"הם היו עיתונאים זהירים, האמינו במה שהם עושים"

הקולנוען מת'יו ואן דייק, חברם של שני העיתונאים שנרצחו מול המצלמות ע"י מחבלי ארגון דאעש, מספר על הקשר ביניהם וקורא לארה"ב ולאירופה לפעול למיגור ארגון הטרור הרצחני. 

ואן דייק מעיד כי שני חבריו היו מודעים היטב לסכנות שבעבודתם, "אבל הם האמינו שחייבים לספר את הסיפור כמו שהוא והם לא התכוונו לתת לסיכונים לעצור אותם", אמר ואן דייק והוסיף כי "שניהם היו עיתונאים זהירים ונקטו בכל אמצעי הזהירות, אבל לצערנו, בסוריה, גם אם אתה עושה הכל נכון, עניינים עלולים להשתבש".

"לשניהם הייתה תשוקה גדולה למה שהם עשו", הוסיף ואן דייק. "שוחחתי על ענייני ביטחון עם שניהם, במיוחד עם סטיבן. סטיבן ואני בעצם שוחחנו בעניין היעלמותו של ג'יימס... זה היה רק כמה שבועות לפני שגם הוא הגיע לסוריה, זה היה בארוחת ערב בוושינגטון, ולמרות הכל - הוא נסע. סטיבן באמת האמין במה שהוא עושה ושצריך לספר את הסיפור האמיתי לעולם".

ארצות הברית חייבת לנהל משא ומתן עם דאעש, טוען ואן דייק ומסביר כי אירופה ממילא כבר החליטה לשלם דמי כופר. "מעמדה של ארה''ב ובריטניה בכל מקרה מתערער. "בנוסף לזה, לדאעש יש הרבה מקורות הכנסה ובכלל זה מכירות הנפט, הסחיטות והמיסים, כך שהם לא סומכים על תשלומי כופר. אני מציע לשלם את דמי הכופר, להחזיר את האנשים שלנו ולחסל את דאעש לפני שהם זוכים להשתמש בכסף". 

"ארגון דאעש התמקד בפעילות אזורית, אבל עכשיו, לאחר שארה"ב ביצעה תקיפות אוויריות, הם הבהירו כי בכוונתם להכות חזרה בארה"ב וכבר הוציאו להורג שניים מאזרחינו. אז זה בהחלט מהווה איום, איום גובר. למספר חברים בדאעש, אולי אלפים, יש דרכונים אירופיים או אמריקאים המאפשרים להם לחצות את הגבולות, כך שזה בהחלט איום ביטחוני גדול בשלב זה ועולה אפילו על האיום שאל קאעידה הציב".

לסיום אומר ואן דייק כי ההוצאה להורג האכזרית של שני העיתונאים צריכה להיות קריאת השכמה לארצות הברית ולאירופה, "להתמודד עם האיום הזה ללא גבולות, למעט הכנסה של חיילים לקרקע".

בצהריים הותר לפרסום כי סטיבן סוטלוף היה יהודי-ישראלי. בשנת 2005 עלה סוטלוף לבדו לארץ, ולמד במרכז הבינתחומי בהרצליה. אתמול פורסם תיעוד הוצאתו להורג ועריפת ראשו, לאחר שנחטף לפני כשנתיים בסוריה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו