מברך. שטבון
מברך. שטבון פלאש 90

בראיון לערוץ 7 מבקר חבר הכנסת יוני שטבון, קצין מעוטר בצה"ל את דבריו של נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, יוחנן פלסנר, ולפיהם על קציני צה"ל שומרי המצוות להישמר מהתבטאויות בעלות גוון דתי על מנת לשמר את אחדות שורות הצבא.

"יש פער גדול בין מה שקורה במזגנים וסביב השולחן העגול לבין מה שקורה בשטח", אומר שטבון הקובע כי צה"ל הוא כיום שמורת הטבע האחרונה, כלשונו, שבה נפגשים כל סוגי האוכלוסייה ובמציאות זו אין מקום בפועל לכל חשש מכפייה דתית.

שטבון קובע בדבריו כי אמירת שמע ישראל באופן שבו נהג אל"מ וינטר, היא דבר הכי יהודי כהגדרתו ואין בכך כדי לקחת את הצבא אל מתווה דתי. כך גם שיח סביב עצמת כוחו של העם היהודי. גם בכך אין אלמנט דתי אלא אלמנט יהודי הנוגע לדמותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. "אנחנו נלחמים על הבית שלנו. אם צה"ל יברח מהשיח על מורשת הוא לא יהיה קיים", הוא אומר ודוחה מכל וכל טענות לכפייה דתית כלשהי בשורות הצבא.

בדבריו מזכיר חבר הכנסת שטבון כי שיח המזכיר את הקשר הישראלי למסורת הדורות ולתנ"ך איפיין גם את משה דיין כשר ביטחון ואת בן גוריון כראש ממשלה. "גם הקוד האתי של צה"ל מדבר על ערכי מורשת ישראל", הוא מזכיר וקובע כי המתקפה מבית מדרשם של מכוני מחקר כאלה ואחרים על התבטאויות ברוח דבריו של וינטר הם לא פחות מ"שיטה אסטרטגית מכוונת שנועדה להדיר את הציונות הדתית".

לדבריו "מכוני מחקר עסוקים השכם והערב ביצירת דה לגיטימציה לציונות הדתית".

שטבון משוכנע כי "כל מי שרואה את צה"ל רואה את ההרמוניה שבו" ולטעמו תוקפי השיח האמוני יוצרים חייץ בתוך יחידות צה"ל ופוגעים ברוח הלחימה.

מניסיונו האישי מספר שטבון כי כמפקד נקט גם הוא בשיח האמוני והערכי מול חייליו בני מגזרים שונים. "לחמתי בגזרות השונות, נפצעו ונהרגו לי חיילים. דיברתי על לחימה על הבית ועל המשך שושלת הדורות". אמר והוסיף כי לטעמו יתכן ותוקפי הדף הקרבי של וינטר לא היו זמן רב בצבא ואינן מכירים את הלכי הרוחות בו. "דמות המפקד עומדת מול החיילים. החיילים רוצים לראות את המפקד שלהם אדם מקצוען וערכי. דווקא מפקדים שביציאה לקרב מדברים על עולם ערכי מצליחים להניע את החיילים תחת אש. אני יודע מה זה להקים אדם להסתערות כשחברים נופלים לידו. הם קמים להסתערות כי המנוע של המפקד שלהם הוא ערכי".

באשר לחשש שהעלה פלסנר ביומן ערוץ 7 ולפיו חיילים חילוניים או כאלה שאינם יהודים עשויים חוש קושי להזדהות עם מפקד שרוח דבריו אמונית ודתית, אומר שטבון כי "גם חייל דרוזי ששומע על ערכי העם היהודי לא נבהל מכך. לא נתקלתי בכל שנות שירותי בתופעה כזו. דיברתי עם חיילים על ערכי העם היהודי והם הבינו שזה סט הערכים של המדינה היהודית. מי שרוצה לדבר רק על מקצוענות ועיניים יפות שיעשה את זה בסקנדינביה".

"אדם מוכן למות בעזה לבנון וביו"ש כי הוא מבין שיש ערך גדול ממנו, שזה המדינה והעם היהודי בעל הזכות לגור פה מכוח המורשת", אומר שטבון ומציין כי שיח זה אינו אופייני רק למפקדים שומרי מצוות. "גם מפקדים שאינם דתיים מבטאים בסגנונם האישי את הזכות להילחם על ארצנו. מי שרוצה להפוך את הצבא למקצועי ידבר על ניתוק מערכים, לעומתו מי שרוצה לדבר על צבא העם צריך לדבר על סט הערכים של העם היהודי".

לצד הדברים הללו מדגיש שטבון כי אין כל קשר בין השיח האמוני והערכי לכפייה דתית. "אנחנו לא כופים דבר לא בעניין הדתי ולא בעניין החינוכי". זאת צד תחושת הגאווה האישית שהוא חש כמקיים מצוות.

את דבריו חותם שטבון תוך שהוא שב ומבקר את אופי השיח במכוני המחקר. לדבריו לצד הכבוד האישי כלפי אותם אישים מכובדים המעורבים בשיח הציבורי הרי שלטעמו "הדיון במכוני המחקר יוצר מצג שווא. יושבים שם אנשים חשובים אבל השיח שלהם לא מחובר למציאות. השיח הזה לא עושה טוב לחברה הישראלית. יש פער בין התפיסות לבין מה שקורה בשטח".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו