מחבלי דאעש בעיראק
מחבלי דאעש בעיראקרויטרס

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הכריז מלחמה על המדינה האסלאמית (דאעש), וקבע שאין היא מייצגת את האסלאם, אך המציאות במזרח התיכון שבה דאעש זוכה לפופולריות הולכת לגוברת, מוכיחה אחרת.

המליציות האסלאמיות "אנסאר אל-שריעה" (התומכים ביישום ההלכה האסלאמית), המזוהות עם המדינה האסלאמית, הכריזו במהלך הימים האחרונים על הקמת אמירות (ישות) אסלאמית בעיר החוף דרנה מזרחית לבנגאזי שבלוב.

מאות פעילים חמושים שנסעו על כלי רכב שעל חלקם מותקנים מקלעים ערכו הפגנת כוח לאחר שקראו לתושבים להתכנס בכיכר העיר והודיעו על הכרזת נאמנותם למדינה האסלאמית בעיראק ובסוריה. במקביל, החלה "המשטרה האסלאמית"לערוך סיורים ברחבי העיר על מנת לאכוף חוק וסדר בהתאם לחוק האסלאם.

בעקבות הפלתו של משטר קדאפי בלוב בשנת 2011 שקעה המדינה בהדרגה למלחמת אזרחים וכשלו כל המאמצים לבנות משטר מרכזי יציב. בחודש אוגוסט כבשו מליציות אסלאמיות המאוגדות תחת השם "פג'ר ליביה" (השחר של לוב) חלקים מרכזיים בבירה טריפולי, ובכלל זה שדה התעופה הבינלאומי שנבזז ונשרף.

הפרלמנט נאלץ להעתיק את מקומו לעיר החוף המזרחית טוברוק, שבה אין נוכחות של מליציות אסלאמיות. הקרבות בטריפולי נמשכים גם בימים אלה, והמליציות האסלאמיות מנסות במקביל להרחיב את שליטתן גם בערים נוספות במערב המדינה.

פעילים אסלאמיסטים מוסיפים להגיע ללוב דרך עיר הנמל דרנה בצפון וסודאן מדרום בניסיון להטות את הכף במערכה על דמותה של לוב. ברקע פועלים כוחות אזוריים. טורקיה וקטר תומכות במליציות האסלאמיות ואילו מצרים תומכת ומסייעת למשטר הקיים המנסה להדוף את האסלאמיסטים.

לצפייה בסרטון המתעד את מפגן הכוח של המליציות החמושות בעיר החוף דרנה:

youtube:196962]