ריבלין הודה שהיה פשע אך לא התנצל

מדובר בפעם הראשונה שבה משתתפת אישיות ישראלית רשמית בטקס הזיכרון בכפר, "עלינו להישיר מבט למעשה הנורא שנעשה כאן".

ידידיה בן אור , ב' בחשון תשע"ה

ריבלין הודה שהיה פשע אך לא התנצל-ערוץ 7
כתם קשה. ריבלין
מארק ניימן/ לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ביקר היום, במסגרת אירועי הזיכרון, בכפר קאסם.

הנשיא התקבל על ידי שבט הצופים של כפר קאסם בכניסה לעירייה שם נערך לכבודו מפגש מצומצם בלשכתו של ראש העירייה עדאל בדיר. ראש העירייה הציג בפני הנשיא את האתגרים העומדים לפתחה של כפר קאסם.

בישיבה לקחו חלק: סגניו של ראש העירייה, ח״כ עיסאווי פריג׳, ח״כ איברהים סרסור, השייח עבדאללה נימר דרוואיש ומנכ״ל העירייה קובי אלון.

לאחר הישיבה יצא הנשיא לסיור בכפר קאסם במהלכו עצר הנשיא בסמוך לאנדרטה לזכר הרוגי כפר קאסם שם הניח זר לזכרם. הסיור המשיך לבית הספר ולאזור התעשייה של העיר שם סקר ראש העירייה בפני הנשיא את הנושאים העומדים בתקופה זו על הפרק. הנשיא המשיך לטקס הזיכרון להרוגים שנערך במתנ״ס כפר קאסם בו לקחו חלק חברי מועצת העיר, נציגי המשפחות, נכבדי הישוב ותלמידי כפר קאסם לצד תלמידי ראש העין הסמוכה.

ריבלין אמר בטקס, ״באתי לכאן היום, כבן לעם היהודי, כנשיא מדינת ישראל, לעמוד בפניכם, משפחות הקורבנות והפצועים, ולכאוב את הזיכרון יחד אתכן. ההרג הנפשע בכפר קאסם הוא פרק חריג וקודר בתולדות היחסים בינינו, הערבים והיהודים החיים כאן. מדינת ישראל הכירה בפשע שנעשה כאן, ובצדק, ובדין, התנצלה עליו".

לדבריו, "גם אני כאן היום שב ואומר: פשע חמור נעשה כאן; פקודה בלתי חוקית, שמעליה מתנוסס דגל שחור, ניתנה כאן. אותו הדגל השחור הנורא, שמבצעי ההרג בחפים מפשע התעלמו מקיומו. בית המשפט העליון אמר את דברו מפורשות, ונתן בכך ביטוי לא רק לאמת המשפטית של מדינת ישראל, אלא גם לאמת המצפונית המוסרית שלה. עלינו להישיר מבט לאשר אירע: חובה עלינו ללמד את הדורות הבאים את הפרק הקשה הזה ואת לקחיו".

"אינני הנציג היחיד ממשפחתי שהגיע הנה. ההבנה שאירע כאן דבר איום הביאה לכאן, בשנת 1957, את דודי, אברהם שפירא, זקן השומרים, שיחד עם נכבדי כפר קאסם עמלו על קיומה של 'סולחה'", סיפר ריבלין, "אני יודע שישנה ביקורת בקרב חלק מהיושבים כאן כלפי אותה סולחה. אין ספק הסולחה הזאת לא השיבה את הדם הנקי שנשפך ברחובות הכפר. ועדיין היא הייתה לסמל לניסיון אמיץ להושטת יד ולבלימת מעגל הדמים".

ריבלין התייחס בדבריו גם לרצח התינוקת בפיגוע הדריסה בשבוע שעבר, "מכובדי, כפי שהגעתי לכאן כדי לעמוד בפני המשפחות שחיי יקיריהם נגדעו כך, איני יכול שלא לבטא את הזעזוע העמוק שאנחנו חשים היום כלפי הטרור והאלימות שמתרחשים בימים אלה במזרח ירושלים ובכלל חלקי הארץ. ביום רביעי בלילה השתתפתי בהלווייתה של התינוקת הרכה בת השלושה חודשים חיה זיסל שנרצחה באכזריות בידי מחבל ערבי, תושב מזרח ירושלים".

"הרצח הנורא של הפעוטה מזעזע ומחריד כל מי שלב אדם בו. הפיגוע הרצחני הזה הוא כתם קשה נוסף בהיסטוריה הכואבת של הטרגדיה הישראלית פלסטינית. זוהי טרגדיה שבתוכה חיים ונאבקים במשך למעלה ממאה וחמישים שנה יהודים וערבים; טרגדיה, שמטילה את צלה הכבד על כולנו- ובראש ובראשונה על היחסים שבין יהודים וערבים בתוך מדינת ישראל. הגעתי לכאן היום, לא למרות מה שמתחולל בירושלים אלא דווקא על רקע הטרור והאלימות המשתוללים בה", הוסיף.

רבים בכפר ציפו מהנשיא להתנצלות על האירוע אך התאכזבו וחלקם אף זעמו.