אילוסטרציה
אילוסטרציהפלאש 90

לאחר שבתחילת החודש דווח על הקמת צוות מיוחד של היורופול למלחמה בפשיעה הקיברנטית, נמסר כי היורופול ובנקים אירופים משלבים כוחות בלוחמה בפשיעה הקיברנטית.

איגוד הבנקים האירופי (EBF) והמרכז האירופי לפשיעה קיברנטית של היורופול (EC3) חתמו על מזכר הבנות אשר סולל את הדרך לשיתופי פעולה בין רשויות האכיפה והמגזר הפיננסי באיחוד האירופי.

המסמך מאפשר החלפת מידע סטטיסטי ואסטרטגי אחר בין שני הגופים בדבר איומים, על מנת לאפשר למוסדות הפיננסיים להגן עצמם, ומנגד העברת ידע לרשויות האכיפה בדבר נוזקות חדשות, שיטות הונאה לשם חקירה ולכידת החשודים. שיתוף הפעולה כבר הביא למבצעים מוצלחים ולפעולות מנע בעיקר בתחומי ההונאה וזיוף כרטיסי אשראי.

ראש ה-EC3 אמר "היום הוא יום חשוב לחוק באיחוד האירופי ולתעשיית הבנקאות. הסכמנו להגביר את שיתוף הפעולה, תוך כיבוד החקיקה הלאומית, כדי לחזק יחדיו את היכולת למנוע, להעמיד לדין ולשבש פעילות של פשיעה קיברנטית נגד המגזר הפיננסי. זוהי יותר ממחווה טקסית, זו יצירה של שיתוף פעולה המבוסס על אמון שנועד להשיג תוצאות מוחשיות אשר יקשו על חיי הפושעים ויקלו על חיי המגזר הבנקאי ועל כולנו המשתמשים בשרותים חשובים אלו".

מנכ"ל פדרציית הבנקים האירופים אמר "החברים כבר משתפים פעולה בצורה נמרצת עם רשויות המשטרה המקומיות שלנו על מנת להלחם בפשיעה הקיברנטית הפיננסית. השותפות עם יורופול מוסיפה ממד אירופי לעבודה חשובה זו. שיתוף פעולה בינלאומי בין בנקים וגורמי אכיפה הוא הכרחי הואיל וברור כי לפושעים אין גבולות".

(הכותב, ד"ר טל פבל, הנו ד"ר למזרח תיכוןמנכ"ל חברת Middleeasternet לחקר איומי האינטרנט והסייבר, ראש התוכנית ללימודי פשיעה קיברנטית באוניברסיטת אריאל, ומרצה בתוכנית לניהול מערכות מידע במכללה האקדמית תל-אביב יפו)