אוקראינה: "המצב שביר ונפיץ"

רב העיר מריופול אומר כי הקהילה היהודית עושה כל שביכולתה לשמור על שגרת חיים למרות המצב החמור בעיר. "אי אפשר לצפות את העתיד".

חיים לב - ערוץ 7 , י"ד באלול תשע"ד

מתיחות צבאית באוקראינה
מתיחות צבאית באוקראינה
רויטרס

העיר מריופול שבדרום־מזרח אוקראינה מצאה עצמה אתמול בלב הסכסוך במדינה. נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו בא במפתיע לעיר ואמר כי מריופול שוכנת על אדמה אוקראינית והיא לא תימסר לעולם לשום גורם.

פורושנקו הודיע כי בארבעת הימים האחרונים שוחררו 1,200 שבויים אוקראינים מידי כוחות הבדלנים.

נשיא אוקראינה הודיע עוד כי בבואו למריופול החלו כוחות הבדלנים להפציץ נקודות ביקורת בפאתי העיר משום שהבינו שבכוונתו לבקר באזור. "הם חשבו שיצליחו להפחיד אותי, אך איש אינו פוחד מהם", אמר.

הרב מענדל כהן, רב העיר מריופול ושליח חב"ד צוטט הבוקר בעיתון החרדי 'המבשר' כאומר כי קשה להעריך מה יהיה בימים הקרובים.

"אי אפשר לצפות את העתיד, המצב שביר ונפיץ. ביום שישי האחרון הודיעו על הפסקת אש, ולמרות זאת מאז ועד היום, אמנם הלחימה פחתה בהרבה, אך היו תקריות ירי שגבו נפשות, כך שאיש לא יכול לומר מה יהיה בעוד יום או בעוד שעה.

מה שכן נוכל לדעת שיהודי הקהילה צריכים את עזרתנו, ובענין הזה אנו עושים כל מה שניתן ויותר מכך בכדי לסייע להם בכל דרך אפשרית. אוכל לומר בסיפוק כי למרות המצב החמור מתקיימים מנייני תפילה בביהכ"נ שלוש פעמים ביום, והם היו לכל אורך התקופה, למעט שבת אחת בה היתה סכנת נפשות ללכת ברחובות העיר".

"בחודשיים האחרונים הגיעו מאות פליטים מדונייצק ומלוהנסק והקהילה במריופול, בשיתוף הקרן לידידות, סייעה לכל אחד מהם בדיור. בשבועיים האחרונים המצב גם כאן הידרדר, ושוב סייעה הקהילה לכל מי שרק רצה לעזוב את העיר ולהמשיך הלאה למקומות בטוחים באוקראינה".

הרב כהן ציין כי תקופה זו שלפני החגים היא בכל שנה תקופת השיא של הפעילות, "אולם לצערנו השנה זה אחרת, נעשים כל המאמצים לקיים את הפעילות בהתאם, למרות המצב. יהודי העיר מחוזקים ומעודדים כי בעזרת ה' בסופו של דבר חודש החגים יעבור כאן בשלום ובהשקט, ויהודי העיר יקיימו את מצוות החגים כמדי שנה בשנה", סיים הרב כהן בנימה אופטימית.