יש עתיד
יש עתידפלאש 90

שחר אילן, סמנכ"ל חידו"ש, העמותה לחופש דת ושוויון, תוקף בחריפות את אנשי 'יש עתיד' שלדבריו מתעתעים בציבור כשהם מפרסמים נתון ולפיו חלה עלייה של 39 אחוזים במספר החרדים שהתגייסו לצה"ל.

"הם חסרי בושה", אומר אילן הקובע כי אותם נתונים בדיוק הוצגו לפני חודשיים בלבד בוועדת שקד ככישלון חרוץ של הליך חקיקת חוק השוויון בנטל. לדבריו מדובר במהלך חסר בושה שבו אנשי 'יש עתיד' מערבבים נתונים מראשית השנה ומסופה על מנת להגיע לממוצע הנראה כאילו מדובר בעליית מספרם של בני הציבור החרדי המתגייסים. "זו שיטת עבודה לא חריגה במיוחד של 'יש עתיד' כשהנתונים לא מתאימים לה".

לדבריו מפרסמי הנתון לקחו את נתוני הגיוס מחצי השנה הראשונה, התקופה שקדמה למאבק הגיוס, תקופה שהייתה הצלחה מדהימה, כהגדרתו של אילן. בתקופה זו הייתה עליה של 62 אחוזים בנתוני גיוס החרדים. לנתון זה צירפו אנשי 'יש עתיד' את הנתונים מהתקופה האחרונה, נתונים המלמדים על ירידה של חמישים אחוזים במספר המתגייסים החרדים "חיברה אותם ביחד ויצאה הצלחה סבירה", אומר אילן המדגיש כי גם המספר 39 אחוזים מבטא עלייה מתונה שכן יעד הגיוס הוא 33 אחוזים. "39 אחוזים זה עמדנו בקושי ביעד", אומר אילן.

לדבריו בקלות כזו מצליחים בעלי אינטרסים להפוך נתון קשה וכואב המצריך חשבון נפש אצל אנשי 'יש עתיד' מקדמי חוק הגיוס, לנתון הנראה כהצלחה.

"אני לא אומר שהמצב כרגע הוא נורא כל כך. מבצע צוק איתן הביא לשינוי באווירה. יכול להיות שבחצי השנה הנוכחית תהיה עלייה וזה ישמח אותי למרות שראוי היה ש'יש עתיד' תיענש על החוק המטופש שהיא העבירה. זה ישמח אותי כי טובת המדינה חשובה יותר ולכן אם אכן תהיה עלייה בגלל צוק איתן זו תהיה שמחה גדולה, אבל בחצי השנה האחרונה חלה ירידה של חמישים אחוז ו'יש עתיד' השתמשה בתרגילים כדי להסוות את זה".

כשנשאל אם לטעמו 'יש עתיד' מיישמת בכך פוליטיקה ישנה על אף הבטחותיה לפוליטיקה חדשה ונטולת תרגילים, משיב שחר אילן ואומר כי נראה לו ש'יש עתיד' מלמדת את אנשי הפוליטיקה הישנה תרגילים שהם עצמם מעולם לא היו מעזים לנקוט במניפולציות מהסוג הזה.

את ביקורתו על החוק שקידמה 'יש עתיד' מרחיב שחר אילן המכנה את החוק מטופש ומבהיר כי עד כה הטענה נגד מנהיגי הציבור החרדי הייתה שאין פרטנר לדבר עימו על הליך של גיוס ואילו כעת בוועדת שקד התברר שישנה נכונות חרדית, גם אם לא בשמחה, להסכים לסנקציות כלכליות. "החרדים אמרו שהם אמנם לא אוהבים את הסנקציות הללו אבל נחיה איתם. כלומר הייתה נכונות לדבר, אבל 'יש עתיד' בצורה שאני לא מצליח להבין אותה החליטה ללכת על סנקציות פליליות.

"קרוב לארבעים מומחים לנשואים חרדיים חתמו והזהירו שהמהלך יביא נזק. ליאיר לפיד זה לא שינה, ואכן בחצי השנה שחלפה חלה ירידה דרמטית בנתוני גיוס החרדים. כל זה בגלל ההתעקשות ללכת על סנקציות פליליות כשברור לכולנו שלא יעצרו אלפי חרדים. במקום הסנקציות הכלכליות היו יכולות לעבוד העבירו את חוק השוויון בנטל שהוא בלוף מוחלט".

שחר אילן שבדרך כלל מצטייר כאחד הנאבקים הגדולים בעולם החרדי מוצא את עצמו בדברים אלו מיישר קו עם העמדה החרדית מול 'יש עתיד' והעומד בראשה, השר יאיר לפיד.

לדבריו החרדים אכן צדקו עניינית בטענותיהם גם אם המניע לכך מגיע משני כיוונים שונים. "מטרתה של חידו"ש אינה לריב עם החרדים אלא לשילוב של כמה שיותר גברים חרדים בשירות ובעבודה. אין לנו כל כוונה לסגור את עולם התורה. חידו"ש הציעה לקבוע מכסה של 1500 לומדי תורה כך שעולם התורה ימשיך לפרוח".