משה יעלון
משה יעלון פלאש 90

"אני מכיר את יחידה 8200 ואת פעילותה עשרות שנים, ובוודאי מאז מוניתי לראש אמ"ן והתוודעתי להיקפי התרומה האדירה של אנשי היחידה לביטחונם של אזרחי ישראל", אמר הערב שר הביטחון כשהוא מתייחס למכתב הסרבנים של אנשי השמאל הקיצוני מיחידת המודיעין 8200.

"קציני וחיילי היחידה מבצעים עבודת קודש, לילות כימים, ועושים זאת באופן מעורר השתאות, ביצירתיות יוצאת דופן ובמסירות עצומה. יחידה 8200 מנציחה את קיומה של מדינת ישראל".

יעלון מדגיש כי "הניסיון לפגוע בה ובפעילותה, באמצעות קריאה לסרבנות המבוססת על טענות שאינן תואמות את דרכה של היחידה ואת דרכם הערכית של אנשיה, הוא ניסיון נואל ומגונה שמסייע למסעות הדה-לגיטימציה השקריים בעולם נגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל, על לא עוול בכפם. אנשי יחידה 8200 הם מוסריים, ערכיים ומבצעים בצנעה את תפקידיהם המגוונים, ואני מבקש לחזק אותם בעשייתם ובפעילותם החשובה כל כך לביטחונה של מדינת ישראל ולביטחונם של אזרחיה".

43 בוגרי היחידה עוררו סערה בסוף השבוע לאחר שהודיעו כי הם מסרבים לקחת חלק בפעולות נגד פלסטינים, ונימקו כי "קיימת תפיסה שהשירות בחיל המודיעין נטול דילמות מוסריות ותורם אך ורק לצמצום האלימות והפגיעה בחפים מפשע. אולם, במהלך השירות הצבאי למדנו כי המודיעין הוא חלק בלתי מהשליטה הצבאית בשטחים".

כך למשל טענו חותמי המכתב כי האוכלוסייה הפלסטינית בשטחים חשופה לגמרי לריגול ולמעקב של המודיעין הישראלי, וכי אין פיקוח על שיטות האיסוף הללו...המודיעין מאפשר שליטה מתמשכת על מליוני אנשים, פיקוח מעמיק וחודרני ופלישה לרוב תחומי החיים. כל אלה לא מאפשרים חיים נורמליים, מתדלקים עוד אלימות, ומרחיקים את סיום הסכסוך".