עופר עיני. הפרשה הראשונה בתקופתו
עופר עיני. הפרשה הראשונה בתקופתו צילום: פלאש 90

הפעם האחרונה שבה עמדה ההתאחדות לכדורגל בפני סערה ציבורית כל כך גדולה וחמורה משפטית ופלילית, הייתה במאי 2011. הפרשה שהתפוצצה אז כונתה בשם פרשת "הכדור המרכזי", ובה נבדקו חשדות להטיות משחקים, סחיטה וקבלת דבר במרמה.

שלוש שנים לאחר מכן, ובתיזמון שמעורר תהיות רבות מתפוצצת לה פרשה נוספת, כשהשאלה המרכזית היא: לאן נעלמו 22 מיליון שקלים? מי אלו קבוצות הכדורגל שקיבלו ונהנו מסכום שכזה?

תחילתה של הפרשה היא עוד בשנת 2009, כשהעומד בראש ההתאחדות לכדורגל היה אבי לוזון. מהמאזן של שנת 2013 שהתפרסם רק עכשיו, עלה כי ההתאחדות לכדורגל העבירה 22,877,704 מיליון שקל למספר קבוצות בליגת העל ובליגה הלאומית לכדורגל.

הדבר מצריך הסבר מדוע דווקא קבוצות אלו קיבלו את הסכום, אך פה מגיעה הבעיה הגדולה מכל - אין שום תיעוד בכל ספרי ההתאחדות לכדורגל על השאלה מי אלו הקבוצות שקיבלו את הסכום הנ"ל. 

איזי שרצקי, בעלי קריית שמונה ומי שעומד בראש חברת "איתוראן" אמר "בכל החברות שאני מנהל, מנהל הכספים לא יכול להישאר דקה אחת אם אני לא יודע לאן הולך כל שקל. באותו רגע הוא עוזב את החברה בלי לקבל פיצויים".

מתוך המאזן שפורסם באיחור רב עולה כי בין השנים 2009-2013 העבירה ההתאחדות לכדורגל 22,877,704 מיליון שקל למספר קבוצות בליגת העל ובליגה הלאומית. 

לאחר פנייה של ראשי קבוצות ליגת העל, החליט עופר עיני היו"ר החדש לפנות למשרד רואה חשבון חיצוני על מנת שאלה יחקרו לאן נעלמו 22 מיליון השקלים מקופת ההתאחדות לכדורגל. 

בכירים בהתאחדות לכדורגל אמרו לערוץ 7 כי הסיבה לחשיפת המאזן באיחור כל כך גדול היא חלק מרכזי בסיפור, וכי מי שמנע את גילוי המאזן בזמנו המיועד לכך הוא שעומד מאחורי סעיף "תשלומי היתר". 

ההתאחדות לכדורגל מסרה בתגובה כי "בין עונת 2008/9 לעונת 2012/13, הייתה אמורה ההתאחדות לכדורגל לקבל מגורמים שונים, בהם הטוטו וזכייני השידור, סכום של 623,831,290 מיליון שקלים ובהתאם לו נקבעה חלוקת הכספים לקבוצות ליגת העל, הלאומית והארצית (בתקופה בה עדיין פעלה הליגה הארצית), כולל מענקי מיקום ועוד".

לדבריהם "בפועל בעונות האמורות קיבלה ההתאחדות לכדורגל סכום של 600,953,586 מיליון שקל, ומכאן החוסר של 22,877,704 מיליון שקל.  הפער בין מה שהיה אמור להתקבל לבין מה שהתקבל הוא תולדה של קיזוזים כאלה ואחרים או למחלוקות חוזיות ומשפטיות עם הגורמים השונים. למרות כל זאת, ההתאחדות נמנעה מלפגוע בפעילות הקבוצות ולכן נתנו הסכומים על פי התחזית המוקדמת ולא על פי מה שהתקבל בפועל".

לכן לדברי ההתאחדות "אף קבוצה אינה יכולה לטעון כי קיבלה פחות ממה שהייתה אמורה, אלא להפך. כל הנושא הכספי האמור נבדק ואושר על ידי גורמי ביקורת חיצוניים להתאחדות".

גם יו"ר ההתאחדות דאז, אבי לוזון הגיב בצורה דומה לפרשה כשאמר שיש תיעוד לכל. "הכל מבוצע ע"י רו"ח. כל אחת מהקבוצות יכולה לקבל נתונים ותשובות. לא נעלם שקל אחד, הכל הלך לכלל קבוצות ליגת העל והליגה הלאומית. הכל נעשה כדין ואף קבוצה לא קיבלה שקל יותר ממה שהייתה צריכה לקבל".

אם הכל מתועד והכסף החסר הוא באמת הפער בין מה שהתקבל לבין מה שהיה אמור להתקבל, אז מדוע ראשי קבוצות ליגת העל בכדורגל מתנגדים?

לדברי שרצקי רק דבר אחד יעזור בכדי לגלות את האמת: "שהמשטרה תפתח בחקירה".