מחבלי חיזבאללה חמושים בגבול הצפון
מחבלי חיזבאללה חמושים בגבול הצפון (צילום: דובר צה"ל)

לפני כשבועיים, בערב חג הסוכות, פרסם היומון הלבנוני אל-אח'באר המקורב לחיזבאללה ידיעה שלא קיבלה את תשומת הלב הראויה בציבור הישראלי.

נכתב בה כי לוחמי חיזבאללה חזרו בתקופה האחרונה לפעול באזור שמדרום לנהר הליטני, בניגוד להחלטה 1701 האוסרת זאת. "אין זה סוד שמאז מלחמת יולי 2006 והחלטה 1701 של מועצת הביטחון נטש חיזבאללה את הנוכחות הפומבית באזורים שמדרום לליטני, ובפרט בחאצביא ואל-ערקוב (בדרום מזרח לבנון)", פרסם אל-אח'באר (בתרגום מכון המחקר ממר"י), "אולם הידיעות המגיעות מהכפרים שבסביבות העיירה שבעא מלמדות שהמצב חזר להיות כפי שהיה טרם החלטה 1701. כמה רועי צאן ודייגים הבחינו לאחרונה כי פעילי חיזבאללה חזרו לפעול בפאתי העיירות באזור החרמון, באופן דומה מאוד למה שהיה בשש השנים אחרי שחרור הדרום בשנת 2000".

עיתוי הפרסום לא היה מקרי. יום לפני כן הופעלו שני מטעני חבלה בזה אחר זה לעבר כוח צה"ל באזור הר דב. כתוצאה מפיצוץ המטען הראשון נפצעו שני לוחמי היחידה לסילוק פצצות של היחידה המובחרת יהל"ם בחיל ההנדסה. השניים קיבלו טיפול ראשוני בשטח ולאחר מכן פונו לבית החולים. בתגובה ירו כוחות צה"ל פגזי ארטילריה לעבר שני יעדים של חיזבאללה בדרום לבנון. חצי שעה לאחר פיצוץ המטען התפוצץ מטען נוסף באזור – הפעם בלא נפגעים. חיזבאללה קיבל עוד באותו יום אחריות על הנחת המטענים. בהודעת הארגון נאמר כי את הפעילות ביצעה חוליה על שם השאהיד עלי חידר - פעיל חיזבאללה, אשר לטענת הארגון נהרג ב‑5 בספטמבר השנה כתוצאה מפיצוץ שאירע במהלך נטרול אמצעי ציתות שהתגלה בדרום לבנון. ערוץ אל-מנאר של חיזבאללה הציג את האירוע כ"פעולה מיוחדת" שביצע חיזבאללה לציון יום השנה ה‑14 לנפילת חיילי צה"ל בשבי בהר דב.

מעניינים יותר היו דבריו של נעים קאסם, סגן מזכ"ל הארגון, שאמר בריאיון לערוץ אל-מנאר כי "לוחמי חיזבאללה עברו מהאדמות המשוחררות אל האדמות הכבושות והטמינו את המטענים באזור הנמצא תחת מעקב הדוק". היה זה אישור מההנהגה הגבוהה ביותר של חיזבאללה כי הארגון הפר את החלטת מועצת הביטחון 1701 שהתקבלה באוגוסט 2006, לפיה נאסר על חיזבאללה לקיים נוכחות של פעילים חמושים מדרום לליטני.

קונטאר חוזר לפעולה

הודעתו של קאסם, כמו המאמר באל-אח'באר, מלמדים שמשהו משתנה גם בגבול לבנון: תקופה של שמונה שנים הסתיימה. לראשונה מאז מלחמת לבנון השנייה חיזבאללה כבר אינו חושש לקחת אחריות על פיגועים שמתרחשים בגבול עם ישראל, ובפועל מפר את החלטת האו"ם ללא תגובה ישראלית. כבר לפני שבועות אחדים התריעו בכירים בפיקוד הצפון על כך שפעילות חיזבאללה באזור הגבול הולכת ומתחדשת, וכי פעילי הארגון אינם חוששים להסתובב עם נשק סמוך לגבול.

להתרחשויות בלבנון יש קשר הדוק למלחמה בסוריה. בקיץ האחרון התמודד חיזבאללה בצורה בעייתית מבחינתו עם מלחמת האזרחים בסוריה. שליש מהכוח של חיזבאללה נמצא כיום בסוריה ומנהל שם לחימה קשה מול קבוצות סוניות קיצוניות שמבקשות לפגוע בו בכל דרך אפשרית. אתר אינטרנט סורי אופוזיציונרי דיווח כי ג'יהאד מורנייה, בנו בן העשרים של עימאד מורנייה, מונה לאחראי מטעם חיזבאללה על תיק הגולן. במסגרת תפקידו, כך דווח, החל ג'יהאד מורנייה להפעיל גורמים המשתייכים לחיזבאללה בגולן כדי לבסס את מעמד חיזבאללה בסוריה.

לכך נוסף המידע שהגיע מהדרוזים בגולן, כי המחבל סמיר קונטאר, שממשלת אולמרט שחררה תמורת גופות החיילים החטופים אלדד רגב ואודי גולדווסר הי"ד, פועל להקמת תא של חיזבאללה בגולן הסורי, במגמה להחדיר לישראל מחבלים משטח סוריה אחרי שהמורדים ישלטו סופית בשטח.

המאמר באל-אח'באר האשים את ישראל בשיתוף פעולה עם פעילי הטרור הפועלים באזור הגבול של ישראל-סוריה, ובכוונה לסייע להם לעבור מסוריה גם לשטחי לבנון על מנת שיילחמו בחיזבאללה. עוד נטען במאמר כי בשלב הבא ישראל זוממת לפלוש לשטחי לבנון ולהשתלט על חלק מהכפרים שם באמתלה של הצלת האוכלוסייה הדרוזית מידי הטרוריסטים. המאמר הזהיר כי אם ישראל תממש תוכניות אלה הדבר יהווה "ביטול החלטה 1701", "שינוי כללי המשחק" ו"כניסה לעימות גדול מול חיזבאללה", ולכן מטרת הפיגוע בערב חג סוכות הייתה להעביר לישראל מסר אזהרה לבל תממש את תוכניותיה, ולהדגיש את מוכנותו של חיזבאללה לכל עימות אפשרי.