הגדר והמאבטחים לא יוכלו למנוע את הטרור

חוץ מהרס טוטאלי של הנוף ובזבוז אדיר של מאות מיליוני שקלים שאפשר היה בעזרתם לסייע למאות משפחות נזקקות, מה הועילה הגדר?

חגי הוברמן , כ"ו באלול תשע"ד

גדר ההפרדה. אילוסטרציה
גדר ההפרדה. אילוסטרציה
פלאש 90

מי אמר את הדברים הבאים: "אומרים 'גדר, גדר, גדר'. לא הגדר שיפרה את המצב הביטחוני. זו העובדה שעברנו במבצע 'חומת מגן' ממגנה למתקפה. רק הלילה עצרו 24 מבוקשים ביהודה ושומרון.

כלומר, אנחנו עוצרים אותם במיטותיהם ולא מחכים להם לאורך הגדר או בכניסה לבתי-הקפה. אם נפגע בחופש הפעולה של צה"ל ביהודה ושומרון - גם הגדר וגם המאבטחים לא יוכלו למנוע את הטרור".

לא נלאה אתכם בחיפושים. אלו דברים של משה יעלון, אז רמטכ"ל בדימוס וכיום שר הביטחון, במסגרת כנס של מכון לנדר בנושא חשיבה אסטרטגית בדיוק לפני 7 שנים, ב-5 בספטמבר 2007. בדיוק אותו יעלון שהיום כשר הביטחון צפוי להביא לממשלה הצעת החלטה המאשררת את בניית הגדר בגוש עציון.

מדובר בתוכנית שעלתה בממשלה כבר לפני שמונה שנים, אך מאז עוכב ביצועה בשל התנגדות של המתנחלים, של ארגוני הסביבה ושל הפלשתינים תושבי האזור. המתנחלים בגוש עציון מתנגדים נחרצות לגדר לא בגלל שהיא שמשאירה את גוש עציון כולו במנותק מישראל הריבונית, על זה אפשר להתגבר (כבר היום תושבי גוש עציון הנוסעים לשפלה עוברים במחסום גדר ליד גבעת הל"ה) אלא בעיקר מאותה סיבה שהפלשתינים מתנגדים לה: כי היא תפגע במרקם חייהם ותהרוס את הנוף. מנהל בית ספר שדה כפר עציון, ירון רוזנטל, הסביר זאת בצורה הברורה ביותר: "בניית גדר ההפרדה בנחל רפאים תהרוס את הטרסות, תייבש את המעיינות ותהרוס את החורש הים תיכוני שגדל בוואדי. היא תגרום נזק אדיר לאחד המקומות היפים ביותר בארץ. אין שום תועלת בגדר באזור השקט הזה".

כדי לעצור את התוכנית פנו הפלשתינים והמתנחלים גם יחד לאירגון אונסק"ו של האו"ם וביקשו להכריז על הטרסות החקלאיות באזור הכפר בתיר אתר מורשת עולמית. אונסק"ו החליט אכן לעשות זאת אבל גם זה כנראה לא יסייע לעצירת הגדר - המדינה טוענת שתוואי הגדר המתוכנן לא עובר בחלקו העתיק של הכפר ולכן לא פוגע באתר.

תגובה משרד הביטחון פוגעת באינטליגנציה של הקורא: "תוואי הגדר הוא ביטחוני ותו לא, ומטרתו למנוע חדירות של מחבלים וכן למנוע זריקת אבנים על הרכבת מירושלים לבית שמש שעוברת בסמוך".

הגדר נועדה למנוע חדירת מחבלים? כמה מחבלים בדיוק חדרו לישראל בשנים האחרונות? מאז 2009 לא היה אף פיגוע התאבדות אחד בישראל. בשנתיים שקדמו לה, 2008 ו-2007, היה פיגוע התאבדות אחד בלבד בכל שנה. הפיגוע האחרון שהצליח היה לפני כשנתיים, במהלך מבצע 'עמוד ענן' - פיגוע מטען באוטובוס בתל-אביב ב-21 בנובמבר 2012, שהסתיים ב-29 פצועים. לפיגוע היתה אחראית חוליה  של פעילי חמאס והג'יהאד האיסלמי מהכפר בית ליקיא באיזור רמאללה. המיטען הוחדר לישראל באמצעות אזרח ישראלי שקיבל אזרחות מכוח איחוד משפחות של אביו. האיש עבר במעברים בקלות, תוך עקיפה קלילה של הגדר ו'צפצוף' ארוך עליה.

חוץ מהרס טוטאלי של הנוף ובזבוז אדיר של מאות מיליוני שקלים שאפשר היה בעזרתם לסייע למאות משפחות נזקקות ולשפר את הכבישים במדינה, איזה עוד 'תרומה' למדינה תהיה לגדר הזאת?

אין כמו שר הביטחון להבין שלא גדר תמנע את חדירת המחבלים – אלא חומה. חומת מגן, המבצע שבוגי כה גאה בו עד היום, כמו שהוא כותב בספרו 'דרך ארוכה קצרה': "בקיץ 2003, כשנה אחרי היציאה לחומתמגן, אפשר היה לקבוע שישראל הצליחה להדוף את מתקפת הטרור של ערפאת. אט אט שב ההביטחון אל חוצות הערים. הכלכלה חזרה לצמוח... מבצע חומת מגן יצר תפנית ברורה במערכה. המבצע, והמשטר הביטחוני החדש שנוהג בעקבותיו ביהודה ושומרון, גרמו לכך שאחרי שלוש שנות מערכה, ידה של ישראל היתה על העליונה. באיחור רב ובמאמץ רב הצלחנו להקים חומה"