"זועבי רוצה בהשמדתנו"

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: ח"כ חנין זועבי רוצה שישחטו אותנו ושניעלם לחלוטין. אני מציע להאמין לה. היא חצתה את כל הגבולות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ל' בתשרי תשע"ה

יולי אדלשטיין
יולי אדלשטיין
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין תוקף את התנהגותה של ח"כ חנין זועבי (בל"ד) ומקווה שחברי הכנסת יצליחו להרחיקה מהמשכן אחת ולתמיד.

בראיון ל''ישראל היום'' התייחס אדלשטיין לסערה סביב זועבי ולקריאות מימין ומשמאל להדחתה. "היא חצתה את כל הגבולות. הייתי מצפה שכל הח"כים מימין ומשמאל יתמכו באי בחירתה לכנסת", אמר.

''זועבי לא רוצה במדינה פלשתינית אלא היא רוצה בהשמדתנו. אני מציע להאמין לה. היא רוצה שישחטו אותנו ושניעלם לחלוטין. אילו היה קיים מישהו בימין שהיה אומר שיש להרוג את כל הערבים וכולם הם כמו דאעש, הייתי פועל נגדו באותה צורה כמו נגד זועבי. אני מאוד מקווה שתיווצר בכנסת אווירה שתאפשר להרחיקה מהכנסת", הדגיש.

באשר ל"שיטפון החקיקה" שבכנסת הנוכחית, אדלשטיין תומך בהצעה להגביל את מספר החוקים שחברי הכנסת יוכלו להגיש. מאז תחילת עבודתה של הכנסת הנוכחית במרץ 2013 הוגשו כבר 2,700 הצעות חוק פרטיות.

"אני תומך ברעיון הזה במאה אחוז. אני חושב שיש זילות במצב הנוכחי ומוגשות יותר מדי הצעות חוק פרטיות. בכלל, הכנסת עוסקת יותר מדי בחקיקה ופחות מדי בפיקוח על משרדי הממשלה. אסור לשכוח כי למספר הרב של הצעות החוק יש גם עלות כספית, כי המשפטנים והמתמחים בלשכה המשפטית צריכים לנסח את הצעות החוק", הדגיש אדלשטיין.

לדבריו, אם יצומצמו מספר הצעות החוק תהיה לכך גם חשיבות נוספת, ''כי מספיק לטרטר את ועדת השרים לחקיקה שצריכה לדון בכל שבוע באישורן של עשרות הצעות חוק פרטיות. אני סבור שיש ללכת למהלך שתמורת צמצום כמה הצעות חוק תינתן הסכמה של הממשלה ששריה יופיעו יותר בכנסת, ישיבו על שעת שאלות של הח"כים ויהיו מעורבים בעבודת הכנסת. היו לי שיחות על כך עם שרים בממשלה ואני מקווה שנגיע להסכם הדדי על כך".

יו"ר הכנסת לא מתרשם מהדיבורים על הקדמת הבחירות ומעריך "שבמהלך שנת 2015 לא יהיו בחירות בישראל. זו התחושה שלי שמבוססת על הניסיון שצברתי במהלך השנים".

על מה ההערכה הזו מבוססת? "קודם כל ח"כים לא רוצים להתפזר כשעדיין לא חלפו שנתיים מאז נבחרו בינואר 2013. שנית, אחת העילות לפירוק ממשלה היא הנושא התקציבי, אבל לא נראה לי שלאחר שהממשלה אישרה את התקציב יהיו חילוקי דעות בתוך הקואליציה על התקציב, שיביאו למשבר ממשלתי.

"שלישית, לא נראה לי שהממשלה תתפרק בשל הנושא המדיני כי כרגע אין לנו פרטנר בצד השני שיבוא ויכריז שהוא מוכן ללכת להסכם על חלוקת ירושלים ופשרות טריטריאליות אחרות. דיון בנושא כזה יכול היה לחשוף את חילוקי הדעות הקיימים בתוך הקואליציה בנושא המדיני. גם לא נראה לי שצפוי משבר קואליציוני בשל הבעיות החברתיות או בעיות הדיור".