תפקידנו לא לתת. זאב אלקין
תפקידנו לא לתת. זאב אלקיןצילום: פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 התייחס יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, חבר הכנסת זאב אלקין, לשורת סוגיות על סדר יומו ויומה של הכנסת, החל מהסיכוי שלו להתמנות לשר, דרך הפיקוח הפרלמנטארי על גופי המודיעין ועד גדר הביטחון בגוש עציון והמו"מ עם חמאס בקהיר.

באשר לתפקידו וסיכוייו להתמנות לשר אומר חבר הכנסת אלקין כי הוא מאוד מרוצה מתפקידו הנוכחי ובמירוץ הקיים לכהונת שר הוא אינו רואה את עצמו מתמודד בין השאר לאור הסכמה והבטחה שיש בינו לבין שאר הממשלה למילוי כהונתו כיו"ר ועדת החוץ והביטחון לאחר כהונתו כיו"ר הקואליציה. "יש לי סיכום עם ראש הממשלה ואני מקיים החלטות גם כשזה לא נוח. לקחתי על עצמי אחריות בהובלת הקואליציה בנוסף לפעילות בועדת חוץ וביטחון ואני לא מתכוון לשבור מילה", הוא אומר ומוסיף כי  יכולתו להשפיע מתפקידו גדולה מאוד. "שר זה אמנם רכב גדול ומשכורת גדולה אבל אני מחפש השפעה".

נושא נוסף אליו התייחס אלקין הוא המו"מ המתחדש בקהיר מול חמאס. לדבריו המוטו שאמור להוביל את המו"מ הוא המדיניות שננקטה עד כה ולפיה קיימת נכונות לתת לעזה לכל היותר את מה שהיה לה לפני המבצע ובכך יובהר כי "אסור שחמאס יגיע להישג כלכלי כלשהו כתוצאה מכך שירה עלינו טילים. אם נסכים לאפשר להם הישג כלשהו זה יהיה רק עניין של זמן עד שיירו שוב".

אם כן מדוע מתקיים מו"מ? לדברי אלקין הנושא העיקרי הוא ההתנהלות היומיומית שלה השפעה לא מבוטלת גם עלינו. "יש שאלה לגבי התנהלות עזה ביומיום. אם יהיה אסון הומניטארי בעזה זה יגיע גם אלינו. אי אפשר לבנות חומה שתנתק אותנו מעזה לחלוטין. ברור שאנחנו חלק מהשיח הזה. תפקידנו להבטיח שחמאס לא מנצל את מה שנכנס לעזה לשחזור היכולות הצבאיות שלו ולכן יש צורך להדק את הפיקוח על מה שנכנס ולהחמיר את ההסדרים".

"חמאס רוצה מאיתנו דברים חדשים שלא היו לו. הנוסחה היא שישלמו על זה. לא שבגלל שירו עלינו טילים הם יקבלו. אם הם רוצים יותר חופש תנועה שיוציאו טילים, או לפחות טילים לטווח מסוים. אנחנו צרכים להציב כללים", אומר אלקין ומוסיף כי יש "להרגיל את הפלשתינים שאנחנו לא בעידן שתפקידנו לתת ותפקידם לקבל. זה הביטחון והאינטרס שלנו".

בדבריו מציין חבר הכנסת אלקין כי עמדתו זו אינה היחידה על אוזנו של ראש הממשלה ו"יש גורמים שמנסים להשפיע בכיוון פייסני הרבה יותר, מעין "קנייה של שקט", לשחרר את האווירה סביב הרצועה. אני מתנגד לכך. יש לי מחלוקת על הגישה הזו", הוא אומר ומציין כי בסופו של יום התוצאה היא תוצאת כלל הגישות והלחצים.

על רעיון הפיקוח הפרלמנטארי על גופי המודיעין, רעיון שאותו הוא מבקש לקדם, מספר אלקין כי הרעיון תפס תאוצה בביקורו האחרון בארצות הברית. בביקור זה נועד אלקין "עם כמעט כל חברי הוועדות הרלוונטיות, פגשתי את ראשי ועדות ההגנה והחוץ והמודיעין. החלטנו להחזיר לחיים את הדיאלוג האסטרטגי בין ועדת חו"ב לוועדות בקונגרס. תוך כדי הפגישות עלה הניסיון האמריקאי לפיקוח על גופי מודיעין. היו מחלוקות רבות כי גופי המודיעין רוצים להיות ללא פיקוח. קיבלתי ספר שלם של הנחיות וכללי פיקוח. חשוב לאמץ לא מעט מזה אצלינו".

