דלק צהב גרון
דלק צהב גרוןיחצ

לגן החיות התנכ"י בירושלים, הגיעו לקראת סוכות, זוג דלקים, מסוג דלק צהוב גרון, העתידים לשכון בתצוגה הנרחבת.

הנקבה הגיעה ראשונה, מגן החיות במוסקבה. היא תזזיתית וזריזה ומרבה לרוץ ולטפס בחדר הזמני שהוקצה לה במרפאת גן החיות. הזכר הגיע אחריה, מגן החיות בדרזדן, גרמניה. בהתנהגותו הרגועה והשקטה, הוא שינה את הדימוי שיצרה בת זוגו העתידית. כנראה שהדלק הזכר מורגל יותר בנוכחות בני אדם בקרבתו, ולכן הוא רגוע יותר בנוכחות המטפלים ומאפשר יותר את הטיפול בו.

בימים האלה נפתחה במפלס העליון תצוגה עבור בעל חיים בעל שם המוזר - דלק צהוב גרון. שמו של הדלק בא כנראה מהמילה לדלוק – לרדוף, שכן הדלק הוא טורף מיומן, הרודף אחר טרפו על האדמה ובמרומי העצים. תצוגת הדלק נבנית במקומה של תצוגת הסרוואל, במפלס העליון, סמוך לתצוגת הנמר הפרסי.

הדלק צהוב הגרון הוא טורף מהגדולים במשפחת הסמוריים. מקורו בטבע במרכז ובדרום יבשת אסיה. הדלק צהוב הגרון הוא בעל חיים פעיל יום, מרבה בפעילות ומטפס היטב. הוא חי ביערות ומאוים ע"י האדם בשל פרוותו היפה.

הדלקים אוכלים חולדות, עוף ומעט פרות. הם אכן טורפים חדים וזריזים ואפילו הספיקו לתקוף זה את זה, למרות שהם נמצאים אמנם בקשר עין, אך גם מאחורי גדר בטוחה ביניהם.

התצוגה החדשה הנבנית בימים אלה , מותאמת לצרכי הדלקים הזריזים. היא תאפשר מרחב טיפוס לגובה, תוך שימוש בעצים בוגרים חדשים, שיינטעו במרכז התצוגה ויתנשאו לגובה של 8 מ'. כך יוכלו המבקרים לצפות על בעלי החיים משני מפלסים שונים - מפלס הקרקע ומפלס צמרות העצים.

בזכות הדלקים הפעילים, יוצגו במתחם נושאי חינוך והסברה, בניסיון להעלאת המודעות לנושאי שמירת טבע בדרום מזרח אסיה – מבתי הגידול החשובים והמאוימים ביותר, כיום בעולם.

במרפאת הגן הם התכרבלו בערסלים שנבנו להם מארגזי ירקות תלויים, ומעבירים את יומם במשחק (קריעת סמרטוטים, למשל) ובטיפוס. את העונג בהענקת שמות לדלקים משאירים כולם לדניס, מטפל מחלקת טורפים, שיקלוט אותם בתצוגה החדשה. דניס יצטרך גם "לשדך" ביניהם, בתקווה שסבלנותו תסייע להיכרות ביניהם. אין ספק שהכניסה לתצוגה הירוקה, הטבעית והנרחבת, תסייע גם היא למפגש הרומנטי. יש למה לצפות..