עדויות מהחמאס: חוזרים לחפור מנהרות

ביטאון החמאס שלח כתב לסקר את חידוש חפירת המנהרות מרצועת עזה. עדויות ממנהרה ששוקמה במהלך אחת ההפוגות של מבצע 'צוק איתן'.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ג' בחשון תשע"ה

עדויות מהחמאס: חוזרים לחפור מנהרות-ערוץ 7
חוזרים חפור. ארכיון
עבד רחים קהטיב. פלאש 90

ביטאון חמאס 'אל-רסאלה' פרסם באחרונה כתבה ובה הוא מדווח על חידוש העבודה באחת המנהרות ההתקפיות בעזה. את עיקרה של הכתבה המדאיגה מתרגמים אנשי המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון, ממר"י.

בכתבה המדוברת מתפאר מפקד חולייה המתמחה בחפירת מנהרות בעבודת אנשיו. הכתבה מתארת כיצד אנשי אל-קסאם חופרים את המנהרות עשרות מטרים מתחת לקרקע בחשאי בעבודה שנמשכת 24 שעות ביממה.

ביטאון החמאס מציין כי המנהרה שבה ביקר כתב הביטאון שוקמה במהלך אחת ההפוגות ההומניטאריות שהיו במהלך הלחימה. חופרי המנהרות מציינים כי הם מודעים לסכנה לחייהם תוך כדי העבודה אך הם מוכנים להיות שהידים ולמסור את נפשם למען אללה, הדת ופלסטין, מצטטים אנשי ממר"י מתוך הכתבה.

בין הציטוטים המתורגמים שמציג מכון ממר"י ניתן לקרוא גם את הטקסט הבא:

"כמו דבורים בכוורת התפזרו כל אחד למקומו כדי להתחיל במלאכה. זרועות [אנשי חמאס] התגלו ככוח החזק ביותר בתנועה. המנהרות שלהם השיגו הישגים בעצירת התוקפנות הישראלית האחרונה נגד עזה. הם סבורים שבכל טפח שיחפרו יישפך דם חייל ישראלי או שהוא ייחטף".

בכתבה מתוארים סידורי הביטחון הקפדניים שהוטלו על כתב הביטאון, אל רסאה שמו, על מנת לשמור על חשאיות מוחלטת.

"עם זריחת החמה בעזה העומדת איתן התקבצו אנשי חוליית קסאם בנקודה קרובה לפיר המנהרה לקראת ירידה אליה ותחילת העבודה בה. אולם בסדר יומם הידוע קודמות לצעד הזה תפילה ובקשה מאללה להביא להצלחתם בעבודתם בסבב הזה. מפקד החוליה, המכונה אבו ח'אלד, הרשה לכתב אל-רסאלה לשוחח במהירות עם אנשי החוליה לפני ירידתם אל בטן האדמה ובטרם תחילת עבודתם כדי לחסוך זמן באמרו: 'אנו זקוקים לכל דקה. לפנינו מלאכה קשה הדורשת מאמצים של כל החברים וכן אורך רוח, היות שהעבודה בהתמחות הזאת של גדודי אל-קסאם קשה'".

ציטוט נוסף שמביא הביטאון ומתורגם בידי אנשי ממר"י הוא דבריו של מחבל צעיר הנראה בשנות העשרים לחייו ושייך לחוליית החופרים. המחבל אומר לאל-רסאלה: 'תודה לאל שהעניק לנו חסד והפך אותנו לחיילים במקצוע חפירת המנהרות. נכון, העבודה קשה, אולם כשאנו זוכרים את שכרנו אצל אללה, התלאות קשות פחות'.

עוד מצוטט מחבל נוסף המספר על עבודת הכרייה של מנהרות הטרור ומציין כי "יש לנו קשיי נשימה עקב המרחק הרב שחפרנו אך התרגלנו לכך".