חנות חרדים סופר מכולת קניות חרדי
חנות חרדים סופר מכולת קניות חרדי צילום: פלאש 90

מחיר השבת. ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן הדיח היום (ה') את חברי ש"ס מהקואליציה לאחר שתדרכו נגדו עיתונאים במסגרת מאבקם נגד החלטתו להתיר לחנויות ובתי עסק לפתוח שעריהם בשבת.

"בהסכם הקואליציוני התחייבה סיעת ש"ס לפעול למען קידום המדיניות אותה יקבע ראש העיר לטובת העיר חדרה ותושביה", נכתב במכתב ההדחה ששוגר לחברי ש"ס במועצה.

"בחודשים האחרונים, הפרה הסיעה את התחייבותה זו, ובין היתר התבטא הדבר באי הופעה לישיבות מועצה, אשר בהן התקיימו הצבעות חשובות לקידום המדיניות של הקואליציה העירונית, ובהיעדרות מהצבעות בנושאים, אשר אושרו בהנהלת העיר".

ראש העיר הסביר כי התקשה לסבול את התדרוכים התקשורתיים נגדו. "כמו כן התקיימו בשבועות האחרונים ראיונות באמצעי התקשורת, של מי מחברי הסיעה, תוך התבטאויות חמורות כנגד ראש העיר ומדיניותו, וכן שימוש בביטויים ובאמירות אותן אין הדעת סובלת, ושלא כמצופה מחברים בקואליציה העירונית. על כל אלה יש להוסיף, כי לא רק שהסיעה אינה מקיימת את התחייבותה לקיום המדיניות, אלא שהיא פועלת במלא כוחה כנגד מדיניות זו וכנגד ראש העיר באופן אישי.

"לאור הפרות ההסכם הקואליציוני, הנני מודיע לך על ביטול ההסכם, ועל הפסקת חבורתך בקואליציה העירונית החל ממועד קבלת מכתב זה", הבהיר ראש העיר והוסיף כי "החל ממועד זה, כל סמכות ו/או תיק אשר מצויים בידך, מכח חברותך בקואליציה העירונית ואשר אושרו במועצה, בטלים, ועוברים לידי החתום מטה, והודעה מסודרת על המשמעות האופרטיבית של הודעה זו תימסך לך בהמשך".

לפני מספר שבועות זעמה הקהילה החרדית בחדרה על ההחלטה שהעביר ראש העיר מסיעת 'יש עתיד', לפיה יותר לחנויות ובתי עסק בעיר לפתוח שעריהם בשבתות ובחגי ישראל.

בעקבות ההחלטה צפוי ראש העיר לאפשר לבתי עסק הנמצאים ברצועת החוף ואף לאורך כביש 4 לפתוח שעריהם בשבתות, כאשר בשאר חלקי העיר החנויות תהיינה סגורות בשבתות ובחגים.

"בעיר שבטווח הנראה לעין תחצה את רף 100 אלף התושבים, חייבים להתקיים חיי תרבות ופנאי לאורך השבוע", צוטט ראש העיר. בקהילה החרדית המקומית טענו כי ההחלטה הינה נגזרת ישירה "מהרוח החילונית הנושבת מתל אביב" שהעבירה החלטה במועצת העיר המאפשרת פתיחת עשרות חנויות בשבתות ובחגים בניגוד לעמדת שר הפנים גדעון סער ובית המשפט.

עוד אמרו כי ראש העיר המקומי מנסה "לבדוק גבולות", כלשונם, כיצד תגיב הקהילה החרדית בעירו.