הרב אריה שטרן

יממה לאחר בחירתו לרבה של ירושלים, מספר הרב אריה שטרן, בראיון ראשון לערוץ 7, על הבחירות, הפוליטיקה ועל מטרותיו במהלך כהונתו.

הרב שטרן התייחס לפיגוע הדריסה בירושלים שאירע בעיצומו של הראיון עמו ואף גרם להפסקתו ולהמשכו בשלב מאוחר יותר.

אנחנו רוצים לשמוח בשמחתה של ירושלים אך יודעים שארץ ישראל נקנית ביסורים ולצערנו עוברים בימים האחרונים דברים קשים ולא נותר לנו אלא לנחם את המשפחה ולהשתתף בצערה ולשלוח ברכת רפואה שלמה לכל הפצועים, ואני מקווה שמעשי הטרור יפסקו.

על תהליך הבחירות סיפר הרב שטרן כי מדובר בפרק "קשה ולא קל. אני מסתכל עכשיו על מה שצריך לעשות ולא על מה שהיה"

הרב ימשיך את דרכו של הרב קוק?

אני אשתדל ללכת בצעדיו של הרב קוק. אני רואה בתפקיד שליחות, להגיד שאני ממשיך את הרב קוק - זו יומרה גדולה מדי אבל בוודאי שכוונתי היא שהישיבה שלי על כיסאו של הרב קוק תביא את הדרך המיוחדת של משנתו של הרב קוק אל הציבור הרחב.

הרבנות לצערי קצת התרחקה ממשנתו של הרב קוק ולא הגיעו אליה האנשים שלמדו בבית מדרשו של הרב קוק ולא כאלו שראו בדרכו הלכה למעשה.

הרב שטרן הוסיף, לא נבחרתי בזכותי אלא כשליח של ציבור שרואה את ההזדמנות למלא את החסר וסימן לעתיד גם במקומות אחרים. יש לנו הרבה תלמידי חכמים שלמדו לאורו של הרב קוק שיכולים לתרום לחברה במדינת ישראל ובחירתי תהיה סימן לבאים אחריי.

חלק מהתושבים טוענים שעד היום הסתדרנו ללא רב, איך הם יראו את השינוי?

רב הוא לא רק סותם חורים - ויש הרבה רבנים שסתמו את החורים ב-11 שנים האחרונות. עיקר פעילותו של רב העיר הוא ליזום ולעשות למען כלל התושבים וזה לא קרה עד היום בירושלים. אפעל לעשות דברים שיש בהם ערך רב לחברה בירושלים ולקרב בין המגזרים המגוונים בירושלים ולקרב בין התושבים לאבינו שבשמים.

הוא ציין כי אחת המשימות שמבחינתו נמצאת בדרגה הראשונה היא: להתחיל לשבור את המחיצות בין הציבור הדתי לאומי לציבור החרדי. להקים פורומים שבהם יהיה מקום לדיון מנקודת מבט תורנית, הלכתית ואימונית - אבל ובדגש, לא פוליטית.

יש הסוברים שלא צריך רב חרדי כי הציבור החרדי פועל עם גופי כשרות וגיור של עצמו ודווקא הציבור החילוני והציוני בירושלים הוא זה שצריך רב?

רב ציוני ורב חרדי יעזרו לשבור את המחיצות. אני אגלה לך סוד, יש הרבה יהודים חרדים שאינם פוליטיקאים שהם ביחסים טובים איתי מתוך הערכה ללימוד התורה וישנה הערכה הדדית. נכון שנושא הכשרות נוגע פחות למגזר החרדי אבל בנושא המקוואות ונושאים רבים אחרים יש מקום לרב חרדי. בסופו של דבר אם לא יהיה רב חרדי הדבר יגרום לנתק, אז אם יש וזה יכול לעזור לאחדות - אז אדרבה.

האם הרב יעז להשמיע דעת תורה בעניין חילול שבת או מצעד הגאווה?

בוודאי שכן. אתה חושב שרב העיר ירושלים יכול להיות בעד חילול שבת? אך צריך לזכור שלא כל דבר הוא בסמכותו של הרב.

התרומה שלי כרב העיר היא להגביר את לימוד התורה ולהפחית מחילולי השבת לא על ידי חוקים אלא על ידי הציבור. פעילות יצירתית לכלל המגזרים תגרום לכך שהאווירה בירושלים תהיה נכונה.

לבקשתו של הרב צבי יהודה קוק בתחילת שנות ה-70, הקים הרב שטרן את מכון הלכה ברורה ובירור הלכה, ומאז הוא עומד בראשו. לאחר בחירתו לכהונת הרב הראשי לירושלים מבהיר הרב שטרן :המפעל ימשיך ללא ספק. זה נכון שהזמן שלי יהיה מחולק אחרת ומרב זמני יוקדש לציבור, אך מפעל חיי ימשיך. אני מקווה שנצליח ברבנות וששם שמים יתקדש ונביא לשמחה אמתית לתושבי ירושלים ולעם ישראל כולו.