יעלון בכניסה לפנטגון
יעלון בכניסה לפנטגון צילום: אריאל חרמוני

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, נפגש הערב (ג') בפנטגון עם מזכיר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל.

במהלך הפגישה דנו השניים בסוגיות אסטרטגיות אזוריות בהן איראן, דאעש, המצב בסוריה, השלכות מבצע "צוק איתן" והמשך הידוק היחסים בין הממסדים הביטחוניים של ארצות הברית וישראל. 

במהלך הפגישה אמר שר הביטחון יעלון למזכיר ההגנה הייגל כי "ארצות הברית ומדינת ישראל הן ידידות אמת, והיחסים ביניהן מבוססים על ערכים משותפים ואינטרסים משותפים. ארצות הברית עומדת לאורך השנים, וגם עתה, לצד ישראל ומסייעת לה, ואנו בישראל רואים בידידות הזו נכס אסטרטגי ראשון במעלה עבורנו.

"חשוב לי להודות לך, למשרד ההגנה ולממשל על הסיוע בפיתוח מערכת כיפת ברזל. במהלך המבצע המערכת הזו הוכחה כאפקטיבית, סייעה לנו בהצלת חיים ובניהול המבצע וכעת אתם מסייעים לנו בפיתוח מערכות הגנה אקטיבית נוספות".

יעלון הדגיש כי גם אם ישנן מחלוקות בין ארצות הברית לישראל, אסור להן להעיב על הידידות העמוקה והקשר החם והאינטימי בין המדינות, כלשונו. "אין לישראל ידידה גדולה מארצות הברית, ומי כמוני מכיר את עומק הקשר ואת חשיבותו: בין הממסדים הביטחוניים של ארצות הברית וישראל, ביני לבינך ובין הצבאות בהובלת גנרל דמפסי ורב אלוף גנץ, יש שיתוף פעולה חסר תקדים בהיקפו, ותרומתה של האומה האמריקנית לביטחונה של מדינת ישראל היא עצומה ורבת ממדים''.

שר הביטחון התייחס לאיום האיראני ואמר כי "אנחנו עוקבים אחרי המשא ומתן עם איראן, וחשוב להציב בו נושאים כמו המשך ההעשרה ופעילות הטרור האיראנית. המשטר האיראני שולח זרועות טרור לכל מקום במזרח התיכון, חותר תחת משטרים ואינטרסים מערביים, מחמש את חיזבאללה ומעביר ידע וכסף לארגוני הטרור הפלסטיניים ברצועת עזה.

"דאעש הוא איום על יציבות האזור, וצריך לשאוף לחזק את הכוחות המתונים במזרח התיכון שנלחמים בו. אפשר לעצור אותם, אבל זה תהליך ארוך שייקח זמן. אנו רואים כעת את דאעש פועל בסוריה ובלבנון, נגד חיזבאללה וצבא לבנון.

"אסד שולט ב-25 אחוז מסוריה, ושאר המדינה מחולקת בין העדות והכוחות  השונים. יהיה שם חוסר יציבות כרוני.
"טורקיה משחקת משחק ציני. חמאס נתמך על ידי טורקיה וקטאר. לחמאס יש שתי מפקדות טרור, בעזה ובאיסטנבול. חמאס העביר את מפקדת הטרור שלו מדמשק לאיסטנבול, לטורקיה שחברה בנאט"ו והוא מיוצג שם על ידי סלאח ערורי, שמפעיל משם טרור נגד ישראל וניסה לייצר הפיכה ביהודה ושומרון נגד אבו מאזן", דברי שר הביטחון.