''האכזריות מוטמעת בשורשי האסלאם''

הזלזול בחיי אדם והאכזריות מוטמעים בשורשי האסלאם, קובע מזרחן בכיר. מקורם - בחוסר ביטחון.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ט באלול תשע"ד

מחבלי דאעש בעיראק
מחבלי דאעש בעיראק
רויטרס

לאחר המשך מגמת עריפת הראשים שמבצעת דאעש שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם המזרחן הבכיר, פרופ' רפי ישראלי, בניסיון להתחקות אחר בסיסה הקמאי של האכזריות שמגלה תנועת דאעש ואנשיה.

בפתח דבריו מזכיר פרופ' ישראלי כי בעוד העולם מזדעזע ונזעק כשמדובר בעריפת ראשו של עיתונאי מהמערב אל לנו לשכוח שמדי יום ביומו הורג האיסלאם מאות בני אדם במוקדי עימות שונים ברחבי העולם. "אנחנו מתעלמים מהאכזריות הזו שהיא מעשה יום ביומו", הוא אומר ומזכיר את טבע\ח העם בדרפור כאשר "מוסלמים הרגו מוסלמים אחרים. הם עושים זאת לאנשיהם באלפים. אין כאן משהו חדש".

פרופ' ישראלי סבור כי הבסיס שמוביל את מעשי הטבח הללו הוא הזלזול הבסיסי באסלאם בחיי אדם. "עבורם זה לא קודש קודשים כמו אצלנו".

ישראלי מציין כי לתפיסה זו סימוכין בקוראן הקורא למוסלמי לזרוע טרור בקרב אויביו מבלי לציין מי הם האויבים הללו. אמירה שכזו מתירה את דמם של מוסלמים ושאינם מוסלמים כל עוד בעיני המתבונן הם בגדר אויב. הרג וטרור עבורם הוא בגדר מצווה.

לדבריו מאמינים אלו ספוגים בפנאטיות הזו ומשוכנעים שרק מחשבתם היא תקינה ותקפה בעוד כל השאר אינם כאלה וניתן לרצוח אותם ולטבוח באנשיהם.

"כל יום בפקיסטן, באפגניסטן, בדרפור, עיראק או תימן רוצחים מאות. אין מקום שבו הזלזול בחיי אדם גדול כמו באסלאם. עבור הסונים השיעים זה חמור יותר מאשר יהודים", אומר ישראלי המזכיר את חוקי האסלאם המטמיעים בקרב מאמיניהם את הזלזול בחיי אדם ובגופו.

בין השאר מדובר בחוק הקובע כי כל אדם שהיה מוסלמי והמיר דתו ראוי להיהרג, כל גנב ידו ראויה להיגדע, כל מזלזל במוחמד, גם אם בקריקטורה, הרי שזו סיבה להרג המוני ועוד. כל אלה לטעמו של ישראלי חלק מהתפיסה לפיה ערך חיי אדם שואף לאפס והאכזריות היא גרורה מתבקשת של תחושה זו.

כשהוא מנתח את המניעים לתפיסות הללו אומר ישראלי כי מדובר באמונה דתית חסרת ביטחון עצמי ומשום כך כל פגיעה בה עלולה לערער את אמונתו של המוסלמי ומחייבת תגובה חריפה אלימה ואכזרית.

זו לטעמו גם התביעה של 57 מדינות מהאו"ם לחוקק חוק אוניברסאלי האוסר פגיעה באיסלאם. "זו תפיסה פנאטית שיסודה הוא בחוסר ביטחון והססנות ביחס לאמונה".

ישראלי מוסיף ומציין בדבריו כי אין מדובר במוסלמים קיצוניים בלבד, גם אם נוח לתאר זאת כך. לדבריו הקיצוניים אמנם מבצעים את מעשי הרצח, אך הם זוכים לסביבה תומכת ומגבה של כלל האוכלוסייה. זו לדבריו הסיבה שמזכיר המדינה האמריקאי לא הצליח לגבש קואליציה בשותפות ערבית. המוסלמים לא מעוניינים להיאבק במוסלמים אחרים ומעדיפים להותיר את המלאכה בידי המערב.

להערכתו של ישראלי כאשר זו המציאות הוא אינו רואה דרך להתגברות על דאעש ותנועות האסלאם הקיצוני. לדבריו על ישראל להבהיר כי כל נגיעה בה תיענה באופן חמור מאין כמותו וכפי שחיזבאללה וחמאס הבינו זאת יבינו זאת גם אנשי דאעש.