תושבי הדרום התפרצו לדיון
פרובוקציה בוועדת הכספים

האופוזיציה הזמינה לדיון על 'מע"מ אפס' תושבים מהדרום. "תעזרו לנו עם נזקי המלחמה". יו"ר הוועדה סלומינסקי: "שימוש ציני בתושבים".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ח' באלול תשע"ד

עשרות תושבים מדרום הארץ התפרצו הבוקר (רביעי) לדיון בוועדת הכספים על תוכנית מע"מ 0% ודרשו להפסיק את הדיון תוך שהם צועקים: "במקום לדון במע"מ אפס תתעסקו בדרום", "תעזרו לנו בגין נזקי המלחמה".

יו"ר הוועדה, ניסן סלומינסקי, אפשר לתושבי הדרום לדבר למרות שהתפרצו לדיון. בשלב זה לא ידוע האם ומתי יתחדש הדיון. 

"תנו לתושבי הדרום לדבר! זו בושה וחרפה", קרא בדיון ח"כ משה גפני (יהדות התורה), "הממשלה סותמת פיות של תושבי הדרום. הם באו מהמלחמה ובמקום לעסוק בגחמה מסוכנת של יאיר לפיד שתסכן את כלכלת ישראל - על הממשלה להקשיב לאנשי הדרום".

בעקבות הפסקת הדיון, אמר יו"ר הועדה סלומינסקי "ועדת הכספים בראשותי עושה כל שביכולתה על-מנת לסייע לתושבי הדרום, ולאחר שאישרה במהירות פיצויים, כולל מקדמות שכבר שולמו לעסקים ותושבים בעוטף עזה, בהיקף של כמיליארד וחצי שקל, תמשיך ותקיים דיון רציני ומקיף בנושא, בהשתתפות כל נציגי הממשלה הרלוונטיים". 

"מצער שהאופוזיציה, עושה שימוש ציני בתושבי הדרום, תוך השתלטות ביריונית על דיון הוועדה. הצורך לסייע לתושבי הדרום הוא מעל לוויכוח הפוליטי ודורש טיפול מעמיק. הזמנתם של תושבי הדרום לדיון סרק שנוהל ע"י אנשי אופוזיציה, ללא נציגים רשמיים של רשות המיסים והממשלה, רק על-מנת שישמשו תפאורה לניגוח הקואליציה בנושאים אחרים, הוא ציני, מבזה את הכנסת, מדרדר את הדיון הציבורי ולא פותר דבר. אני קורא לתושבי הדרום שלא יולכו שולל במסע פוליטי-תקשורתי מחושב ומתוזמר, ללא כל קשר לעניינם".

סלומינסקי הוסיף, כי "ההשתלטות הביריונית של האופוזיציה על דיון בוועדת הכספים גורמת נזק לכלל האזרחים ולתושבי הדרום בפרט ומונעת דיון רציני בנושאים שעל סדר היום. ועדת הכספים תמשיך לפעול כפי שנהגה גם בעבר על-מנת לפתור בעיות של כלל הציבור ושל תושבי הדרום בפרט בצורה יעילה, מתוך דאגה אמיתית לרווחת התושבים".

רגע לפני הדיון בוועדת הכספים תקפה ח"כ סתיו שפיר את הממשלה על כך שלא הפנתה תקציבים מספקים לתכנית חירום לאומית לשיקום הדרום. שפיר, שיזמה דיון פגרה מיוחד בנושא מחר במליאת הכנסת, אמרה בדיון "תארו לכם שוועדת הכספים הייתה מתכנסת היום כדי לדון באיך מעבירים את שלושת מיליארד השקלים שיושקעו לריק בחוק המע"מ כתכנית חירום רב שנתית לשיקום הדרום. שלושה מיליארד בשנה שהיו הולכים לבנייה של דירות חדשות, למענקים למשפחות צעירות וסטודנטים, ליצירת מקומות עבודה חדשים ועידוד תעסוקה, הטבות למפעלים ולעסקים הקטנים והבינוניים, פיתוח תשתיות כבישים ותחבורה ציבורית זמינה. התגובה הציונית ההולמת למתקפת החמאס היא הפיכת הדרום לאזור האטקרטיבי ביותר למשפחות ולצעירים בישראל".

היא הוסיפה: "במקום זה, הוועדה מתכנסת כדי להציל את נפילת המנדטים של יש עתיד. כל החיבוקים שהעורף קיבל מהפוליטיקאים בזמן המלחמה עדיין לא הוסיפו שקל אחד לדרום, ואת עשרות המיליארדים שיושקעו בשנים הקרובות בחוק שכל משמעותו פרסום ללפיד לא יעבירו למשימה הדחופה ביותר היום, הצלת הכלכלה והחברה בדרום. הם יצטרכו להסתפק בפירורים".