ח"כ אלעזר שטרן
ח"כ אלעזר שטרןצילום: פלאש 90
ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת, בראשות ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), תדון ביום שני הקרוב, יום פתיחת מושב החורף של הכנסת, בחוק הגיור של ח"כ אלעזר שטרן.

כזכור, הוועדה אישרה את הצעת החוק לקריאה שניה ושלישית כבר בחודש מרץ. לאחר אישור ההצעה, הגישו סיעות ש"ס, יהדות התורה והבית היהודי בקשה לדיון חוזר (רביזיה) על אישור הצעת החוק ועל דחיית ההסתייגויות שהוגשו עליה.

הדיון בבקשה לרביזיה נדחה בעבר מספר פעמים ובמקביל גובשה הצעת מחליטים שהיתה אמורה לקבל את אישור הממשלה כתחליף לחוק הגיור שיהיה מוסכם על סיעות הקואליציה.

בשבוע שעבר הודיע ראש הממשלה נתניהו כי החליט להסיר את הצעת המחליטים בנושא מסדר יומה של הממשלה, ובתגובה הודיע ח"כ שטרן כי יעלה את החוק להצבעה במליאה.

נציין כי מטרת הצעת המחליטים היא לאפשר לרבני ערים להקים בתי דין לגיור, אך בניגוד להצעת החוק, היא איננה משנה את המצב החוקי הבסיסי שלפיו כל גיור שנעשה בישראל מחייב את אישורו הסופי של הרב הראשי לישראל המשמש בארץ כ"ראש העדה הדתית".

ההערכה במערכת הפוליטית היא, כי מהלך שכזה עשוי להצליח בסבירות גבוהה מאוד, וזאת לאור הרוב הקיים בועדת חוקה ובמליאת הכנסת להעברת החוק, וההסכמות שהושגו בנושא בין סיעת התנועה לסיעות יש עתיד, העבודה, ישראל ביתנו ומרצ.

הרב דוד סתיו, יו"ר הנהלת רבני צהר, ציין היום בשיחה עם ערוץ 7, כי הארגון כארגון איננו מביע דעה בנושאים הפוליטיים אלא בשאלה העקרונית. בנושא זה ציין הרב סתיו, כי עמדת מועצת רבני צהר היתה ונותרה כי יש לתת סמכות לרבני הערים לגייר, וזאת על מנת ליצור גיור ידידותי ונגיש מחד ומחויב להלכה מאידך. "אין לצהר עמדה עקרונית בשאלה איך הדבר צריך להיעשות, האם בחוק או בהחלטת ממשלה".

עם זאת אמר הרב סתיו, כי במהלך הדיונים בנושא, ועל מנת ליצור קונצנזוס רחב ככל הניתן, השתתפו נציגי צהר במגעים לפשרה ובניסוח הצעת המחליטים אותה הבטיח ראש הממשלה נתניהו להעלות בישיבת הממשלה. "רצינו לגבש קונצנזוס סביב הצעת פשרה ואנחנו עדיין רוצים זאת. לצערנו ראש הממשלה נכנע לחרדים והתוצאה באמת עלולה להיות שהצעת החוק, שאין סביבה הסכמה רחבה בציבור הדתי, היא זו שתאושר לבסוף".

הרב סתיו הדגיש, כי ההעדפה הברורה שלו ושל חבריו היא שראש הממשלה יעלה את הצעת המחליטים לממשלה והיא תאושר, "אני רוצה שההצעה שיש עליה את הקונצנזוס הרחב ביותר היא זו שתתקבל''.