דוגמא לחשיבות הפיקוח הוא מוצא בויכוח הסוער והקולני בין השרים בנט ליעלון בעניינו של הרב רונצקי. "הגבתי מיידית להגנתו של הרב רונצקי ואמרתי שאני לא יודע מה רוצים ממנו, אבל נתייחס לגופו של נושא. למה חבר קבינט צריך הדלפה של מידע סודי? למה מידע לא מגיע אליו אוטומאטית? למה הוא צריך להיות בן ערובה של רמטכ"ל או בכיר אחר?", שואל אלקין ומוסיף כי אותו מתווה צריך להיות קיים גם לגבי חברי ועדת החוץ והביטחון המהווים הגוף המפקח על גופי המודיעין. לדבריו הנושא אינו מוסדר כעת, אם כי באשר לשב"כ קיימת הסדרה חלקית אך לגבי שאר גופי המודיעין "הדברים תלויים ברצון הטוב ולא ידוע אם מספרים הכול".

באשר לחשש להדלפות מהוועדה אומר אלקין כי "סכנת ההדלפות קיימת בגופי הביטחון לא פחות מאשר אצל חברי הכנסת. אני רואה את נציגי גופי הביטחון משקיעים בתדרוך עיתונאים יותר מאשר בדיבור עם הח"כים. בהדלפות צריך להתמודד ולא משנה מאיפה הן מגיעות. צריך להרחיק את המדליפים אבל לא להימנע מלמסור מידע בגלל זה".

לדבריו אין לראות בבעיית ההדלפות סיבה למניעת העברת מידע לח"כים. "יש טענות מוצדקות לגבי תפקוד הקבינט בצוק איתן אבל האם בגלל זה הקבינט מוריד מעצמו אחריות? לא", הוא אומר וקורא לדון בחומרה כל מקרה של הדלפה.

להערכתו של אלקין המהלך לפיקוח יחל בשנת התקציב הבאה. זאת לאחר הליך הפקת הלקחים מצוק איתן והדיון באישור תקציב הביטחון לשנה הבאה.

בהמשך הדברים עלתה סוגיית גדר הביטחון בגזרת גוש עציון. אלקין כתושב הגוש מספר כי "כל העלאת העניין הזה היה הפתעה גדולה. זה נורא מוזר להעלות את זה על סדר היום. אף אחד לא צריך את זה. כשמערכת הביטחון בוכה שאין תקציבים עבור מה שצריכים כמו חמצן. פתאום כמה מאות מיליוני שקלים יש?", הוא תוהה ומזכיר שאין באחרונה כל פריצת ביטחון מהאפיק הזה ובמקביל קיימת התנגדות גורפת של כלל המעורבים למהלך. כולם מתנגדים לגדר – אנחנו, הפלשתינים והירוקים. אני קורא לשר הביטחון לעשות חושבים ולדון מחדש. אפשר לדון על קונספט אחר", אומר אלקין ומזכיר כי קיימים אפיקים חשובים רבים אחרים להשקיע בהם את הכספים הללו. "מרכיבי הביטחון על הישובים מוסדרים? אנחנו יודעים שלא. חשוב לקדם הרבה דברים אחרים לפני ששופכים מאות מיליונים כי מישהו חתם מול קבלן".

באשר לשאלת העלאת הנושא דווקא תחת אחריותו של שר כמו יעלון הקרוב אליו בעמדותיו,אומר אלקין כי אין לו הסבר לעניין. "כיו"ר ועדת משנה ליו"ש נלחמתי בעניין הזה של הגדר כמו כשרצו להקים גדר באזור אלקנה וגני תקווה ששם שפכו לא מעט כסף. ואין מה להשוות את המציאות שם לעומת המציאות כאן בגוש עציון. צריך לנצל את הארכה הזו כדי לשקול מחדש".