הנשיא ריבלין ובאן קי מון
הנשיא ריבלין ובאן קי מוןצילום: קובי גדעון / לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין נפגש היום (שני) עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון והתייחס לאפשרות שישראל תסיר את הסגר שמוטל על רצועת עזה.

"יותר ממיליון וחצי עזתים לא יכולים להמשיך לחיות במצור", אמר ריבלין והבהיר כי ישראל לא עיוורת למצבם הקשה של תושבי עזה.

עם זאת הדגיש הנשיא ריבלין כי "הסרת המצור תיעשה רק אחרי שהקהילה הבינלאומית והנהגת הפלסטינים ימצאו דרך לנטרל את היכולות של חמאס ואנחנו נבטיח שישראלים יוכלו לחיות בביטחון".

לדבריו אין סתירה בין שמירה על ביטחון ישראל ושיפור החיים ברצועת עזה. "המטרה העיקרית היא השגת הסכם שלום", הדגיש ריבלין והודה למזכ"ל האו"ם על קשריו הידידותיים עם ישראל.

מוקדם יותר נפגש עם באן קי מון גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובפתח הפגישה התייחס נתניהו למצב ברצועת עזה. "שורשיה של האלימות שיצאה מעזה אינם הכיבוש הישראלי של עזה, וזאת מהסיבה הפשוטה שישראל לא כובשת את עזה. ישראל עזבה כל סנטימטר ברצועת עזה. כל אינץ'. עקרנו את כל הישובים ופינינו את כל התושבים. כך שאין כל כיבוש ישראלי בעזה".

לדבריו, "הסיבה המרכזית לפרץ האלימות בקיץ האחרון היא התקפות הטילים של חמאס על ערי ישראל. התקפות טילים שהפרו לעיתים קרובות את הנייטרליות של האו"ם על ידי שימוש במתקני האו"ם, ובכלל זה בתי ספר של האו"ם, כחלק ממנגנון הטרור של חמאס".

נתניהו הדגיש, כי "צעדים חד-צדדיים של הפלסטינים באו"ם לא יקדמו שלום. ההיפך הוא הנכון, הם רק יובילו להחמרה נוספת במצב, דבר שאיש מאיתנו לא רוצה".