בנט לערוץ 7:
מפלגה קטנה - דחפורים על עפרה

יו"ר הבית היהודי דוחה את הביקורת על החוקה החדשה, מצדיק את הביקורת שמתח במהלך המלחמה, מציג שורת הישגים ומייחל להרחבת המפלגה.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י' באלול תשע"ד

השר נפתלי בנט
השר נפתלי בנט
צילום: פלאש 90

בראיון מקיף לערוץ 7 מתייחס יו"ר 'הבית היהודי', השר נפתלי בנט, לשורת נושאים וסוגיות על סדר יומה של מפלגתו ועל סדר יומה של מדינת ישראל, מעליית מחירים ועד חוקת הבית היהודי, מצוק איתן ועד תערוכת הגופות.

בראשית הדברים נשאל השר בנט אם נכון היה לצאת בביקורת חזיתית מול ראש הממשלה במהלך מבצע 'צוק איתן', ביקורת שגררה אמירות קשות מסביבתו של ראש הממשלה עצמו. בנט מסביר ואומר כי "הקו שהובלתי היה לא לשאת ולתת עם חמאס בקהיר, זאת לא הייתה מחלוקת צבאית אלא מחלוקת מדינית שאגב נאמרה בתום הלחימה. אני עומד מאחורי הדברים. יש לנו מחלוקות עם ראש הממשלה כמו בנושא התמיכה במדינה פלשתינית. אני מאוד מכבד ומעריך את ראש הממשלה אבל לא אפסיק להגיד את דעתי. ראוי לבטא את העמדה הזו ובסופו של דבר זה מה שקרה. הגענו להפסקת אש דווקא כשלא היו בקהיר נציגים של חמאס וישראל. בעיני לא ראוי שמדינת ישראל תשב בקהיר חדר ליד חדר עם חמאס ותנהל מו"מ מדיני איתם".

באשר לשאלת ניצחונו של צה"ל, כן או לא, אומר בנט: "צה"ל חזר לעצמו. מפקדי השדה הראו את הנחישות שהיתה חסרה לפעמים בלבנון השנייה. ראינו מפקדים בראש. חמאס הוכה ולא הגיע לאף הישג ובמובן הזה ההישגים הם טובים".

בנט דוחה את הטענות ולפיהן המבצע הצבאי לא הצדיק את נפילת עשרות חיילי וקציני צה"ל. "המבצע הקרקעי שאנחנו יזמנו ודחפנו אליו היה למען מטרה ברורה - להסיר את איום המנהרות. היו עשרות מנהרות שהגיעו לישובים ולא מתקבל על הדעת שמדינת ישראל תותיר את היישובים באיום כזה וללא מענה. הנופלים לא היו לשווא. צמצמנו משמעותית איום בלתי מתקבל על הדעת שיפרצו לך לתוך הגינה מאיזה פיר מנהרות ויצאו משם עשרות לוחמי קומנדו של חמאס".

צילום: פלאש 90

בהתייחסו ליכולת הפעולה הישראלית כעת, אחרי הפסקת האש, הוא אומר: "המתווה מדבר על הפסקת אש הדדית. תמיד יש לנו את זכות הפעולה לכל סוג של בעיה".

העימות עם ארצות הברית במהלך ימי הלחימה לא מטריד במיוחד את השר בנט. "אני מכבד מאוד את ידידתנו ארצות הברית. בעיני הקשר האמיץ שלנו איתה הוא נכס אסטרטגי לישראל. אבל מה שלמדתי הוא שארה"ב מכבדת אותנו כשאנחנו חזקים, העולם מכבד מדינה שמגנה על אזרחיה ובז למדינה שלא מסוגלת להגן על אזרחיה. קח לדוגמא את המהלך הקרקעי שהעולם לחץ עלינו שלא לצאת אליו, אבל מרגע שיצאנו אליו העולם התיישר ולא הייתה בעיה. ההסתכלות כאילו אנחנו צריכים לשאול את העולם היא מאוד פרובינציאלית, הסתכלות שלא מבינה איך העולם פועל. העולם מעריך עצמה ולא מעריך מדינה שחושבת שהיא צריכה לקבל רשות על דברים בסיסיים כמו הגנה על עצמה".

בפרק השני של הראיון עמו מתייחס השר בנט לביקורת שנמתחת בימים האחרונים על מהלך חוקת הבית היהודי המתקדם לקראת הכרעה. בנט נשאל אם אין ממש בטענה ולפיה הוא נוטל לעצמו כיו"ר המפלגה כוחות רבים מדי ולמעשה מנשל כוח מגורמים אחרים במפלגה. "החוקה עושה בדיוק הפוך. היא פותחת פריימריז באופן קבוע הן לראשות המפלגה והן לרשימה. אלו דברים שלא היו בעבר. היא מבזרת את הכוח, בדיוק הפוך ממה שנאמר".

