עדות מצמררת מנפאל

א' היה בקבוצת המטיילים יחד עם נדב שהם ותמר אריאל. "תמר כל הזמן נפלה. אמרתי לנדב 'עזוב אותה. אנחנו פשוט נאבד גם אותנו'".

ערוץ 7 , כ"ו בתשרי תשע"ה

עדות מצמררת מנפאל    -ערוץ 7
סגן תמר אריאל
חיל האוויר

א', מניצולי האסון בנפאל, שיחזר היום (שני) בראיון ל''גלי ישראל'' את ההחלטה המטלטלת להשאיר מאחור את תמר אריאל ז''ל.

בתחילה סיפר א' על הדרך הקשה ועל הפגישה עם תמר תוך כדי ניסיונות להיחלץ מהסופה. "בעליה אני זוכר שראיתי את תמר אריאל, שהיה לה קשה ואז אני ונדב (שוהם ז"ל) ושני שהיתה איתי, ממש הרמנו אותה, עזרנו לה לעלות והמשכנו. כשגמרנו את העלייה ראינו שבעצם המדריך ברח לנו, לכל מי שנשאר קצת מאחור.

"זאת אומרת, אם אנחנו עזרנו לה והיו כמה חבר'ה שהתעכבו, היינו למעלה והבנו שאנחנו לבד ומפה התחיל בעצם כל הכאוס המטורף כי אתה נמצא לבד באמצע סופה".

בהמשך סיפר על הניתוק מהשיירה ועל החלטה לעזוב את תמר, "אתה לא יודע לאן ללכת, אתה גם לא יכול להסתכל אחורה כי הרוח מטורפת עם שלג, אז אם אתה מסתובב אחורה היא פשוט מקפיאה לך את הפנים, אז כאילו יש לך רק קדימה. אנחנו עם תמר, ותמר היתה במצב כבר שהיה ממש קשה לה ללכת ואני זוכר שהיו חבר'ה צרפתיים שלמישהו מהם היה ג'י פי אס.

''הלכנו פלוס מינוס על הכיוון שהוא אמר ואז בשלב מסוים אני ונדב ושני שהיינו עם תמר, כבר התעכבנו. פשוט פתחנו פער מהם כי הלכנו הרבה יותר לאט. אני זוכר שנדב לא הפסיק, כל הזמן תפס אותה. והיא נופלת והוא תופס אותה והיא נופלת ואני עוזר לו מקדימה ואז היה שלב שגם מי שחושף את השלג, אתה הולך על העכבות שלו כדי לא לבזבז את הכח בלפלס".

לדבריו, ההחלטה התקבלה בלב הסערה, מחשש שלא ישרדו אם ימשיכו לסחוב את תמר, "הלכנו עם תמר ובשלב מסוים כבר הבנתי שאנחנו ממש ב'פור' אדיר מהשיירה הזאת ואז אמרתי לנדב שאנחנו עוזבים את תמר, פשוט כל הזמן הרמנו אותה והיא נפלה ואז הרמנו אותה עוד פעם. פעם אחת שהיא נפלה פשוט אמרתי לנדב 'עזוב אותה, אנחנו פשוט נאבד גם אותנו' והוא פשוט שתק. הוא בן אדם מיוחד, הוא מסוג האנשים שבחיים לא יעזוב מישהו, אלא אם כן מישהו יבוא ויגיד לו. והוא פשוט קיבל את זה ואני אמרתי לו, אני לוקח את ההחלטה עלי, אנחנו עוזבים.

''אז התקדמנו לכיוון של שני, שהיא בעצם היתה בנינו לבין הקבוצה כדי לשמור על איזה מרחק ראיה מהם ואז כשהגענו אליה היא שואלת אותנו איפה תמר, אמרתי לה, 'שני אני לקחתי אחריות, ואני אומר לך שהשארנו אותה מאחורה והיא לא יכולה להתקדם, פשוט לא משנה גם אם היינו לוקחים אותה עוד עשרים צעדים קדימה, שלושים צעדים קדימה, יש עוד ארבע שעות ללכת, זה לא הגיוני שהיא תעשה את זה".

תמר אריאל תובא למנוחות מחר בשעה 14:00 בצהריים בבית העלמין שבמקום מגוריה, משואות יצחק.