עיטור כבוד ל"אוסקר שינדלר הבריטי"

סר ניקולס וינטון, 105, שהציל 669 ילדים יהודים בצ'כיה בזמן השואה תודות לדרכונו הדיפלומטי, יקבל את עיטור הכבוד מנשיא צ'כיה.

תגיות: צ'כיה השואה
ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ב בתשרי תשע"ה

אוושויץ שואה מחנה ריכוז
אוושויץ שואה מחנה ריכוז
Thinkstock

סר ניקולס וינטון, מי שזכה לכינוי "אוסקר שינדלר הבריטי", יזכה בסוף חודש אוקטובר לקבל את עיטור הכבוד הגבוה ביותר בצ'כיה על חלקו בהצלת 669 ילדים יהודים במהלך השואה.

וינטון, 105, שימש כדיפלומט בריטי בצ'כיה כאשר פרצה מלחמת העולם השניה. כאשר חש כי המלחמה מתקרבת, השתמש בסמכויותיו הדיפלומטיות על מנת לארגן תחבורה שנודעה בשם "קינדרטרנספורט הצ'כית" שאיפשרה להבריח מאות ילדים יהודים אל מחוץ למדינה. בדרך זו הצליח וינטון להבריח 669 ילדים יהודים מצ'כיה והעביר אותם למקום מבטחים בבריטניה.

במשך שנים ארוכות נשמרה פעילותו של "שינדלר הבריטי" בסוד עד שהיסטוריונית בשם אליזבת מ'סוול חשפה אותה באחד מספריה. בסוף החודש הנוכחי יגיע וינטון במיוחד לפראג על מנת לקבל את עיטור "האריה הלבן", עיטור הכבוד הגבוה ביותר בצ'כיה, מידי מנשיא צ'כיה מילוש זמאן.

וינטון הוזמן כבר לפני מספר חודשים לפראג על מנת לקבל את העיטור, אולם משפחתו הודיעה כי בעקבות מצבו הבריאותי הרופף, הוא ייאלץ לותר על הנסיעה. עם זאת, בשבועות האחרונים החליטו וינטון כי מצבו הבריאותי מאפשר כעת את הגעתו לבירה הצ'כית וב 28 באוקטובר הוא יקבל את עיטור הכבוד מנשיא צ'כיה בטקס רשמי. בשנת 2002 כבר הוענק לוינטון תואר אבירות מטעם הממלכה הבריטית על הצלת מאות הילדים היהודים בשואה.

דוברו של נשיא צ'כיה, ז'ירי אובצאצ'ק, סיפר לכלי התקשורת המדינה כי "מנהל האירועים שלנו היה בקשר יומיומי עם סר ניקולס וינטון. הנשיא מאמין ומקווה שמר וינטון יגיע למצודת פראג בתאריך 28 באוקטובר ויקבל את עיטור הכבוד הגבוה ביותר שלנו".

בשבועות האחרונים העבירו חברי אופוזיציה רבים ביקורת על הנשיא זמאן בטענה כי הוא מטריח את וינטון בן ה 105 להגיע לפראג על מנת לקבל את העיטור, במקום לנסוע למקום מגוריו של וינטון בלונדון.