"הדבר העיקרי הוא שזו חוקה להנהגה. האם אנחנו רוצים לחזור לימים של שלושה או חמישה מנדטים. הכוח שלנו והרבה מנדטים הם אלו שימנעו את הדחפורים על עופרה. הבעיה שלנו בתקופת ההתנתקות הייתה שהיינו קטנים וחלשים. זה עבורי האירוע המכונן. במדינה ובעולם הכוח והעצמה קובעים. אם אנחנו חושבים שנמנע הקמת מדינה פלסטינית אם נהיה שלושה או חמישה מנדטים טהורים זה לא נכון. אני רוצה עוד ציבורים במפלגה, הציבור המסורתי, הציבור החרדי, הציבור הספרדי וכוחות נוספים. אני רוצה אותם במפלגה כי ככה גם נגן על ארץ ישראל וגם על הזהות היהודית של מדינת ישראל".

בנט מוסיף וקובע כי דווקא העמידה על עקרונות המפלגה היא שמובילה לגדילתה. "מה שהכי מושך את הציבור אלינו זו העובדה שאנחנו נצמדים לעקרונות של הציונות הדתית. גם כשאני ב-CNN מראה מטבע מבית שני ומדבר על זכותנו בארץ ישראל וגם כשבבאר שבע אני מדבר את אותם דברים. אנחנו לא מתחנפים כדי להביא מנדטים. אנחנו עומדים על העקרונות וזה מה שמביא מנדטים. צריך להבין שמפלגה קטנה זה דחפורים על עופרה".

צילום: פלאש 90

לטעמו של השר בנט אין בסיס לחששות ולפיהן מהלך החוקה נועד למזער את כוחו של הציבור התורני יותר בשורות המפלגה. "הפוך", הוא אומר, "אני נחוש שכמו בפעם שעברה הבטחנו וקיימנו שנרוץ ביחד. גם הפעם אני מבטיח לעשות כל שביכולתי כדי לאחד את כל הציונות הדתית. אני לא יודע מה זה חרד"לים ומה זה לייטים. אני יודע מה זה אנשים שמאמינים בעם ישראל בארץ ישראל על פי תורת ישראל. ב"ה יש גוונים שונים וישיבות שונות וכולם צריכים להיות ביחד, ימי הפלגנות חייבים להיגמר. זה מה שמביא אותנו לעצמה הזו. אנחנו מחבקים את כולם, את כל חברי המפלגה. אני שמח על כולם וכולם מוזמנים להתמודד במפלגה הדמוקרטית ביותר בישראל". 

בנט מתייחס גם לעימות הקיים לכאורה בינו לבין חבר הכנסת יוני שטבון וקובע כי אין לו חשבון עם אף אחד, כלשונו. "יש לי חשבון רק עם אבינו שבשמיים".

על דרכה המשותפת של המפלגה בעתיד הוא אומר כי דרך זו תתרחש "בדיוק כמו שאנחנו עובדים עד עכשיו. אנחנו מביאים הכרעות לסיעה. אני מצפה שיהיו ויכוחים ובסוף שכולנו נכבד את ההכרעה. אחרת אין לך כלום".

עוד התייחס השר בנט לביקורת שהשמיעו כלפיו ארגונים שונים בעקבות החלטתו לבלום הבאת גופות ארצה לצורכי תערוכה. "קיבלתי החלטה שמדינת ישראל לא תייבא גופות, בוודאי גופות שאני לא יודע אם הן הגיעו מרצון או לא. מאז אני נתון למתקפה של הקרן החדשה לישראל, אבל מבחינתי מדובר בצביון המדינה ובכבוד המת ואני לא נבהל מאף קמפיין כזה או אחר".

לקראת תום השיחה עמו מתבקש השר בנט לסכם את השפעתה של מפלגתו בממשלת נתניהו. לטעמו מדובר בהשפעה מכרעת שהציונות הדתית לא הכירה בעברה. "הבית היהודי הוא היום 12 מנדטים ששווים 30 מבחינת ההשפעה. אני יכול לתת שורה של דוגמאות כמו שינוי טוטאלי של התפיסה בנושא שחרור מחבלים. הפעימה הרביעית הייתה קו אדום.

"בלמנו את המשך התהליך הרע הזה. כך גם המכה הקשה שניחתה על חמאס בעקבות חטיפת הנערים, גם זה בעקבות מהלך שלנו. גם בתחום הכלכלי בניית 400 מעונות בכל רחבי הארץ, שיפור תנאיהם של עובדי ניקיון ועובדי קבלן. אנחנו בתקופה לא פשוטה, אני פועל גם בתחום שוק העבודה וגם בתחום מחירי הצריכה. אנחנו כבר רואים ירידת מחירים אחרי הרבה שנים וגם שיפור בתחום התעסוקה. עכשיו אנחנו לפני תקציב ונצטרך לדון בו בהרבה אחריות".

בנט נשאל אם גם הוא צופה עליית מחירים בעקבות מבצע 'צוק איתן' ותשובתו בסוגיה הזו אינה נחרצת "אני עוד לא יודע אם המסים יעלו. יש כאן כמה פקטורים, צריך לראות את הכל כדי לקבל החלטה".

כאמור, בנט רואה בכוחה של מפלגתו הישג משמעותי עד כדי היסטורי. "נקודת הפתיחה שלנו מדהימה. זו פעם ראשונה שלציונות הדתית יש אמירה דרמטית בכלכלה ובביטחון. מתי אי פעם השפענו באופן כזה על ניהול מלחמה, על מדיניות החוץ ועל הכלכלה. אני קורא לכולם לתת רוח גבית גדולה ככל האפשר למהלך הנפלא שהציונות הדתית עוברת".