014 נכון ל- 14.8, ניצודו כבר 658 קרנפים.