אריה קינג

חבר הקואליציה בעיריית ירושלים, אריה קינג, תוקף בחריפות את ראש העיר ניר ברקת בעקבות אישור התכנית לבניית 2200 יחידיות דיור בשכונת ערב א-סוואחרה שבמזרח ירושלים

בשיחה עם ערוץ 7 מציין קינג כי מדובר ב"תכנית שנולדה בחטא על ידי עמותת שמאל ערבית", כלשונו.

לדבריו, עיריית ירושלים יצרה עם אישור התכנית רצף אורבני בין כפרים ערבים בשטחי B לשכונות בתוככי הבירה. "כך שבעתיד קיים חשש כי הכפרים הערבים בשטחי B ימסרו לרשות הפלסטינית יחד עם השכונות הערביות בירושלים מאחר והתכנית הפכה את כל האזור לאזור אחד שלם. זו סכנה לגבולות ירושלים".

קינג מסביר כי ברקת העניק לערבים 2200 יחידות דיור ב'שטח ירוק' הנקי מבנייה כאשר בחלק השני של האזור, בונים הערבים 3000 יחידות דיור באין מפריע תוך הפרה בוטה של החוק, "ברקת נותן לערבים את הגזר בלי המקל".

אריה קינג מספר כי ניסיון העבר מלמד עד כמה מסוכנת תכנית כזו, "תכנית כזו כבר התמוססה לנו מול הפנים, כאשר בקדנציה הקודמת העביר ברקת בבית חנינא 60 תב"עות (תכנית בניין עיר) בתקווה כי הערבים יחדלו מהבנייה הבלתי חוקית בעיר. המציאות מהר מאוד גילתה לנו כי הערבים גם זכו לתכניות בנייה מאסיביות באישור העירייה ובמקביל המשיכו לבנות באופן בלתי חוקי באותה שכונה. עיריית ירושלים ומשטרת ישראל מפחדות מטעמיים ביטחוניים לאכוף את חוקי הבנייה באזורים אלו".

קינג מציין טענה נוספת, "לא יכול להיות שבעיר הבירה של ישראל יאפשרו לערבים לבנות אלפי יחידות דיור בעוד שתכניות בנייה רבות של יהודים תקועות מטעמים פוליטיים ומדיניים".

לפי שעה, ממתין קינג להכרעת בית המשפט המחוזי לאחר שהגיש עתירה נגד ראש העיר בדרישה לעצור את התכנית ומקווה מאוד כי ברקת יתעשת יכין תכנית מסודרת איך לבנות, כמה לבנות ואיפה. עד אז המתיחות בין השניים קשה ועלולה להותיר את קינג מחוץ לקואליציה.

נדגיש כי חבר המועצה מטעם "הבית היהודי", דב קלמנוביץ', היה היחיד שהתנגד לתכנית בוועדה לתכנון ובנייה. המפלגות החרדיות נמנעו בהצבעה - מה שהביא, בין השאר, לאישור התכנית.

נציין כי ראש העיר ניר ברקת רואה את הדברים אחרת, בלשון המעטה, ומסר כי "תכנון השכונות במזרח העיר על ידי העירייה הוא ביטוי מובהק של הריבונות הישראלית על כל חלקי העיר וחיזוק אחדותה של ירושלים. בהיעדר תכנון של עיריית ירושלים, עלולה להיווצר מציאות קשה ומסוכנת של אישור תכניות נקודתיות בהוראת בית משפט וזאת ללא ראיה מערכתית ומתן התייחסות למכלול השיקולים הנוגעים לשכונה ובניית מוסדות הציבור החסרים במזרח העיר. החלופה לתכנון מוסדר היא בנייה בלתי חוקית של אלפי יחידות דיור והשתלטות על שטחים נרחבים תוך פגיעה בסביבה ובריבונות הישראלית על ירושלים המאוחדת".

בעירייה מציינים כי השכונות הערביות במזרח ירושלים צמחו והתפתחו בעשרות השנים האחרונות ללא תכניות אב או תכניות מתאר תקפות אשר מכוחן ניתן להסדיר את מערך החיים הכולל בשכונה. היעדר התכנון הוביל לתופעה רחבת היקף של בנייה בלתי חוקית הנאמדת כיום בכ-20 אלף מבנים לא חוקיים הבנויים בחלקם על שטחים המיועדים לצורכי ציבור.

עוד טוענים בעירייה כי הבנייה הבלתי חוקית גם הביאה לכך שתושבים רבים לא שילמו את ההיטלים המקובלים המאפשרים לעירייה להשקיע משאבים לתשתית הציבורית הנדרשת. בנוסף, היעדר רישום המקרקעין והבעלויות בשטחים נרחבים בשכונות מזרח העיר הקשה על ניהול מדיניות אכיפה ותכנון, "ברקת החליט שלא לנקוט במדיניות 'בת היענה' בה נקטו קודמיו ולפעול ליצירת שינוי מהותי בתמונת המצב".